ČAKAJTE PROSÍM...

Zatočte s vlhkosťou. Aký ventilátor do kúpeľne pomôže?

Rovnako ako by mal byť súčasťou kuchyne digestor, tak by v žiadnej kúpeľni nemal chýbať ventilátor. Odvetrávanie kúpeľne je dôležité, pretože ide o miestnosť s vysokou vlhkosťou, v ktorej hrozí zvýšené riziko vzniku plesní.
Ventilátor
Na trhu existuje mnoho riešení s rôznou konštrukciou – zabudovateľné ventilátory do stropu či steny, s guličkovými či klznými ložiskami, s časovým spínačom, automatickou žalúziou, regulátorom otáčok alebo čidlom vlhkosti. Ktorý ventilátor je však vhodný do vašej domácnosti?

Umiestnenie a ventilačné potrubie

V prvom rade si musíte ujasniť, kam ho umiestnite. Treba si špecifikovať miesto, kadiaľ povedie ventilačné potrubie a aká bude jeho dĺžka. Ventilátor môžete umiestniť na strop, na stenu alebo ho napojiť do centrálnej šachty.

Podľa dĺžky potrubia zvolíte buď axiálny, alebo radiálny ventilátor. Tam, kde je nutné zaistiť vysoký prietok vzduchu pod vysokým tlakom, teda spravidla pri centrálnych šachtách, s potrubím dlhším ako 5 metrov, by sa mal používať radiálny ventilátor. V ostatných prípadoch postačuje axiálny ventilátor.

Dostatočný prietok vzduchu je zásadný

Ventilátor do kúpeľne odvádza nielen pachy, ale najmä vlhkosť, ktorá je pre každú miestnosť z dlhodobého hľadiska nežiaduca. Pri výbere ventilátora preto dajte dôraz na prietok vzduchu, ktorý je schopný odvádzať mimo miestnosti. Ide o zásadný parameter, ktorému treba venovať dostatočnú pozornosť.

Odraztee sa preto od objemu kúpeľne, v ktorom bude ventilátor pracovať. Čím väčší priestor, tým výkonnejší ventilátor potrebujete. Objem potom jednoducho vynásobte koeficientom, ktorý zohľadňuje najmä vlhkosť v miestnosti.

Výsledná hodnota vám potom pomôže pri výbere zodpovedajúceho ventilátora, ktorý vašej kúpeľni zaručí nielen dostatočnú výmenu vzduchu, ale najmä odvod vlhkosti. Predídete tak napríklad problémom s plesňou na stenách.

Konštrukčné riešenia na trhu

Na trhu nájdete širokú škálu konštrukčných riešení – ventilátory do kúpeľní s manuálnym vypínačom, ako aj ventilátory s automatickou žalúziou, ktorá sa pri vypnutí zavrie a zabráni tak navráteniu pachov či studeného vzduchu späť do miestnosti. Nemenej zaujímavé sú aj ventilátory s časovačom, pri ktorých je možné nastaviť dobu dobehu (spravidla v rozmedzí 2 až 30 minút). Ventilátor tak môžete pripojiť napríklad k osvetleniu kúpeľne či WC. Ak rozsvietite, ventilátor sa rozbehne. Akonáhle v miestnosti zhasnete, začne sa odpočítavať nastavený interval, po ktorom sa vypne aj ventilátor.

V kúpeľni tiež oceníte ventilátor s čidlom vlhkosti. Môžete na ňom jednoducho nastaviť vlhkosť v rozmedzí 60 až 90 percent – ventilátor potom beží tak dlho, kým vlhkosť neklesne pod nastavenú úroveň. Ak potrebujete inštalovať ventilátor do stropu, zamerajte sa na ventilátory s motorom s guličkovými ložiskami, ktoré zaručia nielen tichší chod, ale predlžia aj jeho životnosť až na 30-tisíc prevádzkových hodín.

Pozor na hlučnosť

Ak je kúpeľňa vašou oázou pokoja, pri výbere ventilátora zvážte úroveň hluku. Hladina hluku ventilátorov sa meria v decibeloch z určitej vzdialenosti od ventilátora. Vzdialenosť, z ktorej sa hladina hluku ventilátora meria, sa u jednotlivých výrobcov a typov ventilátorov výrazne líši. Pri výbere konkrétneho ventilátora je preto okrem samotného počtu decibelov dôležitá aj vzdialenosť, z ktorej je uvedená hladina hluku nameraná. Výhodou kvalitných ventilátorov od overených značiek je schopnosť udržať určitú hladinu hluku po celú dobu životnosti.

Dizajn je dôležitý

Nezabúdajte, že vybraný ventilátor zrejme uvidíte pri každej návšteve kúpeľne alebo WC. Skôr či neskôr zistíte, že peniaze, ktoré úšetríte nákupom nevzhľadného a lacnejšieho ventilátora za to nestoja.

V súčasnosti máte na výber široké spektrum moderných dizajnových ventilátorov, ktoré vhodne doplnia štýl vašej kúpeľne alebo WC. Doba, keď všetky ventilátory vyzerali ako nevzhľadná škatuľka s mriežkou, je dávno preč. Vybrať si môžete z mnohých farebných prevedení, textúr, ako aj použitých materiálov.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov