ČAKAJTE PROSÍM...

Wifi termostat: Oplatí sa do neho investovať?

Aby ste doma mali príjemné teplo, treba dobre nastaviť teplotu vykurovania. Práve s tým vám pomôže termostat, ktorý reguluje a udržiava stálu teplotu v miestnosti. Zistite, či sa investícia do neho oplatí, alebo nie.
wifi termostat
Na rozdiel od klasického termostatu, v ktorom napevno nastavíte teploty a časy vykurovania, môžete pomocou wifi termostatu ovládať teplotu vo vašom dome alebo byte odkiaľkoľvek na diaľku. Môžete tak urobiť cez mobilnú aplikáciu či webovú stránku na akomkoľvek počítači či mobilnom telefóne.

Wifi termostaty ponúkajú aj iné užitočné funkcie, no s nimi zároveň prinášajú aj časté riziká. V dnešnom článku vám prezradíme, či sa do inteligentného termostatu oplatí investovať.

Šetrí energiu

Často sa uvádza, že wifi termostat ušetrí až 31 nákladov na vykurovanie, a tým zaručí rýchlu návratnosť celej investície. Cez aplikáciu si môžete pozrieť štatistiky úspory energie v jednotlivých mesiacoch. Pri niektorých termostatoch si môžete zobraziť krátke zhodnotenie, prečo bola spotreba nízka alebo vysoká.

Navyše v nej nájdete aj tipy pre ďalšiu úsporu energie alebo napríklad informáciu o tom, koľko ste ušetrili v porovnaní s užívateľmi s podobným bytom alebo domom, ktorí takýto termostat nevyužívajú. Aby termostaty dosiahli čo najvyššiu úsporu, priebežne sa učia z reálnej prevádzky a pracujú dokonca aj s predpoveďou počasia.

Jednoduché ovládanie a pekný dizajn

Nastavenie a ovládanie termostatu prostredníctvom mobilnej aplikácie je používateľsky jednoduché. Aplikácie majú rôzne pokročilé funkcie pre nastavenie vykurovania, zaujímavé štatistiky, a dokonca sami navrhujú optimálny režim vykurovania.

Výhodou je aj dizajnový vzhľad termostatov, ktorý sa dá zladiť s vašim interiérom. Vybrať si môžete z dotykových termostatov, termostatov s otočným kolieskom alebo tlačidlom.

Nastaví teplotu podľa vzdialenosti od domu

Wifi termostat vďaka aplikácii dokonca spozná, ako ďaleko ste od domova, a podľa toho prispôsobí teplotu. Ak sa priblížite, spustí vykurovanie na požadovanú hodnotu, a keď domov naopak opustíte, termostat začne teplotu znižovať, čím sa znižujú výdavky za vykurovanie.

Inteligentná domácnosť môže byť aj nebezpečná

Radi by ste mali domácnosť plnú inteligentných spotrebičov, ktoré môžete ovládať centrálne na diaľku? Hoci vám inteligentná domácnosť zaručí určitý komfort a prehľad o prevádzke, môže tiež narušiť vaše súkromie a bezpečnosť. Zariadenia tohto typu totiž spravidla nemajú príliš veľké zabezpečenie. Preto vždy dbajte o vašu bezpečnosť a súkromie. Nastavujte si na týchto zariadeniach silné heslá a aktualizujte ich, keď to vyžadujú.

Kde inštalovať inteligentný termostat?

Myslite na to, že najlepšie miesto na inštalovanie termostatu je na vnútornej stene, mimo otvorov a iných zdrojov tepla, ktoré by mohli skresliť odčítanie teploty.

Ak sa rozhliadate po wifi termostate s vidinou úspory, použitie inteligentnej regulácie vykurovania je jedným z najlepších variantov. Pamätajte však na to, že prvotná investícia je vyššia ako pri iných druhoch termostatov. Môže za to najmä odborná inštalácia, ktorej sa pri tomto type nevyhnete.

Veľkou výhodou je, že každá miestnosť sa vykuruje podľa individuálnych preferencií obyvateľov a podľa toho, na aký účel ju využívajú. Ak miestnosť nie je obývaná, netreba v nej kúriť.

Používanie inteligentného termostatu môže byť nevýhodou aj pre staršie ročníky. Obsluha cez mobilnú aplikáciu totiž nie je jednoduchá. Aj napriek tomu sa však investícia do wifi termostatu rozhodne oplatí. Ak máte akékoľvek otázky ohľadom jeho výberu, neváhajte nás kedykoľvek kontaktovať.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov