ČAKAJTE PROSÍM...

Využívajte úžitkovú vodu naplno. S čerpadlami do suda

Ak máte záhradku, tak sa v nej určite nájde nejaká nádoba alebo sud na zachytávanie dažďovej vody, ktorá sa skvelo hodí na zavlažovanie trávnika, okrasných rastlín alebo zeleninových záhonov, pretože neobsahuje chlór a je chudobná i na soli, ktoré by mohli pôdu salinizovať.
vyuzivajte_uzitkovu_vodu_naplno_s_cerpadlami_do_suda

Ako zachytávať dažďovú vodu?

Možností na zachytávanie dažďovej vody je hneď niekoľko, môžete na to využiť špeciálne nádrže alebo cisterny, ktoré priamo zabudujete k odtokovej rúre. Ďalej sú to studne, kde sa voda zachytáva, a najjednoduchší spôsob, známy snáď z každej záhradky, je umiestniť sud alebo kaďu, ktoré dažďovú vodu zhromažďujú.

Čerpadlo do suda – pomocník na nezaplatenie

Klasický spôsob, ako polievať záhradu, je nabrať vodu zo suda do krhly a zaniesť ju tam, kde je to najviac potrebné, a to rovno niekoľkokrát, kým zavlažíte celú záhradku. No prečo si to neuľahčiť a nedopriať úľavu chrbtu a rukám pomocou čerpadla do suda, ku ktorému primontujete hadicu a bez zbytočnej námahy popolievate postupne celú záhradu?

Čo má mať dobré sudové čerpadlo?

Sudové čerpadlá sú dizajnované tak, aby dokázali bez problémov vytlačiť vodu aj z najspodnejších častí suda či kade. Pre zaujímavosť prietok vody v nich býva od 2 000 l/hodina až do 4 000 l/hodina. Ak máte čerpadlo s nižším prietokom, je dobré na koniec hadice umiestniť nejaké kropítko, u tých najvýkonnejších sa nemusíte obávať ani klasických postrekovačov.

Pri zavádzaní čerpadla do suda sa odporúča nedávať ho až úplne na dno zbernej nádoby. Hoci disponuje čistiacim filtrom, je vhodné ho umiestniť kúsok nad dno, aby sa zbytočne nezanášalo hrubou špinou, usadenou na dne. Preto je dobré vybrať si taký model, ktorý má teleskopický držiak a viete výšku závesu v sude regulovať, takže nebudete mať problém využiť ho v rôzne vysokých zberných kadiach.

Takisto je dobré, aby sudové čerpadlo malo ventil na výpuste, aby sa nestalo, že po vypnutí čerpadla by sa stále odčerpávala voda a všetky vaše zásoby „dažďovky“ by padli na zmar.

A ak patríte k milovníkom techniky, existujú i čerpadlá s automatom, ktoré sa zapnú až v momente, keď sa otvorí ventil na konci hadice a vy ste pripravení na polievanie, takže nemusíte behať k zásuvke medzi každým vypnutím a zapnutím čerpadla.

Či už sa rozhodnete pre basic čerpadlo do suda, alebo pre nejaký vyšší rad sudových čerpadiel s viacerými možnosťami, vždy je to s nimi jednoduchšie, ako polievať záhradku krhlou a verte, vaše kríže vám určite poďakujú.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov