ČAKAJTE PROSÍM...

Vyberáte čerpadlo? Kedy siahnuť po ponornom kalovom čerpadle?

Ponuka čerpadiel je v súčasnosti široká. Čerpadlá sú spravidla určené na konkrétny účel a z toho vychádza aj ich konštrukcia a prevedenie. Aby čerpadlo spoľahlivo slúžilo, je potrebné vždy vybrať správny typ so zodpovedajúcim výkonom a vlastnosťami.
cerpadlo

Zlým výberom čerpadla môžete docieliť zlú ekonomickú prevádzku. V horšom prípade môžete čerpadlo nenávratne poškodiť a potom nutne zháňať náhradu, čo sa finančne neoplatí.

Základné druhy čerpadiel z technického hľadiska

Všeobecne sa čerpadlá využívajú na prepravu kvapalín z miesta na miesto. Existuje množstvo čerpadiel slúžiacich na čerpanie pitnej alebo úžitkovej vody v domácnosti, na prečerpávanie odpadovej a splaškovej vody, na odvodňovanie alebo zavlažovanie.

Pri výbere vhodného čerpadla záleží najmä na tom, aké množstvo kvapaliny, do akej výšky a vzdialenosti a z akého zdroja chceme čerpať. Podľa toho zvoľte zodpovedajúci typ čerpadla, pričom z technického hľadiska možno čerpadlá rozdeliť na dva základné druhy – odstredivé a objemové čerpadlá.

Akú vodu chcete čerpať?

Predtým, ako sa rozhodnete kúpiť čerpadlo, najskôr si musíte ujasniť, akú vodu budete čerpať. Ak chcete čerpať vodu z iných ako podzemných zdrojov, musíte zvoliť čerpadlo podľa stupňa znečistenia.

  • ČISTÁ ÚŽITKOVÁ VODA – pri čerpaní vody z riek, z dažďa alebo z rybníka sa väčšinou nevyžaduje špeciálne čerpadlo. , Je však potrebné vhodným spôsobom zabrániť prieniku prípadných nečistôt a pevných častí do čerpadla, čo pri povrchových čerpadlách spravidla zaisťuje sací kôš na konci sacej hadice, alebo sacia mriežka na sacej časti ponorného čerpadla. Niektoré čerpadlá na úžitkovú vodu zvládnu vďaka svojej konštrukcii čerpať aj mierne znečistenú vodu. Nemožno ich však použiť na čerpanie splaškov alebo fekálií.
  • SPLAŠKOVÁ VODA – pri čerpaní splaškov a kalov sa používajú kalové čerpadlá, ktoré majú špeciálnu konštrukciu. Sú vyrobené z odolných materiálov a ich obežné koleso zvládne čerpať aj husté kvapaliny s prímesou. Kalové čerpadlo môže byť osadené rezacím zariadením, ktoré najskôr rozdrví hrubé nečistoty alebo vláknité časti.

Ako často bude čerpadlo pracovať?

Pri výbere čerpadla je tiež dôležité, ako často chcete vodu čerpať. Životnosť čerpadla totiž ovplyvňuje početnosť spínania elektromotora. Na občasné používanie, napríklad pri zavlažovaní, môžeme zaobstarať menšie plastové čerpadlo. Na nepretržitú prevádzku je takmer nevyhnutné kúpiť kvalitné nerezové čerpadlo určené na prevádzku počas celého dňa.

Veľmi dôležitá je aj hĺbka miesta čerpania

Ďalší údaj, na ktorý nesmiete zabudnúť je to, odkiaľ chcete vodu čerpať. Či už ide o o vodu z rieky či rybníka, vrtu alebo studne, musíte myslieť na hĺbku a vzdialenosť zdroja vody.
cerpadlo
Povrchové čerpadlá dokážu čerpať vodu iba z hĺbky do 8 metrov. Do väčších hĺbok sa dostane len ponorné čerpadlo. Má mnoho výhod, určite by vás preto nemala odradiť jeho vyššia cena.

Ponorné kalové čerpadlo ako pomocník do každej domácnosti

Ponorné kalové čerpadlá sú užitočnými pomocníkmi v každej domácnosti. Hodia sa k odčerpávaniu vody zo zatopenej pivnice, bazéna, záchytky s dažďovou vodou a podobne. V ponuke sú aj typy kalových čerpadiel, ktoré dokážu odčerpať fekálnu vodu zo septiku či žumpy. Vďaka rezacím nástavcom neprekážajú týmto čerpadlám ani hrubé nečistoty. Kalové čerpadlá tiež pomôžu napríklad pri prudkom prívalovom daždi či záplave.

Častokrát sa pri kalových čerpadlách stretnete s delením, ktoré súvisí so spínaním čerpadla. Ide o spínanie pomocou elektronického plavákového, magnetického alebo mechanického spínača.

Mechanické spínanie sa často využíva pri dočasnej prevádzke, počas ktorej je nutné čerpadlo ručne zapínať a vypínať.

Vďaka magnetickému spínaču sa čerpadlá dajú inštalovať do úzkych jám a šachiet.

Stále najbežnejší systém spínania predstavuje elektronický plavákový spínač, ktorý slúži na bezpečnú kontrolu hladiny kvapalín. Spínač zapína a vypína čerpadlo pri vypúšťaní alebo napúšťaní nádrže s kvapalinou. Tento typ spínača je výhodný aj vďaka ochrane čerpadiel pred chodom na prázdno.

Ak ste sa ešte stále nerozhodli, máte ohľadom kúpy nejaké otázky alebo si neviete dať rady s výberom, neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov, ktorí vám veľmi radi pomôžu a zároveň vám výber výrazne uľahčia.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov