ČAKAJTE PROSÍM...

Výber WC a sanity pre imobilných: Aké vlastnosti musí spĺňať?

Kúpeľňa je neodmysliteľnou súčasťou každej domácnosti. Pre imobilných, telesne postihnutých či seniorov môže byť jej použitie veľkou výzvou. Aké parametre by mala spĺňať, aby bola bezpečná a bezbariérová? Poradíme vám.

sanita pre telesne postihnutých

Kúpeľňa alebo toaleta pre imobilných, hendikepovaných alebo seniorov vyžaduje zariadenie, ktoré je bezpečné, bezbariérové a umožňujúce jednoduchý pohyb a manipuláciu. Čo všetko by v nej nemalo chýbať?

Viete, ako vybrať sanitu pre ľudí so špeciálnymi potrebami?


Kúpeľňa pre seniorov a imobilných so špeciálnou sanitou

Už pri zariaďovaní kúpeľne v novostavbe alebo jej rekonštrukcii myslite na špeciálne potreby všetkých užívateľov. Kúpeľňa pre seniorov alebo imobilných by mala spĺňať tri základné predpoklady:

  1. bezbariérový prístup,
  2. vybavenie so špeciálne upravenou sanitou a
  3. bezpečnosť.


Bezbariérový prístup

Bezbariérová kúpeľňa zjednodušuje vykonávanie každodennej hygieny a je špeciálne prispôsobená pre starších, telesne hendikepovaných alebo ľudí na invalidnom vozíku. Doslova odstraňuje všetky bariéry, ktoré by mohli komplikovať prístup alebo používanie sanity. 

Charakterizuje ju vstup bez schodíkov a dverného prahu, je tiež priestranná – vďaka dostatočnej šírke dverí umožňuje vstup aj vozičkárom. Veľkou výhodou sú tiež zasúvacie dvere, ktoré ocenia najmä ľudia na invalidnom vozíku.

Pre seniorov i osoby so zníženou pohyblivosťou je v bezbariérovej kúpeľni najlepším variantom sprcha bez vaničky – sprcha s vyspádovaným odtokom a sprchovým žľabom, ktorá umožňuje jednoduché použitie a je dostatočne priestranná pre umiestnenie zdravotnej stoličky alebo lavičky. Využite walk-in stojace sprchové steny z bezpečného transparentného skla.

Náš tip: Zjednodušte si prístup do vane s lavicou pre seniorov alebo telesne postihnutých Ridder A0120101.


Špeciálne upravená sanita

Špeciálne upravená sanita zabezpečuje ľahšiu manipuláciu a pohyb v kúpeľni. Do bezbariérovej kúpeľne patrí:

Batérie do umývadla alebo sprchy pre telesne postihnutých sú vybavené mäkkým a protišmykovým materiálom, ktorý zaručí jednoduchšiu manipuláciu, ochranou proti obareniu a flexibilnými prívodnými hadicami.


Bezpečnosť

Jedným z najdôležitejších faktorov, na ktoré treba myslieť pri zariaďovaní kúpeľne pre telesne postihnutých, je bezpečnosť. Práve pády v kúpeľni totiž patria k najčastejším zraneniam v domácnosti. 

Pre bezpečný a jednoduchý prístup nainštalujte do kúpeľne oporné madlá.

Umiestnite ich vo vhodnej výške tak, aby uľahčili používanie sanity a kúpeľne pre všetky osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu. Vyberte si zo širokej ponuky sklopných alebo pevných oporných madiel v našom e-shope

Bezpečnosť vašej kúpeľne môžete tiež zlepšiť inštaláciou bezpečnostných lepiacich pásikov alebo štvorčekov, ktoré jednoducho aplikujete na dlažbu.

Pre bezpečnosť je nevyhnutné aj správne a dostatočné osvetlenie.

Vyberte si z kúpeľňových svietidiel a nepriehľadný sprchový záves nahraďte transparentným sklom, ktoré prepúšťa svetelné lúče.


Ako si vybrať WC pre imobilných alebo seniorov?

WC pre imobilných a seniorov by malo spĺňať základné bezpečnostné predpoklady a čo najviac uľahčovať používanie toalety. Najvhodnejšie WC pre seniorov je zvýšené stojace, ktoré uľahčuje sadanie a zdvíhanie sa.

Pre ľudí na invalidnom vozíku je to závesné WC s predĺženou dĺžkou

Pri inštalácii WC treba zohľadniť fakt, či telesne postihnutú osobu bude prenášať iná osoba a podľa toho vhodne zvoliť priestor umiestnenia. Dôležitou súčasťou sú aj správne osadené bezpečnostné madlá. 

Zariaďte kúpeľňu pre seniorov a imobilných špeciálnou sanitou a WC, myslite na bezbariérový prístup a bezpečnosť. WC pre imobilných, zdravotné umývadlá a oporné madlá nájdete v našom e-shope PVM Systém.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov