ČAKAJTE PROSÍM...

Výber čerpadla hotová veda alebo úplná hračka?

Čerpadiel na vodu existuje veľké množstvo, no nie vždy je jednoduché sa v nich vyznať. Ak nepoznáte princípy fungovania a potrebné parametre, môžete vyhodiť desiatky až stovky eur za nevyhovujúci typ, ktorý nebude robiť to, čo od neho očakávate. Preto je dobré urobiť si malú exkurziu do sveta čerpadiel: ponorných, kalových či povrchových.
cerpadlo_do_studne

Pred investíciou do čerpadla si odpovedzte na otázky

Budete čerpať čistú alebo znečistenú vodu? Chcete vodu len prečerpávať alebo s ňou rovno aj zavlažovať? Mám priestor na čerpadlo nad hladinou alebo ho musím ponoriť? Po zodpovedaní týchto troch otázok budete mať jasno, ktoré čerpadlo je váš favorit.

Povrchové samonasávacie čerpadlá

Sú vhodné na použitie v podmienkach, kde sa dá dosiahnuť maximálna nasávacia výška 8 metrov, to znamená, že výška medzi čerpadlom a výškou hladiny je maximálne 8 metrov.

Môžu sa použiť v studni, len treba myslieť na to, že výška hladiny vody v studni sa môže meniť, a teda pri väčšom výškovom odstupe bude samonasávacie čerpadlo nepoužiteľné. Sú vhodné aj na prečerpávanie vody z bazéna alebo zberných kadí či sudov, kde bude dodržaná maximálna výška nasávania.

Ponorné čerpadlá

Ponorné čerpadlá sa umiestňujú do studne, septiku alebo inej nádrže s vodou, pričom treba zvažovať priemer studne a aj hĺbku, do ktorej budete čerpadlo ponárať. Nesmiete zabudnúť ani na maximálny výtlak vody, ktorý čerpadlo má, aby sa nestalo, že z vašej hlbokej studne vodu jednoducho nedokáže vytlačiť. Tieto sa najčastejšie používajú práve v studniach alebo hĺbkových vrtoch.

Prívlastok „kalové“ u ponorných čerpadiel

Ak hľadáte čerpadlo, ktoré si poradí so znečistenou vodou napríklad zo zatopenej pivnice alebo neudržiavanej studne, určite siahnite po ponornom kalovom čerpadle, ktoré si poradí s mechanickými nečistotami, ako piesok, íl či kal vo veľkosti 5 mm – 30 mm (ale to už je maximum a vysoko výkonných typov). Pri niektorých typoch veľkých kalových čerpadiel sa nachádzajú dokonca aj nože, ktoré predmety vo vode rozsekajú a následne prefiltrujú.

Ak ešte stále nie ste rozhodnutí, neváhajte nás kontaktovať, radi vám ponúkneme optimálne riešenie.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov