ČAKAJTE PROSÍM...

Výber čerpadla do studne: Rozhoduje kvalita vody aj miesto čerpania

Mať vlastnú studňu je veľká výhoda a v niektorých lokalitách dokonca nutnosť. Ak je voda kvalitná, znamená to nezávislosť na dodávkach vody od vodárni a zároveň ušetrenie peňazí. Vodu treba zo studne odčerpať vhodným spôsobom. A to tak, aby sme ju mohli využívať. Na to skvele poslúži čerpadlo do studne.
čerpadlo
Ponuka čerpadiel je veľmi široká. Všetky sú spravidla určené na konkrétny účel a z toho vychádza ich konštrukcia aj prevedenie. Aby čerpadlo spoľahlivo slúžilo, je potrebné vždy vybrať správny typ so zodpovedajúcim výkonom a vlastnosťami.

Čerpadlo by sme nikdy nemali používať na iný účel, než k akému bolo skonštruované. Pre výber správneho čerpadla totiž stačí zvážiť niekoľko základných faktorov, ktorým sa podrobnejšie venujeme v tomto článku. Čas, ktorý strávime starostlivým výberom čerpadla, sa nám spravidla vráti v podobe spoľahlivého a bezproblémového používania čerpadla a jeho dlhodobej životnosti.

Čo treba vedieť pred kúpou čerpadla


Akú vodu chceme čerpať

Pred kúpou čerpadla si treba ujasniť, akú vodu budeme čerpať – či pitnú vodu, čistú úžitkovú, dažďovú alebo splaškovú. Ak chceme čerpať vodu z iných ako podzemných zdrojov, musíme voliť čerpadlo podľa stupňa znečistenia.

  • Pitná voda – na čerpanie pitnej vody sa najčastejšie používajú povrchové odstredivé čerpadlá alebo ponorné čerpadlá.
  • Čistá úžitková voda – čerpanie riečnej, dažďovej alebo vody z rybníka nevyžaduje špeciálnu konštrukciu čerpadla, ale je nutné zabrániť vhodným sacím košom vniknutiu nečistôt do čerpadla. Kalové čerpadlá, určené pre čerpanie mierne znečistenej vody, sú vybavené mriežkou, ktorá prepustí len také veľké nečistoty, ktoré čerpadlom prejdú spolu s čerpanou kvapalinou
  • Splašková voda – v tomto prípade je nutné použiť kalové čerpadlo s rezacím zariadením, ktoré hrubé nečistoty najprv rozdrví a potom vyčerpá


Odkiaľ chceme vodu čerpať

Ďalším údajom, ktorý musíme poznať, je to, odkiaľ chceme vodu čerpať. Či ide o vodu z rieky či rybníka, vrt alebo studňu. Tiež treba zvážiť hĺbku vody a vzdialenosť jej zdroja.

Povrchové čerpadlá vedia čerpať vodu iba z hĺbky 8 metrov. Z väčších hĺbok musíme použiť ponorné čerpadlo. Z technického hľadiska teda rozhoduje zdroj vody. Výhodou ponorného čerpadla je, že ho možno použiť takmer vždy. Hoci je cenovo drahšie, má nesporné výhody.


Ako často budeme vodu čerpať

Pri výbere čerpadla je tiež dôležité, ako často chceme vodu čerpať. Životnosť čerpadla totiž ovplyvňuje počet spínaní elektromotora. Pre občasné používanie, napríklad pre zavlažovanie záhrady, môžeme zaobstarať menšie plastové čerpadlo.

Pre nepretržitú celodennú prevádzku je takmer nevyhnutné kúpiť kvalitné nerezové čerpadlo určené pre tento typ prevádzky. Ak chceme vodou zásobovať nehnuteľnosť, musíme na čerpanie vody použiť domácu vodáreň.


Aké množstvo vody potrebujeme čerpať

Veľmi dôležitým a často jedným z rozhodujúcich parametrov je požadovaný objem čerpanej vody. Pre stanovenie množstva vody existujú dva ukazovatele – počet osôb a spektrum využitia vody. Najmä druhý ukazovateľ je v súčasnej dobe bazénov, sáun, umývačiek riadu a rozsiahlych záhrad veľmi podstatný.

Dajte pozor aj na kvalitu. Aj tu platí, že nižšia cena čerpadla nemusí byť výhrou. Odporúčame vám ujasniť si aj ďalšie parametre, ako hlučnosť, rozmery a podobne.


Odbornú konzultáciu pred výberom čerpadla by ste nemali podceniť. Kontaktujte preto náš odborný personál a ten vám zodpovie na všetky vaše otázky o kúpe čerpadla.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov