ČAKAJTE PROSÍM...

Viete, akú kosačku na trávu potrebujete?

Hoci sa výber kosačky zdá ako jednoduchá úloha, rozhodne to nie je tak. Kúpiť kosačku chce trochu rozmyslu. V dnešnom článku sa dozviete, aké možnosti ponúka trh. Kosačka by si totiž mala vedieť poradiť so všetkými možnými povrchmi a rôzne vysokou trávou. Nie vždy sa nám totiž podarí trávnik kosiť tak často, ako by sme si predstavovali.
Kosačka
Trávne kosačky rozlišujeme podľa typu na elektrické, benzínové, akumulátorové, robotické a na traktory či riderov. Pri výbere hrá dôležitú úlohu mnoho vlastností. V prvom rade by ste si mali odpovedať na to, koľko času môžete venovať údržbe trávnika, akú má rozlohu a tiež to, koľko peňazí ste ochotní do kosačky investovať. Vďaka tomu sa môžete ľahšie rozhodnúť pre ideálne riešenie na mieru.

Elektrické kosačky

Ide o klasiku medzi trávnatými kosačkami, ktorú nájdete zaparkovanú v mnohých garážach alebo záhradných domčekoch. Prečo sú také obľúbené? Elektrické kosačky sú výhodné najmä preto, lebo sú ľahké, tiché, ľahko ovládateľné a ekologické.

Výkonovo sa dajú zaradiť niekde medzi akumulátorové a benzínové kosačky. Sú ideálne pre stredne veľké trávniky bez väčšieho množstva stromov, krovín či kvetín – na takomto type pozemku by vám mohol kábel trochu prekážať. Vysoko kvalitné modely si hravo poradia aj s kosením vysokej trávy a veľkých plôch.

Benzínové kosačky

Benzínom poháňané kosačky sú veľmi výkonné a hodia sa preto na veľké trávnikové plochy, ktoré sú spravidla väčšie ako 200 metrov štvorcových. Vďaka vysokému počtu otáčok kosia trávu naozaj rýchlo a kvalitne. Navyše sú nezávislé na akumulačných nabíjačkách a elektrických prípojkách. Nevýhodou môže byť vyššia hlučnosť a väčšia váha. Pre náročnejších záhradkárov s rozľahlým trávnikom, ktorí radi priložia ruku k dielu a majú radosť z dobre vykonanej práce, sú však ideálnou voľbou. Výsledok vás rozhodne nesklame.

Akumulátorové kosačky

Veľmi ľahké záhradné prístroje s akumulátorovým nabíjaním sú tiché, ľahko ovládateľné a bezdrôtové. Ako bonus sú navyše aj ekologické. Vďaka spôsobu napájania stačí iba počkať, než sa nabije batéria a môžete sa pustiť do kosenia. Vždy môžete mať v zálohe aj rezervnú batériu, ktorá sa hodí, keď sa vám aktuálne používaná batéria vybije. U „aku” kosačiek sa dá všeobecne dobre hodnotiť pomer ceny a výkonu.

Ako s akumulačnou kosačkou zaobchádzať, aby bol výsledok čo najefektívnejší? Neštartujte ju v príliš vysokej tráve. Je lepšie, keď ju necháte nabehnúť mimo trávnik a následne s ňou vojdete do trávy. Tiež ju nevypínajte pri otáčaní a neprechádzajte po už pokosených pásoch. Koste vždy jeden pás vedľa druhého, na jedno nabitie si potom stroj poradí s výrazne väčšou plochou.

Berte do úvahy aj stav trávnika, ktorý ovplyvňuje výkonnosť batérie. Jej kapacita sa znižuje s rastúcou záťažou motora – typicky, keď kosíte zarastenú a nepriepustnú plochu, do ktorej nepreniká voda, kyslík ani hnojivo.

Robotické kosačky

Vychytávka v podobe robotickej kosačky je vhodná pre tých, ktorí nemajú na údržbu trávnika dostatok času. Kosačka totiž urobí prácu za vás, a to za každého počasia. Vďaka zabudovanej mulčovacej funkcii vie prístroj pokosený materiál rovno aj likvidovať tým, že ho opäť rozmiestni na plochu. Pôde tak poskytuje potrebné hnojivo.

Ďalšou výhodou je ľahká obsluha. Plochu trávnika, ktorú chcete skrátiť, orámujte vymedzovacím káblom a kosačku do nej vložte. Pri niektorých modeloch je možné uložiť a nastaviť aj programy na celý týždeň.

Prístroje disponujú bezpečnostnými senzormi, ktoré ich udržujú v dostatočnej vzdialenosti od pevných predmetov a reagujú na rôzne podnety (ako zdvihnutie, pri ktorom sa kosačka automaticky vypne). Niektoré modely vedia dokonca samostatne dôjsť späť do nabíjacej stanice. Kosenie si tak preberajú úplne do svojej réžie. Ak je však úprava trávnika vaším koníčkom a čas strávený prácou na záhrade si patrične užívate, radšej siahnite po elektrickej, benzínovej či aku kosačke.

Vretenové kosačky

Vretenové kosačky sa od ostatných záhradných kosačiek na trávu líšia najmä tým, že trávu nekosia, ale strihajú. Výhodou je nízka hmotnosť, s ktorou sa spája ľahká ovládateľnosť. Vďaka nim bude váš trávnik perfektne ostrihaný, zelený a hustý všade, kde si prajete.

Pre optimálnu obsluhu a jednoduchú manipuláciu sú kosačky vybavené ergonomickou rukoväťou. Pohodlne tak upravíte trávnik na predzáhradke, okolo bazéna alebo na mieste, kde máte záhradný nábytok. Tieto kosačky sú navyše veľmi tiché, čo ocenia užívatelia aj vaši susedia. Vretenové kosačky sa najlepšie hodia na údržbu trávnikov, kde rastie len nízka a jemná tráva.

Pre vyššie a silnejšie steblá trávy sa tento druh rezu príliš nehodí. Pre trávnik, ktorý upravujete pravidelne, sú však ideálne. Tento typ kosačiek je tiež veľmi jednoduchý na údržbu. Vretenové kosačky môžu byť poháňané ručne, ale aj s pomocou elektriky, akumulátora alebo benzínu.

Traktory a ridery

Vďaka záhradným traktorom a riderom budete raz-dva hotoví aj s naozaj veľkými plochami. Oproti ostatným kosačkám sú však záhradné traktory výrazne väčšou investíciou. Na druhej strane vás prekvapia univerzálnym využitím. V zime k nim môžete pripojiť napríklad snehovú frézu, zmeták či sypač. Lacnejším variantom sú záhradné ridery.

Vďaka menšej veľkosti a väčšej pohyblivosti sú zmysluplné pri plochách od 600 metrov štvorcových, oproti záhradným traktorom sú ale menej výkonné. Pýtate sa, v čom tkvie rozdiel medzi traktorom a riderom? Týka sa umiestnenia motora. V prípade ridera sedí vodič nad ním a pri traktore sa pohonná jednotka nachádza pred ním.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov