ČAKAJTE PROSÍM...

Viete, ako funguje kondenzačný kotol?

Či už riešite výmenu starého kotla alebo vykurovanie v novostavbe – kondenzačný kotol je vždy dobrou voľbou. V súčasnosti je plynový kondenzačný kotol najpoužívanejšou technológiou na vykurovanie rodinných domov zemným plynom. Zistite, ako funguje a prečo vám zaistí nemalú úsporu.
kondenzačný kotol

Ako funguje kondenzačný plynový kotol?

Kondenzačný kotol, ako už jeho názov napovedá, využíva princíp kondenzácie. Pri spaľovaní plynu vznikajú spaliny, ktorých súčasťou je vodná para. Tá v klasickom kotle odchádza nevyužitá preč komínom, ale kondenzačný kotol ju ešte dokáže využiť.

Vodná para sa vo výmenníku ochladzuje pomocou vratnej vody, ktorá sa z vykurovacieho systému vracia späť do kotla. Táto voda už odovzdala svoje teplo v miestnostiach a prúdi do neho späť studená. V kotle sa studená voda stretáva s vodnou parou, ktorá sa ochladí a kondenzuje. Kým sa para ochladila, odovzdala svoje teplo vratnej vode a tá sa tak predhriala. Kotol potom musí vodu len zohriať na požadovanú teplotu. Vďaka predhriatiu už nemusí ohrievať vodu o toľko stupňov, čím sa zníži spotreba plynu.

Väčšina kondenzačných kotlov funguje pri teplote vratnej vody do 55 °C. Čím je teplota nižšia, tým para lepšie kondenzuje. Preto je pre využitie s kondenzačným plynovým kotlom ideálne nízkoteplotné vykurovanie, ktoré má teplotný spád 55/35 °C, teda teplota vratnej vody je 35 °C. To dosiahnete pri inštalácii podlahového, stropného alebo plošného stenového vykurovania. Pri novostavbách ide o bežne využívaný štandard.

Správne zvolený výkon

Výkon vykurovacej sústavy v dome by mal zodpovedať jeho celkovým tepelným stratám. Kondenzačný kotol nesmie byť príliš slabý, pretože nedokáže interiér dostatočne vykúriť. Kotol však nesmie byť ani zbytočne silný, čo môže byť problém najmä v moderných nízkoenergetických domoch. Príliš výkonný kotol zbytočne cykluje – často sa zapína a vypína a nepracuje v optimálnom režime.

Šetrí plyn aj náklady na vykurovanie

Kondenzačný plynový kotol dokáže znížiť spotrebu plynu asi o 15 percent. Ak ste používali starý a neefektívny kotol, výrobcovia sľubujú úsporu väčšiu ako 30 percent.

Moderné kondenzačné kotly je možné napojiť na inteligentné termostaty, ktorými sa dá precízne korigovať teplota v byte. Vďaka tomu ušetríte na vykurovaní omnoho viac.

Rátajte s vyššou investíciou

Pri kondenzačnom plynovom kotli rátajte s vyššou cenou a plynovou prípojkou. Cena týchto zariadení sa v porovnaní s inými kotlami pohybuje na podstatne vyššej úrovni. Rozdiel môže byť aj v niekoľkých stovkách eur. Cena sa odvíja od konkrétneho modelu.

S vysokými nákladmi často súvisí aj nutnosť zavedenia pripojenia na verejný plynovod. Táto položka sa týka všetkých, ktorí predtým používali iný zdroj vykurovania a kondenzačný kotol budú využívať po prvýkrát. Napriek týmto negatívam môžeme o kondenzačných kotloch hovoriť ako o dobrej investícii, ktorá zníži spotrebu a podporí komfort vo vašej domácnosti.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov