ČAKAJTE PROSÍM...

Veľkoplošné kúrenie vám prinesie komfort: Podlahové alebo stropné?

Rovnako ako v ďalších oblastiach ľudskej činnosti, aj pri kúrení budov pozorovať meniace sa trendy v popularite jednotlivých systémov. S novými poznatkami a technológiami sa tak môžu na výslnie vrátiť systémy, ktoré sa považovali za dávno zabudnuté.
podlahové kúrenie
Jedným z takýchto príkladov sú veľkoplošné vykurovacie systémy, medzi ktoré patrí podlahové a stropné vykurovanie. Pretože v súčasnosti je v rezidenčných stavbách veľmi obľúbené najmä podlahové kúrenie, pozrime sa na tieto systémy detailnejšie. Na akých princípoch fungujú? Aké sú vstupné a predpokladané mesačné náklady?

Stropné kúrenie a jeho jednoduchá inštalácia

Princíp stropného kúrenia je rovnaký ako pri podlahovom kúrení. Jeho montáž je však výrazne jednoduchšia, bez potreby stavebných prác a rozbíjania podlahy. Veď stropy sú v každej miestnosti voľným priestorom. Tak prečo takúto veľkú plochu nevyužiť k inštalácii inovatívneho riešenia? Strop zostane rovnaký a nikto nič nespozná. Prekážkou nie je ani šikmá strecha, zavesené stropy či iné, neštandardné podmienky.

Rozhodujúca nie je ani výška stropu v miestnosti, pretože teplo nestúpa nahor, ale naopak, vyžaruje zhora nadol. Inštalácia je bez mokrých procesov, takže netreba mať obavy o novú podlahu alebo neporiadok v obytných priestoroch.

V strope nie sú žiadne spoje v potrubí, ktoré by mohli kvapkať alebo prasknúť. Keď sa systém zakryje sadrokartónovým stropom, je všetko hotové a môžete začať s maľovaním. Ďalšou veľkou výhodou je možnosť zabudovania svetiel a prvkov vzduchotechniky, prípadne nových rozvodov elektriny.

Funguje na princípe slnečného žiarenia

Suchý vykurovací systém, zabudovaný v strope, funguje, veľmi zjednodušene povedané, ako slnko v prírode. Teplo vyžaruje dole na všetko, čo je na zemi a ohrieva to. Stropné kúrenie využíva veľkú vykurovaciu plochu, ktorá vyžaruje sálavé teplo.

Na rozdiel od slnka však stropy nebudú žeravé, práve naopak. Povrchová teplota stropu je blízka teplote všetkého vo vykurovanom priestore. Aj relatívne nízka teplota vody v systéme (26 – 30 °C) stačí na komfortný pocit tepla v celej miestnosti, preto ide o energeticky úsporné zariadenie.

Stropné vykurovanie zohráva dôležitú rolu pri zariaďovaní priestoru

Každá žena privíta možnosť vybaviť si interiér domu úplne podľa svojich predstáv. Vykurovací stropný systém je ukrytý nad stropom a je tak nenápadne integrovaný do priestoru. Nikde v miestnostiach ani na chodbách nebudú zavadzať kovové radiátory, ktoré sú rizikové najmä pre malé deti. Môžu si pri nich totiž ublížiť. Slovo tepelný komfort získava pri stropnom vykurovaní iný význam. Neviditeľné kúrenie potrebuje v dome len kúsok miesta na box s ekologickým tepelným čerpadlom.

Náklady na vykurovanie stropom

Realizácia tohto systému je finančne náročnejšia ako pri podlahovom systéme, no je stále primeraná k výslednému komfortu. Taktiež sa vám táto investícia vráti v podobe nízkych mesačných nákladov.

Podlahové kúrenie príjemne rozloží teplo

Podlahové vykurovanie je rozhodne komfortné a príjemné. Aby však malo zmysel, musí dobre fungovať, byť správne nastavené a regulované. Preto sa celý proces riadi program vykurovania, ktorý stráži všetky údaje, vyhodnocuje teplotu vzduchu i podlahy a vykonáva automatické korekcie. Na výber máme dva druhy podlahového kúrenia, a to teplovodné a elektrické.

Podlahové vykurovanie teplovodné

Pri teplovodnom podlahovom vykurovaní musíte počítať s tým, že celková hrúbka podlahy je vyššia ako napríklad pri elektrickom, čo môže byť prekážkou najmä pri rekonštrukciách.

Na druhej strane, vďaka tomu má podlaha vyššiu akumulačnú schopnosť, čo môže byť niekedy výhodou, miestnosť tak rýchlo nevychladne. Negatívom je, že sa dlhšie zahrieva a celý systém ťažšie reaguje na zmenu požadovanej teploty.

Výhodou teplovodného systému je, že môže byť napojený, obdobne ako klasické ústredné kúrenie, na akýkoľvek zdroj tepla a v budúcnosti prípadne zmenený za iný. Nevýhodou je ťažšia inštalácia a vyššie obstarávacie náklady, ktoré sú spojené aj s vybudovaním komína, plynovej prípojky, skladu paliva a podobne.

Podlahové vykurovanie elektrické

Elektrické podlahové kúrenie je investične menej náročné, je možné ho inštalovať prakticky kamkoľvek bez ohľadu na typ miestnosti a podklad, umožňuje vyhrievať len niektoré miesta či miestnosti, je pružnejšie, s jednoduchou a presnou reguláciou.

Účinnosť premeny elektrickej energie v tepelnú je takmer stopercentná. Hlavnou nevýhodou elektrického vykurovania je cena elektrickej energie, a teda vyššie prevádzkové náklady.
Vo vzťahu ceny a obstarávacích nákladov tak klesá význam ceny a vzrastá váha prvotnej investície a udržiavacích nákladov. Elektrické podlahové kúrenie je preto vhodné pre súčasné energeticky úsporné novostavby, ktoré sa svojimi parametrami blížia alebo radia do kategórie domov nízkoenergetických domov.


Pre staršie, nezateplené objekty, je možné elektrické podlahové kúrenie odporučiť iba k lokálnemu vyhrievaniu podláh, napríklad v kúpeľni, či k temperovaniu podláh v kombinácii s iným hlavným zdrojom tepla.

Výhody podlahového kúrenia

Podlahové kúrenie poskytuje hneď niekoľko výhod. Tým, že teplo sála zospodu, máme pocit väčšieho tepelného komfortu. Pri kvalitnej inštalácii nevíri prach a nevysušuje vzduch. Podlahové kúrenie je tiež nenáročné na údržbu a má veľmi výhodnú finančnú prevádzku. Na podlahu s podlahovým vykurovaním možno pokladať koberce, dlažbu, PVC, linoleum, plávajúce a laminátové podlahy aj drevené podlahy vrátane parkiet.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov