ČAKAJTE PROSÍM...

Už žiadne trápenie v sprche – vďaka termostatickej batérii

Každý z nás si už zažil tú situáciu pri sprchovaní, keď mal problém s namiešaním ideálnej teploty vody. S pákovou alebo kohútikovou batériou ju len odhadujeme a skúšame, či nám bude vyhovovať. A keď sa už konečne trafíme do správnej teploty, niekto spláchne WC alebo pustí vodu v inej miestnosti a kvôli nestabilnému tlaku v potrubí nám zo sprchy zrazu tečie príliš studená alebo naopak horúca voda. S termostatickou batériou nikdy viac!
termostatické batérie

Princíp termostatickej batérie

V batérii je umiestnený termostat, ktorý je napojený na prívod teplej a studenej vody a neustále automaticky upravuje ich prietoky tak, aby namiešal a pustil z batérie vodu s takou teplotou, akú máme nastavenú. Dnešné moderné termostatické batérie sú navyše konštruované tak, aby neboli horúce ani na povrchu ako bývajú napríklad tie pákové.

rez termostatickej batérie

Ovládanie termostatickej batérie

Termostatická batéria má dva hlavné ovládacie prvky:
  1. Rukoväť na nastavenie teploty vody – teplota vody býva prednastavená na 38 °C alebo 40 °C v závislosti od výrobcu batérie. Na rukoväti je pri tejto teplote detská poistka, ktorá sa dá po stlačení gombíku odblokovať a s ďalším otočením rukoväti sa dá nastaviť vyššia teplota.
  2. Rukoväť na ovládanie prietoku vody.
Príprava na inštaláciu termostatickej batérie

Termostaty sú citlivé na prípadné nečistoty v potrubí. Preto by pred ich inštaláciou mala byť samozrejmosťou dostatočne upravená voda v systéme – na trhu je množstvo kvalitných filtrov a regulátorov tlaku vody. Predídeme tým servisným zásahom alebo v horšom prípade nenávratnému poškodeniu termostatu, ktorý ako náhradný diel väčšinou stojí viac ako polovica ceny batérie.

Prívod teplej vody pre termostatickú batériu musí byť vždy vľavo!

Druhy termostatických batérií

Hlavné využitie termostatických batérií je v sprche. Existujú ale aj termostatické batérie vaňové, umývadlové, bidetové a dokonca aj kuchynské.

Tak, ako u pákových batérií, aj u termostatických poznáme batérie klasické nadomietkové (štandardná rozteč 150 mm) a batérie podomietkové.

Naše tipy

Na základe našich skúseností vám odporúčame niekoľko modelov:

Alpi Basic 11RP2151

Sprchový termostatický komplet s hlavovou sprchou s priemerom 20 cm, ručnou sprchou, sprchovou hadicou s dĺžkou 150 cm. Je vhodný do všetkých moderných sprchových kútov. Výhodný je aj svojou akciovou cenou 232 €.
alpi basic
MZ Quasar 26203

Samostatná sprchová termostatická batéria, ktorú je možné doplniť akoukoľvek sprchovou súpravou. Cena 92,34 €.
quasar 26203
Ravak Chrome CR 063.00

Podomietková termostatická batéria pre dve odberné miesta – napríklad v sprchovom kúte hlavová a ručná sprcha alebo pri vani ručná sprcha a napúšťanie vane cez prepad sifónu alebo výtokové rameno. Batéria sa dá doplniť ľubovoľným príslušenstvom. Do sprchy potrebujeme – hlavovú sprchu, sprchové rameno, držiak sprchy s prívodom vody, sprchovú hadicu a ručnú sprchu.
Cena 156,25 €.
ravak chrome cr 063
Termostatické batérie sú moderné, praktické a bezpečné pri nastavovaní ideálnej teploty vody pre sprchu alebo kúpeľ. Ich cena je síce vyššia, ako u bežných pákových batérií, ale investícia sa časom vráti na úspore vody. Komfort pri používaní je už potom len príjemný bonus.

Nepadli vám do oka naše tipy? Pozrite do nášho e-shopu a vyberte si, čo sa vám zapáči.
termostatické batérie

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov