ČAKAJTE PROSÍM...

Túžite po dokonalom trávniku? Nezabudnite na zavlažovanie a hnojenie

Ako sa starať o okrasný trávnik, aby vyzeral ako hebký, sýto zelený koberec, ktorý láka k relaxu a prechádzke? Ak tráve vytvoríte optimálne podmienky pre zdravý rast, bude odolná aj voči chorobám či škodcom a nepustí medzi seba ani lístok buriny.
travnik
Zdravý a dobre vyzerajúci trávnik potrebuje, podobne ako mnohé iné rastliny, dobré zavlažovanie a dostatočný prísun živín. Vďaka veľkej ploche ho treba polievať efektívne, aby bolo zavlažovanie účinné a neminulo sa pri ňom veľa vody.

Hnojenie trávnika je rovnako dôležité, pretože sú mu odoberané živiny, ktoré musí dopĺňať a časom ich z pôdy úplne vyčerpá. V článku preto prezradíme, ako vytvoríte ideálne podmienky pre váš trávnik, aby bol neustále zdravý a krásne zelený.

Začnite kosiť

Aby bol trávnik dokonalý a vyzeral upravene, je potrebné ho neustále kosiť. Ideálna výška trávy je cca 3 až 4 centimetre. Iba pri tejto dĺžke sa dokáže trávnik zregenerovať a vstrebať všetky potrebné živiny. Ak si neviete dať rady s výberom kosačky, prečítajte si článok o výbere tej pravej pre vás.

Trávnik potrebuje vzduch

Aby sa trávnik spamätal, musí sa do pôdy dostať vzduch, voda a potrebné živiny. Zarasteným a nepriepustným trávnikom to ale nepôjde. Preveďte preto vertikutáciu, ktorá dodá trávniku potrebný vzduch.

Nože vertikutátora prerežú trávne trsy a zbavia trávnik buriny, machu a odumretých rastlín. Vďaka tomu sa potom ku koreňom dostanú živiny a tráva môže dýchať. Vertikutáciu odporúčame vykonávať dvakrát do roka – na jar a na jeseň.

Hnojenie – základ starostlivosti o trávnik

Častým kosením trávnika odoberáme z pôdy živiny. Aby sme zaistili zdravý a svieži trávnik, musíme odobraté živiny do pôdy pravidelne vracať. Hnojiť odporúčame trikrát až štyrikrát do roka. Prvýkrát v apríli, potom v júni a v septembri, naposledy tak treba urobiť koncom októbra.

Chce to vodu

Stačí pár horúcich, slnečných dní, a keď trávnik nezavlažíte, je rýchlo po kráse. Ak má byť zelený trávnik skutočne našou pýchou, musíme ho pravidelne zalievať. Je veľmi ľahké spoznať, kedy treba trávnik zaliať – vstúpte naň, spravte pár krokov a obzrite sa za seba. Ak za vami ostanú stopy, znamená to, že trávnik potrebuje vlahu.

Musíte sa však spoľahnúť na svoj odhad dĺžky zavlažovania. Platí pravidlo, že lepšie je trávnik zavlažovať menej často, ale výdatnejšie než často a málo. Voda sa z povrchovej vrstvy odparí a trávnik zostáva takmer bez vlahy. Najlepšie je zavlažovať ráno, pretože vtedy voda vsiakne do pôdy skôr než stúpne teplota vzduchu.
travnik

Technika pomáha a uľahčuje

Ak máte vlastný zdroj vody, máte vyhraté. Stačí si len vybrať z našej ponuky záhradných čerpadiel, tie sú pre svoj dostatočný prietok aj výtlak na polievanie najlepšie. Tieto prenosné čerpadlá zvládnu nielen kropenie pištoľou, ale aj väčšie zavlažovacie systémy s niekoľkými postrekovačmi. Odstredivé záhradné čerpadlá bežne zvládnu čerpať vodu z hĺbky do 7 metrov pomocou sacej hadice s košom.

Záhradu môžete, samozrejme, zalievať sami pomocou sprejovej pištole. Táto práca je ale zbytočná a zaberie vám veľa času. Máme pre vás tip, ktorý vás od ručného polievania oslobodí. Z hadíc, rozdvojok a rýchlospojok si ľahko zostavíte zavlažovací systém. Na jeho konce potom rozmiestnite postrekovače, ktoré vám umožnia kropiť záhradu presne tak, ako potrebujete.
travnik
Vďaka modernej technike nemusíte myslieť ani na to, kedy a ako dlho chcete záhradu zavlažovať. Na trhu existujú prístroje na riadenie zavlažovania, ktoré majú veľmi jednoduché programovanie. Pri riadenom zavlažovaní sa navyše spotrebuje menej vody.

V našom e-shope nájdete nespočetne veľa produktov na zdokonalenie trávnika. Je len na vás, aký spôsob starostlivosti vám bude vyhovovať. Ak potrebujete poradiť s niečím konkrétnym, kontaktujte nás a radi vám poradíme.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov