ČAKAJTE PROSÍM...

Tlakový vs. beztlakový ohrievač vody: Poznáte rozdiely?

Žiadna domácnosť sa nezaobíde bez teplej vody. Potrebujeme ju na osobnú hygienu, prípravu jedál aj umývanie riadu. Na jej zohriatie v tom správnom čase slúžia ohrievače vody. Podľa čoho si vybrať? Aké sú hlavné rozdiely medzi tlakovým a beztlakovým riešením? A čo výhody a nevýhody? Ktorý z nich uprednostniť?

Odpovieme vám na všetky otázky.

tlakový vs netlakový ohrievač vody v sprche


Tlakové ohrievače vody

Ide o kategóriu ohrievačov s väčším objemom vody. Výhodou je, že na ich prevádzku sa dá použiť akákoľvek bežná batéria a z hľadiska ovládania sú jednoduchšie. No, na druhej strane, vyžadujú inštaláciu poistného ventilu. 

Tlakový ohrievač vody by ste si mali zaobstarať v prípade, ak potrebujete pokryť vyššiu spotrebu teplej vody, v dlhšom čase a zásobovať súčasne viacero miest.

Ako to funguje? Stačí otvoriť kohútik s teplou vodou, mať nastavený regulátor teploty a systém už ďalej pracuje v automatickom režime.


Beztlakové ohrievače vody

Hlavný rozdiel oproti tlakovým ohrievačom je ten, že beztlakové ohrievače vám dokážu zohriať menší objem vody (5 až 10 litrov). Takisto sú určené len pre jedno napájacie miesto. Ide o najlepšie riešenie pre častý odber malého množstva teplej vody.

Na ich prevádzku je však potrebná špeciálna (trojcestná) netlaková batéria.

Keď vodu pustíte, dostane sa z batérie najprv do ohrievača, ohriata späť do batérie a následne von. Výhodou je, že sa nevyžaduje inštalácia poistného ventilu. Doba ohrevu bude krátka a všetko máte vďaka bezpečnostnému termostatu a signalizácii pekne pod kontrolou.

Fungovanie je nasledovné:

 • Pri spustení horúcej vody prúdi studená voda do ohrievača cez špeciálnu batériu.
 • Tá následne vytlačí horúcu vodu z ohrievača.
 • Na začiatok je potrebné zapnúť vodovodný kohútik a naplniť nádrž.
 • Potom zapnúť elektrickú sieť a nastaviť teplotu teplej vody, neskôr zapnúť vykurovacie telesá.
 • Následne treba ešte chvíľu počkať na termostat.


Z akých podkategórií ohrievačov vody máte na výber?

1. Prietokové ohrievače

Na trhu nájdete tlakové a beztlakové, elektrické i plynové. Ich výhodou oproti bojlerom sú minimálne tepelné straty. Ohrievajú ju len počas jej odtekania a takto šetria elektrinu a plyn. Vďaka pripojeniu blízko vodovodnej batérie takisto šetria samotnú spotrebu vody.

Ďalšou veľkou výhodou je, že predstavujú priestorovo nenáročné a flexibilné riešenie ohrevu vody.

Vďaka umiestneniu v bezprostrednej blízkosti odberného miesta (umývadlo, drez, vaňa) tečie teplá voda ihneď po otočení kohútika. Prietokové ohrievače sú ideálne napríklad na chalupu alebo chatu, teda tam, kde nepotrebujete teplú vodu neustále a vo veľkom množstve.


2. Zásobníkové ohrievače vody

Má vaša rodina viac členov a potrebujete mať ráno a večer zohriate väčšie množstvo teplej vody? Horúcu sprchu alebo kúpeľ všetkým zabezpečia zásobníkové ohrievače vody.

Môžete si vybrať z nasledovných produktov: 

 • elektrické ohrievače vody,
 • kombinované ohrievače vody (obsahujú elektrické ohrievacie teleso a výmenník tepla, ktorý je možné napojiť napríklad na vodu ústredného kúrenia alebo kotol),
 • nepriamo ohrievané ohrievače vody,
 • plynové ohrievače vody,
 • ohrievače vody nad drez,
 • ohrievače vody pod drez,
 • ohrievače vody na tuhé palivo.


3. Tepelné čerpadlá na ohrev vody

Tepelné čerpadlá na ohrev vody dokážu zachytiť a využiť už existujúcu tepelnú energiu z prostredia na ohrev vody. Môžete ich pripojiť k fotovoltickému či inému rozvodnému systému.

Takto dokážete znížiť náklady na teplo v domácnosti až o 75 percent.

Potrebujete toho z kategórie kúrenia a chladenia do domácnosti viac? Nielen ohrievač vody, ale aj kotol, termostat, radiátor alebo podlahové kúrenie?

Ponuka PVM Systém je široká, presvedčte sa sami.


Najobľúbenejšie kombinované ohrievače vody


AKCIA

Kód: 36016

620,87 €
Zľava   20 %
776,09 €
  ks
AKCIA

Kód: 300000015

585,65 €
Zľava   15 %
689,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 36069

317,90 €
Zľava   15 %
374,00 €
  ks

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov