ČAKAJTE PROSÍM...

Tlakový čistič: Aké vlastnosti zohľadniť pri jeho výbere?

Niektoré veci sa najlepšie robia pod tlakom. Platí to aj pri odstraňovaní odolných nečistôt, ktorých sa zbavíte jedine tlakovým čističom – wapkou. Takéto čistenie tlakovým čističom šetrí čas, námahu i financie. Vysokokvalitný tlakový čistič je neoceniteľným pomocníkom, s ktorým nečistoty miznú priam magicky rýchlo.


Tlakový čistič využijete najmä pri čistení chodníka, odkvapov, príjazdovej cesty, bazéna, umývaní záhradného nábytku, bicyklov, vozidiel alebo pri renovácii domu, či záhradného priestoru. Ak wapku doma ešte nemáte, poradíme vám, ako si vybrať tú najlepšiu. Aké vlastnosti treba zohľadniť?

Predtým, ako si začnete vyberať z ponuky tlakových čističov, zamyslite sa, na čo ho budete využívať a ako často. K dispozícii je niekoľko typov wapiek v nižšej, strednej alebo vysokej cenovej kategórii. Ako si z nich zvoliť ideálne riešenie

Najdôležitejšie vlastnosti tlakového čističa

Príkon tlakového čističa – ide o množstvo spotrebovanej energie za jednotku času pri vykonávaní práce. Tlakové čističe s príkonom 1300 W až 1500 W oceníte pri príležitostnom tlakovom čistení, ktoré využijete napríklad v domácnosti alebo pri oplachovaní bicyklov či menších nečistôt v záhrade alebo okolo domu. Ak potrebujete tlakový čistič na intenzívnejšie čistenie, uprednostnite taký, ktorý generuje vysoký tlak a odstraňuje aj odolné nečistoty. Takéto tlakové čističe majú spravidla príkon 1700 W a viac. 

Tlaktlakové čističe vieme rozdeliť na nízkotlakové, stredotlakové alebo vysokotlakové. Pre nenáročné a príležitostné využitie vám postačí čistič s tlakom do 120 barov, ktorý patrí do kategórie nízkotlakových čističov. Stredotlakové čističe sa najčastejšie používajú pri údržbe záhrady, dvora, príjazdových ciest, chodníkov, odkvapov alebo fasád – strednotlakové čističe ponúkajú čistenie pod tlakom od 120 do 150 barov. Vysokotlakové čističe zasčistia pod tlakom 150 barov a viac a zaručia vám nielen skvelý výsledok, ale aj vysoký komfort pro použití.

Prietok vody – dôležitá informácia, ktorá vám pomôže vybrať vhodný tlakový čistič pre vaše využitie. Prietok vody sa udáva v litroch za hodinu – pre čistenie väčších plôch budete potrebovať aj vyšší prietok vody. Čím je tento prietok vyšší, tým rýchlejšie umyjete znečistené plochy.

Tlakové čističe so samonasávaním a ohrevom vody

Tlakové umývačky, alebo tlakové čističe, si môžete vybrať aj podľa ďalších funkcií. Funkcia samonasávanie sa vám hodí v prípade, ak nemáte zaistený prívod vody pod tlakom – na ťažko dostupných miestach, vo väčšej vzdialenosti a pod. 

Ak používate wap tlakový čistič so samonasávaním, k umývaniu vám postačí zdroj vody, odkiaľ si ju tlakový čistič môže nabrať – nasať a použiť na čistenie pod tlakom. 

Akumulátorové tlakové čističe vám dávajú slobodu pohybu aj bez zbytočných káblov. Pracovať s nimi môžete v ťažko dostupných podmienkach či na vysoko položených miestach. Prenosné tlakové čističe sú maximálne praktické a rýchlo a efektívne splnia svoj účel. Wap tlakové čističe s funkciou ohrev vody sú ideálne pre čistenie a odmasťovanie znečistených plôch. Pri nízkej spotrebe rýchlo ohrievajú vodu na čistenie – tlakové čističe s ohrevom vody patria do kategórie profesionálnych tlakových čističov.

Z akého materiálu sa vyrábajú tlakové čističe?

Dôležitým faktorom pri výbere tlakového čističa je odolnosť materiálu, z ktorého je vyrobený. V nižšej cenovej kategórii nájdete tlakové čističe z plastu, cena stúpa s použitím zliatiny mosadze a bronzu. Do profesionálnej triedy patria už odolné tlakové čističe, ktoré sú vyrobené z tvrdej keramiky. Konštrukcia a materiál tlakového čističa priamo ovplyvňuje aj hmotnosť a mobilitu prístroja. 

Príslušenstvo tlakových čističov

K základnej výbave tlakového čističa patrí tlaková pištoľ s reguláciou prúdu trysky, čerpadlo a hadica. Drahšie modely ponúkajú aj doplnkové trysky, ako trysku na penu, nástavec s kefou alebo ďalšie nástavce. Prenosné tlakové čističe si vystačia aj s kratšou hadicou, ale veľkou výhodou wapiek je dlhá hadica – 5, 8 alebo s predlžovacím nástavcom aj 13 metrov. Niektoré wapky majú aj samonavíjacie držiaky. Pre využitie čistenia aj so saponátom je potrebná integrovaná nádoba na saponát a penovacia tryska

Pred kúpou tlakového čističa zvážte všetky vlastnosti i hlavný účel využitia. Na trhu je mnoho špecializovaných značiek, ktoré ponúkajú vysokokvalitné tlakové čističe a jednou z nich je aj Gardena – nemecká značka kvalitných zavlažovacích systémov a záhradného náradia. V kategórii tlakových čističov ponúka akumulátorové strednotlakové a vysokotlakové čističe. Vyberiete si?

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov