ČAKAJTE PROSÍM...

Teplá voda aj mimo civilizácie: Aký bojler je vhodný na chatu?

Pobyt na chate si mnohí z nás predstavujú ako únik z civilizácie. Nemusí to však znamenať, že budete mať k dispozícii len studenú vodu a budete sa musieť nedobrovoľne otužovať. Doprajte si potešenie z teplej vody aj na vašej chate prostredníctvom zásobníkového ohrievača vody (bojlera) na chatu. Aký typ a objem zvoliť, podľa čoho sa rozhodovať a čo je najvýhodnejšie?


bojler na chate pri vani


Ako si vybrať bojler na chatu?

Predtým než sa pustíte do kúpy bojlera, mali by ste si odpovedať na nasledovné otázky.


Ako často tam budete a koľkí?

Pri otázke aký bojler je vhodný na chatu je potrebné v prvom rade zvážiť najmä to, ako často budete chatu navštevovať a koľko ľudí sa tam bude pravidelne zdržiavať. Podľa toho môžete zvoliť ideálnu kapacitu bojlera.


Aký objem postačí?

V prípade, že vaša chata nie je veľkosťou a využitím skôr rodinným domom, postačí vám menší ohrievač s objemom cca 10-20 litrov. Na využitie počas niektorých víkendov, sviatkov či prázdnin je to tak akurát. 


Prietokový vs. zásobníkový ohrievač vody

Položte si tiež otázku, ako často a či si viete zabezpečiť ohrev vody podľa aktuálnej potreby prostredníctvom prietokových ohrievačov, alebo by sa vám zišiel skôr zásobníkový ohrievač vody, kde teplá voda zostáva a budete jej mať dostatok, nech sa deje čokoľvek. 


Tlakový vs. beztlakový ohrievač vody

Oba druhy (prietokový aj zásobníkový ohrievač) viete na trhu zohnať ako beztlakové i tlakové. Často vo veľmi malých objemoch (od 5 litrov). Keďže takéto množstvo zohriatej vody vám pravdepodobne nebude stačiť do kúpeľne na chate, iba do kuchynky pod drez, pre teplú vodu do sprchy je ideálne obzerať sa po tých s kapacitou 10-15 litrov. 

Vo všeobecnosti poskytuje kategória tlakových ohrievačov väčšie možnosti objemu než tá nízkotlaková.

Na ich prevádzku sa dá použiť akákoľvek bežná batéria a z hľadiska ovládania sú jednoduchšie. Na prevádzku beztlakového bojlera je potrebná špeciálna (trojcestná) beztlaková batéria. Výhodou je, že sa nevyžaduje inštalácia poistného ventilu.

Oceníte tiež krátku dobu ohrevu.


Elektrický vs. plynový ohrievač vody

Pokiaľ máte na chate zavedenú aj elektrinu a plyn, rozhodovanie bude možno ťažšie. Elektrické bojlery vám pomôžu získať teplú vodu hneď po otočení kohútikom. Ďalšou výhodou je využívanie nižšej nočnej tarify za elektrickú energiu.

Plynové bojlery sú zase konštruované s výhodnou plynulou reguláciou výkonu, Low NOx technológiou (zníženie emisií) a ekonomicky výhodným odvodom spalín do komína.


Úsporné riešenie ideálne pre chaty a chalupy

Najmä so stúpajúcimi cenami energií a neistou budúcnosťou v tejto oblasti sa mnohí z nás vracajú k starým dobrým zdrojom tepla. Ohrev vody nevynímajúc. Patríte aj vy do tejto kategórie?

Pokiaľ máte v blízkosti vašej chaty či chalupy dostatok dreva, stavte na zohriatie vody tuhým palivom v ohnisku pod smaltovanou nádobou.


Spoľahnite sa na slnečnú energiu

Na chatu môžete zvoliť aj taký bojler, ktorý vám bude vodu ohrievať prostredníctvom fotovoltaiky. Čiže ho napojíte na fotovoltaické panely a budete si ekologickou cestou užívať výdobytky 21. storočia.

No a čo sa týka umiestnenia, na výber máte nasledovné možnosti:

  • vertikálne,
  • horizontálne stojaté,
  • závesné,
  • užšie riešenia,
  • širšie riešenia.

Majte vždy k dispozícii dostatok teplej vody i na vašej chate ďaleko od civilizácie. Vyberte si ten správny bojler, ktorý bude tak akurát pre víkendové či prázdninové využitie. Preklikajte si ešte dnes ponuku e-shopu PVM Systém.

V prípade nejasností a otázok nás neváhajte kontaktovať. Radi vám poradíme.


Najobľúbenejšie elektrické ohrievače vody


AKCIA

Kód: 360795

192,10 €
Zľava   15 %
226,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 360810

192,10 €
Zľava   15 %
226,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 36085

264,35 €
Zľava   15 %
311,00 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov