ČAKAJTE PROSÍM...

Štýlové a funkčné: Vyberte si vhodné umývadlo do kúpeľne

Umývadlo nie je dnes žiadnym luxusom. Bez neho by však nebola kúpeľňa kúpeľňou. Hoci sa dá ľahko zaobstarať, pred samotným výberom treba okrem dizajnu myslieť aj na samotnú funkčnosť. Pekné umývadlo vás bude s odstupom času hnevať, keď nebude spĺňať vaše očakávania.
umývadlo
Pri umývadle na prvý pohľad rozlišujeme farbu a vzhľad. Aké iné kritéria je potrebné zvážiť, aby vám slúžilo veľa rokov a prevládala jeho funkčnosť nad samotným dizajnom?

Dôležité centimetre v kúpeľni

Pred samotnou kúpou umývadla je vhodné zmerať si priestor a zistiť, čo sa do kúpeľne zmestí a čo nie. Treba myslieť na to, že pred umývadlom by mal priestor dosahovať minimálne 80 centimetrov. Táto vzdialenosť zaisťuje pohodlie pri všetkých aktivitách pred zrkadlom. Z jednej aj druhej strany umývadla by mala byť aspoň 10 cm medzera.

Ak uvažujete nad háčikom na uterák zo strany umývadla, nechajte si naň radšej 20 cm priestor. Myslite aj na výšku, do ktorej umývadlo umiestnite – bežne hovoríme o 80 až 85 cm. Ideálnu výšku zistíte tak, že vám nebude pri umývaní rúk stekať voda po lakte.

Vhodná veľkosť umývadla

Pokiaľ máte kúpeľňu dostatočne veľkú a nemusíte sa nijako priestorovo obmedzovať, voľte veľké umývadlo so šírkou 80 až 100 cm alebo moderné dvojumývadlo. To je skvelou alternatívou najmä pre rodiny s deťmi. Navyše vás pri tomto type prekvapí aj veľký odkladací priestor.
umývadlo
Ak vaša kúpeľňa nie je dostatočne veľká, zvoľte menšie umývadlo so šírkou od 50 cm do 60 cm. Problém s priestorom dokáže vyriešiť aj rohový variant, ktorý pristane možno vašej kúpeľni najviac.

Typy umývadiel na trhu

Najznámejšie sú závesné umývadlá, ktoré sa pripevňujú na stenu. Obľúbená je aj možnosť umiestnenia umývadla na dosku alebo zapustenia do dosky, a to úplne alebo čiastočne. Umývadlá stojace prinášajú moderný vánok do sveta kúpeľní.

Ďalšou dôležitou otázkou je, či zvoliť umývadlo oválne, okrúhle, hranaté alebo netradičné. Výber záleží od vášho vkusu. Do minimalistických a moderných kúpeľní sa preferujú hranaté umývadlá, do klasických kúpeľní zase oválne.

Nevšedné aj klasické materiály

Najčastejšie sa stretnete s glazovanou keramikou alebo akrylátom. Tieto umývadlá sa vyznačujú tvrdým a dlhotrvajúcim povrchom. Sú odolné voči oderu aj pôsobeniu chemických látok, menšou nevýhodou je ich krehkosť.
umývadlo
Milovníci klasiky ocenia klasické biele prevedenie, tých, ktorí majú radi farby, poteší jemný pastelový tón niektorých druhov. Keramika sa veľmi ľahko udržuje, postačí vám k tomu saponát a hubka. Veľmi originálne a možno aj extravagantne v kúpeľni pôsobia umývadlá vyrobené zo skla.

Kúpeľňu premenia na elegantnú miestnosť. Bezpečnosť je v tomto prípade zabezpečená bezpečnostným sklom, ktoré sa v prípade nehody nerozpadne na malé črepy.

Novým trendom najmä v industriálnom a minimalistickom interiéri sa stávajú aj umývadlá z nerezu. Medzi exkluzívne materiály patria aj mramor a drevo, ktoré sú však ťažšie na údržbu.

Ak vám naše tipy pomohli, pozrite si našu ponuku v e-shope, kde nájdete širokú ponuku umývadiel.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov