ČAKAJTE PROSÍM...

Stop vlhkosti. Niekoľko rád, ako s ňou skoncovať

Bývanie potrebuje určité množstvo vlhkosti, aby ste sa v ňom cítili príjemne a pohodlne. Príliš vysoká úroveň však môže viesť k problémom, ako napr. škvrny na stenách a stropoch, plesne v kúpeľni, zápach a kondenzácia vody na oknách. V neposlednom rade nadmerná vlhkosť spôsobuje zdravotné problémy. Ideálna vlhkosť v interiéri by mala byť od 30 do 50 percent.
stop_vlhkosti

Čo spôsobuje vlhkosť?

K nadmernej vlhkosti môže viesť niekoľko jednoduchých faktorov, ako je zlé vetranie, nesprávne utesnená strecha, nepresné nastavenie, alebo rozloženie vykurovacieho a chladiaceho systému. Problémy môže spôsobiť aj priveľké množstvo rastlín alebo ľudí.

Vedeli ste, že dospelá osoba vyprodukuje dýchaním skoro dve šálky vody denne? Varenie, sprchovanie (najmä, keď si ľudia dávajú dlhé teplé sprchy), ale aj práčky a sušičky tiež priamo a výrazne ovplyvňujú množstvo vlhkosti vo vzduchu.

Ako bojovať proti vlhkosti?

  • Pokúste sa o jednoduchšie a lacnejšie opravy. Opravte akékoľvek strešné netesnosti.
  • Skontrolujte, či je vaša sušička odvzdušnená z vonku a či nie je zablokovaná.
  • Nainštalujte odvzdušňovacie ventilátory v kuchyniach, kúpeľniach a práčovniach. Inštalácia prieduchov a stropných ventilátorov môže tiež pomôcť.
  • Počas varenia sa snažte jedlo prikrývať.
  • Ak máte doma krb, mali by ste vedieť, že čerstvo narezané palivové drevo obsahuje veľké množstvo vody, ktoré sa odparuje pri skladovaní v interiéri. Lepšie je ho nechať vonku.
  • Na vlhkosť vzduchu vo vnútri majú nezanedbateľný vplyv aj rastliny. Ak máte doma džungľu, skúste ju zredukovať.
  • Vetrajte, vetrajte, vetrajte.

Zaobstarajte si účinný odvlhčovač

Odvlhčovač je výborný spôsob, ako sa vlhkosti zbaviť. Odvlhčovače sa bežne umiestňujú v pivniciach, suterénoch, práčovniach, pretože tam sa nedostáva veľa tepla alebo priameho slnečného žiarenia. Môžete ich situovať do kúpeľne, kuchyne - jednoducho všade, kde vlhkosť potrebujete odstrániť, alebo radikálne znížiť.

Odvlhčovače fungujú najlepšie pri zatvorených dverách a oknách. Aby ste zabezpečili správnu cirkuláciu, umiestnite ich mimo stien a nábytku (minimálne 10 cm). To neplatí pre modely, ktoré majú ventil na vrchu.

Vyberte si niektorý produkt z našej ponuky.
do eshopu

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov