ČAKAJTE PROSÍM...

Starostlivosť o bazén krok po kroku

Aj vy ste si zadovážili na záhradu bazén a tešili ste sa, ako budete celé dni ponorený v osviežujúcej krištáľovočistej vode priamo u vás na dvore? No niečo sa pokazilo a voda zrazu nie je ani čistá, a už vôbec nie priezračná ako krištáľ. Ak si chceme užívať kúpanie v bazéne bez starostí, stačí dodržiavať týchto pár jednoduchých krokov.
starostlivosť o bazén

Mechanické nečistoty treba odstrániť

Hoci mechanické nečistoty nemajú veľký vplyv na kvalitu vody, pôsobia rušivo a neesteticky. Veď kto by sa chcel kúpať v bazéne, v ktorom plávajú mŕtve mušky, muchy a iná háveď. S týmto vám jednoducho pomôže filtrácia bazéna a bazénový vysávač, ktorí drobné mechanické nečistoty odstránia.

Kontrola pH na dennom poriadku

Na začiatku starostlivosti o vodu v bazéne je kontrola pH, ktoré by sa malo v bazéne pohybovať v rozpätí 7,0 až 7,4. Hodnota pH sa môže meniť, a preto je pravidelná kontrola veľmi dôležitá pretože, ak je pH vyššie ako spomínané hodnoty, môže spôsobiť vo vode mliečny zákal a znížiť účinnosť dezinfekcie chlórom. Naopak, ak je hodnota nižšia môže dôjsť k podráždeniu očí či pokožky a predčasnej korózii či opotrebeniu materiálov. Na úpravu pH vo vode môžete použiť Mastersil pH plus alebo Mastersil pH mínus podľa toho, čo chcete dosiahnuť.

Tvrdosť vody v bazéne treba mať v merku

Ďalším dôležitým ukazovateľov kvality vody v bazéne je jej tvrdosť, ktorá by nemala prekročiť 18 °N. Treba ju kontrolovať minimálne raz mesačne alebo pri každom dopustení či výmene vody v bazéne. Ak máte vodu bohatú vápnik a horčík, môžete interval medzi kontrolami skrátiť na týždennú bázu.

Chlór, spoľahlivý pomocník, pri dezinfekcii

Dezinfekcia je veľmi dôležitá a bez nej by to jednoducho nešlo. Na udržiavanie správnej mikroflóry a dezinfekcie slúžia postupne sa rozpúšťajúce tablety Mastersil Multiplex Tablet. Ak však predsa len dôjde v priebehu sezóny k náhlemu zhoršeniu kvality vody, existuje nárazová a rýchla pomoc v podobe Mastersil Chlór šok, ktorý rýchlo a efektívne ničí baktérie a vodné riasy. Množstvo chlóru v bazéne musíte pravidelne merať a udržiavať v rozmedzí 0,3 až 0,5 mg/l.

Riasy ani kalná voda do bazénu nepatria

Môže sa stať, že sa vo vode pri pôsobení slnečného žiarenia a tepla začnú tvoriť riasy, to nie je žiaduce, takže treba rýchlo jednať. Stačí do vody pridať Mastersil Algicid, ktorý riasy zničí a je aj prevenciou pred ďalšou tvorbou.

Kalná voda je tiež častý neduh, na ktorý je bazénová voda náchylná. Tu pomôže použitie flokulantu Mastersil Krištáľ, ktorý zhlukuje ľudským okom neviditeľné nečistoty do chumáčov, a následne ich zachytí piesková filtrácia.

Takže nezabudnite, ak chcete, aby ste mali v bazéne kvalitnú a krištáľovočistú vodu, určite sa o ňu musíte aj príkladne starať, za čo sa vám odvďačí skvelým relaxom počas horúcich dní.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov