ČAKAJTE PROSÍM...

Sprchový kút, vaňa alebo sprchový box: Vyberte si ideálne riešenie

Pri zariaďovaní novej kúpeľne alebo prerábaní tej starej, stojí väčšina z nás pred rozhodnutím, či je lepšie zvoliť vaňu, sprchovací kút alebo sprchový box. Nie každý si totiž môže dovoliť všetko. Môže za to najmä nedostatok miesta. Ktorá z možností je pre vás najvhodnejšia?
sprcha
Určiť, ktorý typ pre vás bude ten pravý, nemusí byť jednoduché, najmä ak sa v domácnosti stretnú milovníci dlhých kúpeľov s priaznivcami osviežujúcich spŕch. Aké výhody ponúka vaňa, aké sprchový kút a box, a čo zohľadniť pri ich výbere? Viac sa dočítate v našom článku.

Nebojte sa investovať do sprchového boxu

Sprchový box má tú výhodu, že ide o kompletne uzavretú zostavu. Kúpeľňu kvôli nemu nemusíte rekonštruovať a obkladať, stačí ho len napojiť na vodu a odpad. Výrobcovia sprchových boxov často lákajú na zabudované hydromasážne panely alebo paru, ktorá urobí z obyčajného sprchovania wellness zážitok.

Zdalo by sa, že box bude oproti sprchovým kútom lepšie tesniť a nemôže spôsobiť v kúpeľni potopu. Bohužiaľ, v prípade lacnejších boxov sa často objavujú sťažnosti, že je potrebné po každom sprchovaní vytierať podlahu. A nielen to. Pochrómované prvky sa časom olupujú, vaničky nie sú stabilné a občas aj prasknú. Ak teda chcete, aby vám sprchovací box vydržal dlho ako nový a dobre tesnil, budete musieť do neho investovať. Hoci sú ceny kvalitných boxov vyššie, vyhnete sa problémom, ktoré sme popísali vyššie.

Pri výbere taktiež zohľadnite posuvný systém otvárania dverí alebo klasický otočný. Samotný tvar vaničky sa líši rovnako ako typ konštrukcie a zasklenia. Veľkosti boxov sú tiež rôzne. Do menších kúpeľní je možné zvoliť rozmer 75 × 75 cm, do väčších priestorov aj 90 × 200 cm. Výber preto prispôsobte priestoru, ktorý ste pre sprchovací box v kúpeľni vyčlenili.

Zostavte si sprchovací kút podľa seba

Sprchovací kút si na rozdiel od boxu môžeme zostaviť podľa vlastných preferencií a vkusu. Chceme k nemu vaničku? Chceme si vyšperkovať vnútro sprchovacieho kútu sprchovacím setom, ktorý sa nám naozaj páči? Necháme ho otvorený, alebo ho zakryjeme elegantnou sklenenou zástenou?

Ten, kto v minulosti čistil zanesené drážky dverí sprchovacieho kúta, bude pravdepodobne hlasovať pre vybudovanie odtokového žľabu priamo na podlahe kúpeľne. K takémuto riešeniu je potrebné mať dostatočný priestor a dôkladne vykonanú hydroizoláciu.
sprcha
Sprchovací kút s vaničkou a dvierkami presne vytyčuje priestor, kam bude striekať voda, takže sa hodí do menších kúpeľní. Ocenia ho aj rodiny s deťmi, ktoré nemajú vaňu. Vaničky sa vyrábajú z rôznych materiálov.

Akrylátové patria k najlacnejším, ale časom sa môžu začať prehýbať a problém býva aj s tesnením. Cenovo dostupné sú aj vaničky vyrobené zo smaltovanej ocele. V porovnaní s akrylátovými si vedú omnoho lepšie. Nie sú porézne, lepšie sa čistia a dlhšie udržia teplo. Z luxusnejších materiálov sa dá odporučiť drvený mramor, ktorý je pevný, neprehýba sa a vyznačuje sa dlhou životnosťou.

Vani praje väčšia kúpeľňa ?

Vane všeobecne umiestňujeme do väčších kúpeľní (najmä tých v rodinných domoch), ktoré disponujú dostatkom priestoru. Okrem klasických vaní, samozrejme, existujú aj tie s atypickou konštrukciou, ktoré dokážu perfektne bojovať s nedostatkom miesta. A ako takú vaňu vlastne vyberať?

Pred začatím výberu vane sa uistite, že po jej umiestnení v kúpeľni zostane dostatok miesta pre pohyb a zároveň nedôjde k zabráneniu priestoru pre umývadlo, kúpeľňový nábytok a iné doplnky.
vaňa
Nemenej dôležitým aspektom je tiež materiál, z ktorého je vaňa vyrobená. Trh ponúka nespočetné množstvo vaňových materiálov, od akrylátu, cez smaltovanú oceľ, až po kameň či dokonca sklo.

Dnes sa stretnete s nepreberným množstvom vaní najrôznejších tvarov a veľkostí, vrátane mnohých spôsobov umiestnenia odtoku a vodovodnej batérie. Samotný výber by mal podliehať nielen vašim preferenciám, ale aj možnostiam kúpeľne. Na výber máte vane obdĺžnikové, oválne, rohové a asymetrické. Tých najnáročnejších užívateľov určite zaujmú vane s hydromasážnymi funkciami.

Sprchovací kút, sprchový box a vaňa patria medzi zariadenia, ktoré by vám mali slúžiť dlhé roky a poskytovať dlhodobú životnosť. Preto venujte ich výberu dostatočnú pozornosť. Ak vás zaujali konkrétne modely z našej ponuky a stále s kúpou váhate, obráťte sa na nás a my vám s finálnym výberom veľmi radi pomôžeme.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov