ČAKAJTE PROSÍM...

Správny výkon a nízka hlučnosť: Vyberte si vhodný ventilátor do kúpeľne

Kúpeľňa je skoro posvätné miesto. Oáza pokoja, ktorú by nemalo vôbec nič rušiť a mala by poskytovať najväčší komfort. Vhodný ventilátor ju chráni pred vlhkosťou a plesňami. V súčasnosti si môžeme vyberať z nespočetného množstva ventilátorov. Ktorý z nich je pre vás ten pravý?
ventilátor
Pred kúpou ventilátora do kúpeľne je potrebné vybrať správny typ, ktorý bude najlepšie vyhovovať priestoru. Všetko závisí od potrubia, umiestnenia a konfigurácie. Taktiež je dôležité zamerať sa na vhodnú farbu, štýl a materiál.

Rozhoduje dĺžka potrubia

Malé axiálne ventilátory sú vhodné na montáž cez stenu alebo strop. Využívajú sa najmä pri inštalácii v miestnosti bez potrubia alebo iba s veľmi krátkym potrubím. Poskytujú väčší prienik vzduchu a menší tlak. Vďaka svojej nenápadnosti ich nájdete vo väčšine kúpeľní a WC.

Radiálne ventilátory môžeme nájsť vo väčších kúpeľniach. Inštalujú sa cez strop a využívajú sa pre dlhšie potrubia od 3 do 12 metrov. Vďaka vyššej výkonnosti si ventilátor poradí aj s dlhšou trasou potrubia a nedochádza k jeho spomaleniu.

Kľúčový je výkon

Presné určenie objemu prietoku je pri výbere ventilátora kľúčové. Iba tak možno zistiť, či ventilátor odvedie všetku vlhkosť alebo zápach von z miestnosti. Pri výbere je tiež dôležité poznať objem miestnosti, v ktorej sa ventilátor bude nachádzať a potom už iba stačí vynásobiť tento údaj číslom 5. To znamená, že ventilátor by mal dokázať odvetrať objem vašej miestnosti päťkrát za hodinu.

Jedným z podstatných kritérií je aj hlučnosť, predsa len pri pri relaxačnom kúpeli nechcete nepretržite počúvať zvuk ventilátora. Pri lacnejších modeloch je hlučnosť častokrát vysoká. Do kúpeľní a toaliet preto odporúčame ventilátory s hladinou hluku do 30 decibelov.
ventilátor

Časový dobeh aj zabudované svetlo

Existujú ventilátory, pri ktorých si môžete nastaviť časový dobeh. Ak máte menšiu kúpeľňu, určite vám poslúžia také, ktoré majú v sebe už zabudované svetlo. Taktiež si rozmyslite, či chcete zakaždým ventilátor zapínať ručne alebo zvolíte variant s automatickým ovládaním.

Na dizajne záleží

Nezabúdajte, že pri každom vstupe do kúpeľne alebo toalety ventilátor pravdepodobne uvidíte. Lacnejšie verzie, ktoré nie sú pekné na pohľad, často nefungujú a neodtiahnu dostatočné množstvo vlhkosti, preto vám odporúčame špičkový dvojrýchlostný ventilátor Cata.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov