ČAKAJTE PROSÍM...

Snívate o domácom spa? Vyberte si dokonalú vaňu šitú na mieru

Pre mnoho ľudí je vaňa miestom odpočinku, relaxácie a regenerácie po náročnom dni. Pre iných je iba miestom pre každodennú hygienu. Ponuka je naozaj bohatá. Ako sa v nej nestratiť a vybrať si pre seba to pravé?
spa
Predtým, ako začnete vyberať vaňu, zamyslite sa nad tým, na čo ju doma využívate, alebo budete využívať a tiež, aké požiadavky by mala vlastne spĺňať.

Tvar vane je dôležitý

Keď vyberáte novú vaňu, jedným z najdôležitejších parametrov je veľkosť kúpeľne. Vaňa by v kúpeľni nemala zaberať neprimeranú časť miestnosti.Praktické je, keď aspoň z jednej strany ostane odkladacia plocha.

Riadime sa aj dĺžkou, najčastejšie má 160 alebo 170 centimetrov, môže byť však aj kratšia alebo veľkorysejšia. Čo sa týka tvaru, vane môžeme ho rozdeliť na klasické obdĺžnikové, rohové, tvarovo asymetrické a vane samostatne stojace, ktoré sa ideálne hodia do väčšieho priestoru.

Asymetrické vane sú skvelým riešením do malých panelákových kúpeľní alebo do atypických miest, kde pomôžu ušetriť priestor. Ich veľkou výhodou je ploché širšie dno, ktoré umožní aj bežne sprchovanie.

Veľmi obľúbené sú rohové vane. Málokto si však uvedomuje, že často zaberajú zbytočne veľa miesta. Vďaka rohu, ktorý slúži ako sedadlo, pojme tento typ vane väčšie množstvo vody. Tento tvar však so sebou prináša ťažšiu údržbu.
spa
Stávkou na istotu je tradičné a osvedčené riešenie – obdĺžniková vaňa. Aj pri tejto vani si však všimnite, či má ploché a ideálne čo najširšie dno pre pohodlné sprchovanie alebo má rovný bočné lem, na ktorý možno umiestniť vaňovú zástenu či vaňové dvere.

Voľne stojace vane dodajú kúpeľni úplne iný charakter. Okamžite sa stávajú tým, čo si každý všimne a čo ho zaujme na prvý pohľad. Voľne stojaca vaňa sa vám odmení pocitom vysokého komfortu.

Aký zvoliť materiál?

V súčasnosti sú na trhu k dispozícii vane z najrôznejších materiálov. Pri výbere sú hlavnými kritériami životnosť, odolnosť voči poškodeniu, tvarová stálosť, náročnosť údržby a izolačné vlastnosti. A v týchto kategóriách vyhrávajú vane zo smaltovanej ocele alebo akrylátu.
spa
Pre smaltované vane je hlavnou výhodou nižšia obstarávacia cena a pomerne vysoká odolnosť voči poškriabaniu. Určitým mínusom je však obmedzený výber tvarov a rozmerov.

Akrylátový povrch je príjemnejší a teplejší na dotyk, ale zároveň o niečo mäkší, takže je náchylnejší k poškodeniu.

Okrem týchto, viacmenej najobľúbenejších materiálov, možno zvoliť aj úplne netradičné materiály, ako drevo, sklo alebo kameň. Tieto vane sú vyrábané zväčša na mieru a sú najmä dizajnovou záležitosťou. Ich odlišný a netradičný vzhľad je podmienený vysokou cenou a často tiež špecifickými požiadavkami na údržbu.

Komfort navyše

Pravidelné kúpanie sa môže ľahko zmeniť na obľúbený rituál. Myslite preto na pohodlnú polohu, ktorú vám môže vaňa ponúknuť. Nezabudnite ani na malé a praktické detaily, ktoré vám ešte viac spríjemnia kúpanie. Napríklad odtok umiestnený uprostred alebo integrované sedadlo, ktoré môžete využiť nielen na hygienu vo vani, ale aj na odkladanie vecí.

Dokonalý zážitok z kúpania a relaxácie sľubuje hydromasážny systém. Obľúbené sú aj podhlavníky k vaniam, ktoré sú vyrobené z mäkkého materiálu a netreba ich vŕtať. Pre zvýšenú bezpečnosť pri výstupe z vane sú k dispozícii praktické madlá.

Ponuka vaní je v súčasnosti veľmi široká. Trh ponúka rôzne tvary, materiály, veľkosti a dizajn. Ak ešte stále neviete, akú vaňu si vybrať do vašej kúpeľne, neváhajte nám napísať alebo sa inšpirujte výberom v našom e-shope.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov