ČAKAJTE PROSÍM...

Sifón na umývadlo, vaňu či sprchový kút. Ako si vybrať?

Sifón nájdete pod každým umývadlom, drezom, vaňou alebo sprchou – táto nenápadná rúrka z rôznych materiálov a mnohých tvarov má veľmi dôležitú úlohu. Nielenže slúži na odtok vody, ale zabraňuje tiež nepríjemným pachom a odpadovým vodám z kanalizácie, aby sa dostali na povrch. Bez vhodného sifónu na umývadlo, sifónu sa v domácnosti nezaobídete. Viete, ako vybrať správny sifón?


Sifón na umývadlo a drez

V týchto priestoroch je spravidla málo priestoru, a preto by ste sa mali pri výbere sifónu pod umývadlo zamerať najmä na úsporné sifóny, ktoré majú sofistikovane navrhnutú konštrukciu. Zaberajú totiž veľmi málo miesta a sú inštalované k stene. 

Niektoré sifóny sú vybavené aj automatickou zátkou alebo prípojkou na umývačku riadu alebo práčku. Aj keď sifón väčšinou nie je viditeľný (okrem prípadov, keď sa rozhodnete pre dizajnové riešenia, ktoré elegantne doplnia celkový interiér kúpeľne), netreba jeho úlohu podceňovať. Sifóny väčšinou prichádzajú už s umývadlom alebo drezom, ale keď potrebujete vymeniť starý sifón za nový alebo dokúpiť ďalší sifón, je potrebné zvážiť konštrukciu, typ, materiál i veľkosť.  

Sifón na vaňu a sprchovací kút

Aj vaňa a sprcha (sprchová vanička) potrebujú sifón. Plnia rovnakú funkciu ako sifóny pod umývadlom a drezom. Vaničkové sifóny ponúkajú rôzne priemery otvorov sprchových vaničiek (50, 60 a 90 mm) s plastovou konštrukciou, najčastejšie ich dopĺňa nerezová alebo pochrómovaná mriežka alebo celoplošný kryt oblého tvaru. 

Sifóny pod vaňu a sprchu tiež disponujú zápachovým uzáverom. Niektoré staršie typy vaní so zátkou na retiazke stále vyžadujú obyčajné vaňové sifóny, ktoré sú zriedkavé, no stále dostupné. Moderné sifóny ponúkajú jednoduchší systém ovládania vypúšťaním otočným kolieskom a lankom alebo stlačením zátky s pružinou – click clack. Najnovším trendom v sifónoch je napúšťanie vody do vane cez prepad.

Sifón na prepojenie práčky alebo umývačky riadu

Pri výbere sifónu s prípojkou na umývačku riadu, alebo umývadlový sifón s odbočkou na pračku, je veľmi dôležité zvážiť najmä vzdialenosť jednotlivého spotrebiča od umývadla. Umývadlové sifóny obsahujú kolmú prípojku na zariadenie a práčka a umývačka by nemali byť vzdialenejšie od sifónu viac ako jeden a pol metra. Odtoková hadica sa inštaluje na prípojku na sifón, pričom je dôležité, aby pripojenie bolo pevné a tesné.

Konštrukcia sifónu. Aký typ sifónu je pre vás najvhodnejší?

Na trhu sú dostupné rôzne tvary a typy sifónov aj s rôznym priemerom otvorov. Najčastejšie sa používajú klasické rúrkové sifóny, fľaškové sifóny, sifóny v tvare U alebo sifóny s vypúšťacou zátkou. V ponuke predajcov však nájdete aj dizajnové sifóny vyrobené z kovu, chrómu alebo mosadze, ktoré vyniknú najmä v otvorených priestoroch pod umývadlom.

  • Fľašková konštrukcia sifónu – kompaktný, vysoký sifón s úzkym priemerom, ktorý vyžaduje časté čistenie.
  • Sifón typu U – rúrka sifónu je ohnutá do tvaru písmena U, zvykne sa tiež nazývať samočistiaci sifón, pretože sa takmer vôbec neupcháva. Ak sa upchá, sifón je potrebné kompletne rozobrať. 
  • Sifón bez prepadu alebo s prepadom – sifónový prepad je špeciálny otvor vo vaničke (alebo v plošine na odkvapkávanie), ktorý plní úlohu ističa pred pretečením vody. Prepad môže byť vertikálny (montovaný vo vaničke) alebo horizontálny (montovaný v plošine na odkvapkávanie)
  • Automatická zátka POP-UP je špeciálne automatické otváranie alebo uzatváranie odtoku. Jednoducho vypustíte vodu bez toho, aby ste si museli namočiť ruky. 

Pri výbere sifónu prihliadajte nielen na jeho konštrukciu, veľkosť a materiál, ale tiež na priemer a tvar odtoku. 

Z akého materiálu sa vyrábajú sifóny?

Sifóny môžu byť vyrobené z rôznych materiálov. Najpopulárnejším materiálom pre sifóny je plast. Plastové sifóny sú veľmi odolné, praktické a ich montáž alebo čistenie zvládne aj amatér. Hodí sa pod umývadlo so skrinkou, pričom sifón zostáva skrytý. 

Sifóny sa tiež vyrábajú z nerezu, chrómu alebo mosadze. Kovové sifóny sa väčšinou používajú pod vaňu alebo sprchovú vaničku. Chrómový sifón je aj dizajnovou záležitosťou – umiestňuje sa pod otvorené umývadlo a tvorí dôležitý prvok celkového dizajnu v interiéri. Chrómový, mosadzný alebo bronzový sifón v kúpeľni doslova vynikne. 

TIP: Ak umývadlo nie je umiestnené v skrinke a zvolili ste plastový sifón, porozmýšľajte nad výberom keramického krytu vo forme tzv. polnohy alebo stĺpu. S krytom na sifón plastový sifón skryjete a zároveň nenarušíte dizajn modernej kúpeľne.

Výmena a inštalácia nového sifónu

Ak spozorujete, že sifón nespĺňa svoju úlohu na 100 % – netesní, zapácha alebo neodteká, nemusí to hneď znamenať, že potrebujete nový. Často je to znakom toho, že sifón treba uvoľniť od upchatia alebo vyčistiť. Ak preteká a pod umývadlom či vaňou si všimnete kvapky vody, skontrolujte tesnenie sifónu – poprípade vymeňte tesniace krúžky alebo pridajte konopné tesnenie. 

Ak sifón naďalej správne nefunguje, mali by ste zvážiť jeho výmenu. V našom staršom článku, ako vymeniť sifón, získate jednoduchý návod, ako starý sifón vymeniť za nový aj bez pomoci odborníka.

Sifón patrí k základnej vodoinštalačnej technike, bez ktorej sa u vás doma nezaobídete. Jeho výber preto netreba podceňovať. Ak si nie ste istí, aký sifón je najvhodnejší práve pre vašu kuchyňu alebo kúpeľňu, poraďte sa s odborníkom. Široký výber sifónov značiek Alcaplast, Viega, Ravak a iné, pre všetky typy odtokov, nájdete aj v našom e-shope.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov