ČAKAJTE PROSÍM...

Šetrite energie efektívne: Prietokový alebo zásobníkový ohrievač vody?

Život bez teplej vody je pre moderného človeka prakticky nepredstaviteľný. Ako ju ale čo najekonomickejšie a najefektívnejšie ohrievať? Na to, bohužiaľ, neexistuje univerzálna odpoveď. Výber ohrevu totiž záleží od viacerých faktorov: charakteru nehnuteľnosti, spôsobu vykurovania, dostupnosti plynovej prípojky alebo počtu odberných miest.
ohrev vody
Ak však domácnosť neodoberá teplú vodu z centrálneho zdroja, rozhoduje sa zvyčajne medzi prietokovým ohrevom alebo využitím zásobníkového ohrievača. Aké sú výhody a nevýhody oboch typov?

Ako ohrieva vodu prietokový ohrievač?

Prietokový ohrievač vody dostal svoje pomenovanie podľa toho, že ohrieva pretekajúcu vodu, teda ju zapne iba v prípade potreby. Nevyužíva tak veľký externý zásobník, v ktorom sa voda ohrieva do zásoby.

Tým dochádza k významnej úspore miesta, takže prietokový ohrev možno odporučiť napríklad do panelových bytov, do ktorých by sa zásobník nevošiel. Tiež sú skvelým riešením do chát alebo chalúp, prípadne bytov, v ktorých žije napríklad len jedna osoba a kde nie je potrebné dodávať veľké množstvo teplej vody.

Ideálne je umiestniť ohrievač priamo pri mieste odberu (vaňa, umývadlo, drez), takže nemusíte na teplú vodu dlho čakať a zbytočne odpúšťať studenú vodu z rozvodov.

Ak sa rozhodnete pre elektrický prietokový ohrievač alebo elektrokotol s prietokovým ohrevom, treba mať v mieste inštalácie zodpovedajúce rozvody nízkeho napätia. Prietokový ohrev vody je totiž náročný na tzv. okamžitý príkon, ktorý znižujú ďalšie elektrické spotrebiče, ktoré doma používate.

Ohrievač teda potrebuje svoj vlastný istič. Keďže si vodu nemôžete do zásoby predhriať počas nízkeho tarifu, prevádzka prietokového ohrievača je nákladnejšia. Teplotu vody môžete regulovať v rozmedzí 30 – 60 °C.

Teplá voda zo zásobníkového ohrievača vody

Najväčšia výhoda externe ohrievaného zásobníka spočíva v zaistení maximálneho tepelného komfortu. Na rozdiel od prietokového ohrievača nie je teplota výstupnej vody závislá na aktuálnom počte odberných miest. Nikdy sa tak nestane, keď teplota vody nečakane klesne, napríklad počas sprchovania a súbežného umývania rúk.

Kotol so zásobníkom si vodu priebežne zohrieva , takže nemá vysoké nároky na okamžitý príkon ako prietokový ohrievač. Zapne sa vtedy, keď teplota vody v zásobníku klesne na stanovenú hranicu a zohreje rovno celý zásobník. Väčšiu variabilitu ponúka tiež v rozpätí regulovateľnosti teploty vody, ktorá sa pohybuje od 30 °C do 90 °C. Pre ekonomickú prevádzku sa odporúča nastaviť teplotu na 55 °C, pri ktorej, okrem iného, nedochádza k zrážaniu vodného kameňa, ktorý znižuje výkon kotla. Externý zásobník je najvýhodnejším riešením pre rodinné domy a domácnosti s viacerými členmi a odbernými miestami.

K nevýhodám patria nižšie investičné náklady a tiež potreba dostatočného miesta na jeho umiestnenie. Ak bude príliš ďaleko od miesta spotreby (zvyčajne v kotolni), budete si musieť na teplú vodu počkať.

To znamená, že najskôr odpustíte studenú vodu z trubiek, až potom bude tiecť teplá. Ak je medzi kotlom a odberným miestom dlhšia vzdialenosť, treba zásobník umiestniť k miestu odberu, teda ďalej od kotla. Samozrejmosťou by v každom prípade mala byť dobrá izolácia teplovodného potrubia, ktorá zabráni tepelným stratám.

V neposlednom rade je potrebné vybrať optimálnu veľkosť zásobníka. Ak bude príliš malý, nebudete mať dostatok teplej vody. Neprimerane veľký zase bude ohrievať zbytočne veľa vody a jeho prevádzka sa tým predraží.

Na ušetrenie nákladov používajte teplú vodu s rozumom

V prípade, že chcete znížiť náklady za teplú vodu, znížte aj jej spotrebu. Ekonomické správanie môže vašej domácnosti priniesť úsporu aj v desiatkach percent. Pri sprchovaní spotrebujete približne štyrikrát menej vody než pri kúpaní vo vani. Spotrebu teplej vody v kuchyni zas obmedzíte inštaláciou moderných drezových batérií s nižším prietokom vody.

Ak si stále nie ste istý s výberom ohrievača do vašej domácnosti, neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poradíme a nájdeme ideálne riešenie do vašej domácnosti.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov