ČAKAJTE PROSÍM...

Rozmýšľate nad termostatickou batériou? Zistite, ako funguje

Termostatická batéria so sebou prináša komfort okamžitého nastavenia požadovanej teploty vody v kúpeľni i v kuchyni. Aj to je jeden z dôvodov, prečo sa v súčasnosti teší veľkej popularite pri zariaďovaní domácnosti. Viete, ako funguje?

dizajnová termostatická batéria v sprche


Fungovanie termostatickej batérie

Termostatické batérie sú šetrné, bezpečné a hlavne komfortné. Fungujú na základe termostatického ventilu – termostatu. Termostatický ventil v batérii mieša studenú a teplú vodu na vodu požadovanej teploty, a to okamžite.

Týmto spôsobom efektívne šetríte čas, vodu a energiu na ohrev.

S termostatickou batériou si môžete nastaviť maximálnu teplotu vody, ktorá bude počas celého používania (sprchovanie, umývanie rúk, umývanie riadu) rovnaká.

Termostatický ventil batérie je pripojený na prívody teplej a studenej vody a teplotu vody mieša na vami požadovanú teplotu. Termostatická batéria má zvyčajne dve hlavice – jednu na regulovanie teploty vody a druhú na ovládanie prietoku vody.

Vybrať si môžete napríklad sprchové termostatické batérie alebo vaňové termostatické batérie.


Aké sú výhody termostatickej batérie?

Rozhodujete sa medzi klasickou pákovou batériou a termostatickou batériou? Termostatickej batérii nahráva fakt, že jej používanie vám ušetrí hneď tri premenné v rovnici ekonomického hospodárenia vo vašej domácnosti:

  1. Čas - Na teplú vodu nemusíte čakať, voda má okamžite vami požadovanú teplotu.
  2. Vodu - Tým, že teplú vodu máte okamžite dochádza k jej nižšej spotrebe.
  3. Peniaze -  Počiatočná investícia pri termostatickej batérii je trochu vyššia ako pri pákovej batérii, no vráti sa vám späť formou ušetrenej energie a nižších nákladov.

Termostatický ventil v batérií udržiava vodu v rovnakej teplote počas celého sprchovania či umývania. Okrem toho takýto typ batérie je aj bezpečný. Moderné modely sú vybavené detskou poistkou, takže vám nehrozí riziko obarenia.

Termostatické batérie prevyšujú klasické batérie aj svojím dizajnom. Podomietkové riešenia sa hodia do menších sprchových kútov, tie nadomietkové môžu byť pekným dizajnovým doplnkom vo vašej vani či v kombinovanom sprchovom kúte.

Vybrať si môžete aj umývadlové, drezové a bidetové termostatické batérie.

Náš TIP: Vyskúšajte sprchovú termostatickú batériu Prisma TO PS3130-2 s teplotnou poistkou na 38 °C od výrobcu Aquaristo style.


Na čo si dať pri výbere pozor? 

Aké sú nevýhody termostatickej batérie? Ako sme spomenuli vyššie, jej kúpa sa spája s vyššou počiatočnou investíciou, ktorá sa však časom vráti v ušetrených nákladoch na energie a vodu.

V prípade poruchy sa tiež pripravte na nákladnejšiu opravu a komplikované hľadanie skúseného inštalatéra. 

Ako funguje termostatická batéria pri prietokovom ohrievači?

Ak váš prietokový ohrievač potrebuje dostatočný prietok na odbernom mieste, je možné, že vám termostatická batéria nedokáže poskytnúť vodu v požadovanej teplote.

Pri rozhodovaní medzi klasickou vodovodnou batériou a termostatickou batériou majte na mysli, že prívod teplej vody pre termostatickú batériu sa musí nachádzať na ľavej strane a potrubie je potrebné udržiavať v dostatočnej čistote. Zamyslite sa nad ňou aj v prípade, ak máte problémy s kolísaním tlaku. 

Voľba termostatickej batérie do vašej domácnosti je premyslený ekonomický ťah, ako šetriť vodu, čas i peniaze. Vyberte si novú termostatickú batériu z nášho e-shopu PVM Systém.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov