ČAKAJTE PROSÍM...

Režimy izbových termostatov – stvorené pre bežný deň aj dovolenku

Termostat je elektronické zariadenie, ktoré komunikuje so zdrojom kúrenia a v miestnostiach udržuje takú teplotu, akú si sami zvolíte a nastavíte. Používateľ tak nemusí behať po celom dome a ručne zapínať či vypínať jednotlivé tepelné spotrebiče, plus termostat znižuje tepelné straty a pomáha tak optimalizovať spotrebu energie.
režimy termostatov

Aké režimy možno teda pri jednotlivých termostatoch zvoliť?

V prvom rade sa termostaty rozlišujú na tri hlavné skupiny.

Mechanický manuálny termostat

Tento sa posledné roky používa menej a menej, keďže manuálne nastavovať teplotu pri každej požadovanej zmene sa trocha stráca účinkom. Ovláda sa kolieskom a zobrazuje iba aktuálny stav vykurovacieho systému.

Digitálny manuálny termostat

Je vhodný pre tých, ktorí uprednostňujú manuálne nastavenie teploty a nevyužijú výhody programovateľného termostatu. Komunikuje s centrálnou jednotkou, cez ktorú si nastavíte požadované teploty. Môžete si vybrať rôzne teplotné režimy – napríklad počas dňa a noci.

Programovateľný termostat

Umožňuje automatické nastavenie požadovanej teploty po celý deň. Termostatu naprogramujete režimy podľa teploty, ktorú chcete v daný čas udržiavať a termostat už potom zapína a vypína váš systém podľa zadaných hodnôt.

Je rozdiel medzi týždenným a denným nastavením – je nutné zvoliť režim podľa vlastných potrieb. Z tohto dôvodu má veľa termostatov funkciu nastavenia optimálneho režimu programovania:

  • 7-dňový režim – v tomto režime si nastavíte vhodnú teplotu pre každý deň v týždni,
  • Režim 5-1-1 – tu si nastavíte jeden program pre pracovné dni a 2 samostatne režimy na sobotu a nedeľu. Väčšinou si môžete nastaviť 4 – 6 rôznych teplôt pre dané dni.
  • Režim 5-2 – tento režim ponúka možnosť nastaviť 1 program pre pracovné dni a jeden samostatný program na víkend. Aj tu si môžete zvoliť 4 – 6 rôznych teplôt pre dané dni.
Samozrejme, že pri programovateľných termostatoch máte aj ďalšie možnosti nastavenie režimov:

  • režim ohrevu teplej úžitkovej vody,
  • režim cirkulácie teplej úžitkovej vody,
  • vykurovanie podľa vonkajšieho snímača teploty,
  • režim prepnutia letný/zimný čas,
  • režim prepínania medzi kúrením a chladením,
  • a mnoho ďalších.
Vyznať sa v obrovskom množstve programovateľných termostatov nie je jednoduché a zvoliť ten správny typ pre vaše potreby môže byť niekedy ťažká úloha. Preto sme tu my a radi vám v tomto poradíme.
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov