ČAKAJTE PROSÍM...

Redukčný ventil predĺži životnosť vodovodných zariadení v domácnosti

Kazia sa vám často vodovodné batérie a musíte ich opravovať alebo rovno meniť za nové? Stále vám preteká poistný ventil pri ohrievači vody, aj keď ste už vyskúšali viacero typov? Možno vám chýba regulátor tlaku na prívode vody do domu alebo bytu.
redukčný ventil predĺži životnosť vodovodných zariadení v domácnosti
Čo to vlastne redukčný ventil je a ako funguje?

Redukčný ventil na vodu je zariadenie, ktoré umožňuje znížiť tlak vody na vami nastavenú hodnotu. Pracuje na princípe rovnosti síl. Sila spôsobená tlakom vody pôsobí na membránu redukčného ventilu a tá pôsobí proti nastaviteľnej sile pružiny. V prípade poklesu tlaku na výstupe sa zmenší sila membrány pôsobiaca na pružinu. Sila pružiny, ktorá je v tom momente väčšia, pootvorí kuželku ventilu. Výstupný tlak sa začne zvyšovať a sily sa vyrovnajú. Týmto spôsobom pracuje redukčný ventil nonstop.

Ako vyzerá inštalácia

Redukčný ventil sa inštaluje na hlavný prívod vody do domu alebo bytu. Dôležité je dodržať smer prietoku vody redukčným ventilom a montážnu polohu pre jeho správnu funkčnosť. Pri každom modeli od všetkých výrobcov je pribalený inštalačný manuál s nakreslenými schémami a povolenými polohami inštalácie a na každom regulátore je vyrazená šípka so smerom prietoku. Pomýliť sa teda jednoducho nedá.

Na prívod vody do domu alebo bytu (v prípade, že to nie je vyriešené na celý dom) odporúčame spolu s redukčným ventilom inštalovať aj filter na úpravu vody proti vodnému kameňu – či už magnetický, elektromagnetický alebo galvanický.

Niektoré redukčné ventily sú už vybavené aj filtrom s nerezovým sitkom, ktoré zachytáva nečistoty.

Pri dodržaní takejto inštalácie zásadne znižujete pravdepodobnosť porúch či už vodovodných batérií, ohrievačov vody alebo splachovačov.

Aký tlak vlastne potrebujeme v systéme?

Aj keď väčšina zariadení v domácnosti je testovaná na vyššie hodnoty, odporúča sa na redukčnom ventile nastavovať výstupný tlak 3,5 - 4 bar.

Náš tip

Caleffi 5351

Tlakový redukčný ventil na vodu s filtrom s nerezovým sitkom a nerezovým manometrom. Balenie obsahuje aj kľúč na maticu filtra a náhradné sitko. Rozsah nastavenia tlaku na výstupe je 1-6 bar.

Cena od 75 € v závislosti od dimenzie.
caleffi 5351
Po správnej inštalácii redukčného ventilu sa už môžete rozlúčiť s častými opravami vodovodných batérií a neustálymi výmenami napúšťacích ventilov v splachovačoch. Viac regulátorov tlaku aj od iných značiek nájdete v našom e-shope.
viac produktov

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov