ČAKAJTE PROSÍM...

Pýtate sa, ako dlho schne špárovačka? Od týchto faktorov to závisí

Špárovanie (spisovne škárovanie) je proces vypĺňania medzier medzi jednotlivými kusmi dlažby či obkladu za použitia na to určenej hmoty. Tá plní nielen estetickú, ale najmä technickú funkciu. Na otázku „ako dlho schne špárovačka” neexistuje jednoznačná odpoveď.

Potrebný čas závisí na rôznych faktoroch. Napríklad na type použitej špárovačky, druhu spáry, okolitej teplote a vlhkosti vzduchu. Špárovacia hmota môže zaschnúť za pár hodín, ale niekedy jej to môže trvať aj niekoľko dní.

 majster nanáša špárovačku na obklad


Ako dlho v priemere schne špárovačka?

V priemere sa špárovačky zvyčajne sušia do 24 hodín. Niektoré môžu byť suché aj rýchlejšie, zatiaľ čo pri iných to môže trvať aj dlhšie, pokiaľ je špára hlboká alebo vzduch veľmi vlhký.

Pri najčastejšie používaných špárovacích hmotách je odhad doby ich sušenia nasledovný: 

  1. Cementová špárovacia hmota – začne sa vytvrdzovať pomerne rýchlo, zvyčajne do 24 hodín. Ak je špára hrubšia, môže to trvať dlhšie, aj niekoľko dní.
  2. Epoxidová špárovacia hmota – vytvrdzovanie pri nej trvá dlhšie, približne od 24 do 48 hodín. K úplnému vytvrdnutiu dochádza až po niekoľkých dňoch.
  3. Akrylová špárovacia hmota – k zaschnutiu dochádza relatívne rýchlo, zvyčajne do 24 hodín. Úplné vytvrdnutie a dosiahnutie konečnej pevnosti však väčšinou trvá dlhšie.


Kde hľadať presnú informáciu o schnutí špárovačky?

Obávate sa, či správne trafíte čas potrebný na schnutie, vytvrdnutie a poskytnutie pevného spoja medzi povrchmi? Najlepšie spravíte, ak sa budete držať pokynov uvedených na obale špárovačky alebo v návode od výrobcu, prípadne pohľadáte na ich webe.

Tieto zdroje by mali obsahovať odporúčaný čas potrebný na zaschnutie špárovacej hmoty.


Na čo si dať pozor?

Dbajte na to, aby ste začali čistiť obklad alebo dlažbu od prebytočnej špárovacej hmoty, kým je ešte mäkká, ale zase nie príliš kvapalná. Ak by ste čakali, kým úplne vytvrdne, o estetickej povrchovej úprave by ste mohli už len snívať. 

Všeobecne platí, že by ste mali začať čistiť špárovačku asi 15 až 30 minút po aplikácii.

Môže sa to však líšiť v závislosti od typu špárovacej hmoty (epoxid, cement, akryl) a okolitých podmienok (teplota, vlhkosť). O ideálnom čase odstraňovania prebytočnej špárovacej hmoty by ste sa mali dozvedieť priamo od výrobcu.

Hľadáte nejaké škárovacie hmoty pre vašu dlažbu či obklad? Porozhliadnite sa po našom e-shope PVM Systém. V ponuke máme kvalitné cementové hmoty s takmer tridsiatkou odtieňov, z ktorých si určite vyberiete.

Naše škárovacie hmoty sú flexibilné, vodeodolné, odolajú plesniam a môžu byť použité rovnako v interiéri i exteriéri. V prípade nejasností vám ochotne poradíme.


Najobľúbenejšie škárovačky v našej ponuke


AKCIA

Kód: 31287

14,08 €
Zľava   10 %
15,64 €
  ks
AKCIA

Kód: 312761

9,90 €
Zľava   10 %
11,00 €
  ks
AKCIA

Kód: 312946

9,64 €
Zľava   10 %
10,72 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov