ČAKAJTE PROSÍM...

Premeňte nudný balkón na rozkvitnutú záhradu: Na čo nezabudnúť?

Aj keď nemáte svoju záhradu, môžete si vyčarovať vlastnú zelenú oázu uprostred mesta na balkóne. Tento priestor nám ponúka mnoho možností – od relaxácie cez pestovanie okrasných rastlín, ovocia, zeleniny až po grilovanie. Poradíme vám, ako s premenou začať a čo by vám nemalo pri zútulňovaní chýbať.
balkon
Balkón je skvelým kompromisom, keď nemáte rodinný dom alebo záhradku. Aj ten najmenší sa dá využiť na vytvorenie príjemného kútika s posedením. A čím je balkón väčší, tým krajšie kúzla sa na ňom môžu odohrávať.

Vytvorte si dokonalý relaxačný kútik

Najmä počas teplých mesiacov trávi väčšina z nás svoj čas vonku. Na relaxovanie po práci, čítanie knihy alebo pohár červeného vína, bude balkón ideálnym miestom. Dôležitá je atmosféra. Príjemné sedenie s mäkkými vankúšmi nám dopraje pohodlie.

Nasadené okrasné rastliny, ovocie a zelenina v nás vyvolajú pocit, že sedíme v rozkvitnutej záhrade a nie na balkóne uprostred rušného sídliska. Ak chcete tráviť vonku viac času aj počas chladnejších mesiacov, terasové ohrievače vám umožnia dokonalú relaxáciu na balkóne, aj keď klesne teplota.

Pozor na typ balkóna

Pohrávate sa s myšlienkou, že si vytvoríte malú záhradu na balkóne? Dôležité je myslieť na pár vecí. Pri výbere rastlín je rozhodujúce, či máte otvorený balkón alebo zakrytú lodžiu.

Balkón, ktorý vystupuje do priestoru, bude viac vystavený nepriaznivému počasiu, a tak budú rastliny potrebovať zvýšenú ochranu a starostlivosť. Do takéhoto priestoru preto vyberajte otužilé a nenáročné druhy, ktoré si s dažďom a vetrom lepšie poradia. Vhodné sú aj ťažšie, stabilné nádoby, ktoré vietor neprevráti.
balkón
Dôležitá je veľkosť balkóna. Priestor netreba podceniť a zbytočne ho nepreplniť, aby sa v ňom dalo naďalej pohodlne pohybovať. Skvelým riešením sú vertikálne záhrady. Poskytujú dostatok miesta na rôzne rastliny, ovocie a zeleninu a šetria miesto.

Dajú sa voľne položiť na zem alebo ich môžete zavesiť na stenu. Veľkej obľube sa teší NatureUp! vertikálna sada, ktorá je populárna vďaka svojej veľkosti.

Zásadným kritériom je aj orientácia balkóna. Na balkónoch orientovaných na juh a západ môžete pestovať skoro všetky rastliny, zeleninu aj bylinky. Pri ostrom slnku je dobré ich chrániť v tieni.

Pri orientácii na východ a sever je dobré zvoliť rastliny, ktoré majú radi polotieň až tieň. Na slnečný svit si nepotrpia napríklad begónie alebo brečtan. Z byliniek tu vypestujete petržlenovú vňať, pažítku a žeruchu.

Pomocníci, ktorí by vám nemali chýbať

Záhradné náradie potrebuje každý záhradkár. Bez neho by nebola starostlivosť o rastliny dostačujúca. S drobným náradím si na balkóne užijete najviac zábavy.

Či už to sú malé kultivátory, motyčky, lopatky, nožnice, krhle alebo hrabličky, všetci títo pomocníci by nemali chýbať vo vašej balkónovej výbave. Je dobré do nich jednorazovo investovať a oni vám to vrátia svojou dlhoročnou funkčnosťou, spoľahlivosťou a kvalitou.

Ak ste začínajúci záhradkár a neviete, kde a ako začať, neváhajte sa na nás obrátiť a my vám dáme všetky užitočné tipy a rady pre vašu prvú výsadbu.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov