ČAKAJTE PROSÍM...

Oprava pretekajúceho wc: Ako vymeniť vypúšťací ventil?

Ak pri návšteve toalety počujete zvuk pretekajúcej vody, nečakajte a čo najskôr zaistite jej opravu. Na prvý pohľad nepatrná závada sa totiž môže ľahko zmeniť na zlý sen vo chvíli, keď obdržíte vyúčtovanie za vodu. Prinášame vám stručný a prehľadný návod, ako ľahko a rýchlo opraviť pretekajúci záchod.


Pretekanie sa objavuje najmä pri starších toaletách. Vykonať opravu svojpomocne však nie je náročné. Skôr než zavoláte údržbára, skúste pri oprave WC postupovať podľa nášho návodu.

Na opravu nečakajte

Akonáhle zistíte, že voda cez nádržku na vodu neustále preteká, okamžite sa postarajte o opravu splachovania. Ak by ste na ňu nemali čas a poruchu objavili, napríklad tesne pred odchodom na dovolenku, uzavrite vodovodný ventil. Za jednu minútu môže nádržkou pretiecť aj liter vody. Keby ste takúto poruchu dlhodobo neriešili, mesačne by ste zaplatili desiatky eur navyše. Oprava pretekajúceho záchoda je pritom pomerne jednoduchá, lacná a nevyžaduje odborný zákrok.

Prečo vaša toaleta preteká?

Problém s pretekaním toalety nastáva predovšetkým u starších splachovacích systémov, ktoré sú v prevádzke niekoľko rokov. K pretekaniu dochádza pri nedokonalom tesnení, ktoré je spôsobené buď opotrebovaním, poškodením samotného tesnenia, alebo znečistením jednotlivých mechanických častí.

Často dochádza k zaneseniu jednotlivých dielov vodným kameňom alebo slizkým povlakom. Veľakrát preto k vyriešeniu problému stačí diely vyčistiť a opláchnuť vodou s čistiacim prostriedkom, octom, sódou alebo kyselinou citrónovou. Vodný kameň sa usádza najmä na miestach s tvrdou vodou. Často sa vyskytuje najmä na chatách a chalupách, kde sa voda čerpá zo studne.

Výmenu ventilu zvládnete svojpomocne

1. Zatvorte ventil, ktorým priteká voda do nádržky záchodu. Keď ho na WC nemáte, zavrite hlavný prívod vody v domácnosti.

2. Záchod spláchnite, aby ste vyprázdnili celú nádržku na vodu.

3. Rozoberte nádržku. Jej odklopenie je pri väčšine záchodov jednoduché. Obvykle postačí zdvihnúť horné veko, prípadne odskrutkovať tlačidlo pre splachovanie, ktoré býva jeho súčasťou. V niektorých prípadoch môže byť splachovanie pripevnené k tyčke, ktorú musíte vytiahnuť. Následne zložte kryt.

4. Keď sa dostanete do vnútra nádržky, vyberte plavákový ventil a dôkladne ho umyte. Často ho pokrýva slizký povlak. Po dôkladnom vyčistení ho opláchnite pod tečúcou vodou (ak je na ňom vodný kameň, je vhodnejšie zaobstarať si nový).

V mnohých prípadoch tieto úkony problém pretekajúceho wc vyriešia. Ak nie, tak bude vhodné kúpiť nový ventil

Keď pôjdete kupovať akúkoľvek súčiastku do splachovacieho systému, vezmite si tú poškodenú so sebou alebo si ju minimálne odfoťte do mobilného telefónu. Existuje totiž veľa druhov, a tak by sa mohlo stať, že vám obyčajné gumové tesnenie nebude sedieť, hoci sa vám v predajni zdalo, že je presne také, čo potrebujete.

Demontáž splachovania u kombi WC

Pokiaľ máte kombi WC s moderným splachovacím systémom, problém s pretekajúcou vodou vyriešite oveľa rýchlejšie. Akonáhle demontujete veko nádržky, ventilom jednoducho pootočte a splachovací systém vyberte. Budete tak mať okamžitý prístup k plaváku, napúšťaciemu a vypúšťaciemu ventilu, ako aj k celému vnútornému priestoru. Často je tlačidlo pre splachovanie súčasťou ventilu, preto sa pred odobratím horného veka musí odskrutkovať.

Demontáž u toaliet so vstavaným splachovaním

Pretekajúci záchod opravíte svojpomocne aj v prípade, ak vlastníte závesnú toaletu so vstavaným systémom splachovania. Poprední výrobcovia predstenových inštalačných systémov navrhujú technické riešenie tak, aby bol prístup k ventilom a ďalším častiam bezproblémový. 

Veríme, že vďaka našim jednoduchým radám bude pre vás oprava pretekajúceho wc hračkou. Nezabudnite, že v našej ponuke nájdete nielen kvalitnú sanitárnu keramiku, ale aj výlevky a ostatné príslušenstvo.


Najobľúbenejšie vypúšťacie ventily


Kód: 14502

12,90 €
  ks

Kód: 14500

12,79 €
  ks

Kód: 14503

17,40 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov