ČAKAJTE PROSÍM...

Oprava a výmena vodovodnej batérie: postup a výber správneho kľúča

Neposlúcha vás vodovodná batéria a potrebujete ju nutne vymeniť? Najlepšie svojpomocne? Poradíme vám, aký kľúč a ostatné náradie si zohnať. Veríme, že bežnú nástennú alebo stojankovú batériu zvládnete opraviť i bez pomoci inštalatéra.


aký kľúč na výmenu batérie


Aký zvoliť kľúč na vodovodnú batériu?

Voľba vhodného kľúča záleží od toho, akú časť batérie chcete rozobrať alebo opraviť:

  • Výmena nástennej batérie - Vidlicový kľúč zvyčajne s veľkosťou 27 alebo kliešte - blicky na uvoľnenie matíc. Presnú veľkosť matice si dopredu zmerajte, niektoré batérie môžu mať veľkosť matice odlišnú.
  • Výmena stojankovej batérie - Rúrkový / trubkový kľúč na matice (veľkosť treba zmerať priamo na batérií - prípadne overiť v návode) alebo račňa s predĺženými nástavcami.
  • Výmena / demontáž perlátora - Ak chcete odstrániť iba perlátor, odporúčame univerzálny kľúč ideálne z plastu, aby vám nespôsobil žiadne škrabance na vodovodnej batérii. Je vhodný na montáž a demontáž všetkých bežných regulátorov prúdu vody, nakoľko pasuje na veľkosti závitov M22, M24 a M28.


Nástenná verzus stojanková vodovodná batéria

Aký je medzi nimi rozdiel? V rozvodoch vody. Preto si dajte pozor, aby ste pri výmene batérie nesiahli po opačnej než ste mali doposiaľ. Ak by sme sa mali pozrieť i na praktickosť, vyhrávajú stojankové vodovodné batérie.

Prečo? Jednoduchšie sa s nimi manipuluje a poskytnú vám viac priestoru.


Postup a náčinie pri výmene vodovodnej batérie

Pri výmene stačí dodržať pomerne jednoduchý návod:

  1. Zastavte hlavný prívod vody – pri nástennej batérii zatvorte jeden ventil pred regulátorom tlaku vody a filtrami, alebo vo vodomernej šachte v dome, v bytoch je potrebné samostatné zatvorenie ventilov na studenú a teplú vodu. Pri stojankovej batérii ich nájdete hneď v umývadlovej skrinke alebo v skrinke pod kuchynským drezom.
  2. Zmerajte rozteč – pri nástennej vodovodnej batérii. Ide o vzdialenosť medzi prívodnými rúrkami na stene, ktorými prúdi teplá a studená voda. Sedí vám to s tou novou?
  3. Demontujte vodovodnú batériu – nástennú za použitia kľúča s veľkosťou 27 alebo klieští – bliciek. Pred použitím vhodného kľúča nezabudnite maticu ochrániť pred prípadným poškrabaním niekoľkými vrstvami maliarskej pásky alebo starými gumenými rukavicami. Následne odskrutkujte staré chrómové krytky, čo zostali na etážkach a vymeňte ich za nové, ktoré sú súčasťou balenia batérií. Na stojankovú vám postačí aj obyčajný kľúč. Najjednoduchšie to pôjde s tým trubkovým alebo s račnou s predĺženými nástavcami. Odskrutkujte matice a následne matice hadičiek na rohových ventiloch. Batériu vytiahnite smerom hore a hadičky opatrne pretiahnite cez otvor v umývadle alebo dreze.
  4. Namontujte novú batériu – novú stojankovú batériu namontujete jednoducho. Hadice na vodu prestrčte cez otvor a batériu pripevnite skrutkou. Teraz stačí už len pripevniť hadice z batérie na rúrky a je to. Na záver ešte skontrolujte správnosť osadenia, v prípade potreby upravte jej polohu a pritiahnite primeranou silou. V prípade nástennej batérie vám musí vzdialenosť medzi obnaženými prípojkami zodpovedať rozostupu vašej batérie. Štandard je 150 milimetrov. No niekedy sa stretnete aj 100 milimetrami. Ak vám to úplne presne nesedí, nezúfajte, pomocou prípojok v tvare písmena S je možné vzdialenosť korigovať. Následne vodováhou skontrolujte, či sú etážky v rovine. Nasaďte na ne nové rozety a nakoniec pripevnite batériu inštalatérskymi kliešťami. 

Potrebujete novú vodovodnú batériu do kúpeľňe alebo kuchyne? Vyberte si z našej ponuky. Pre rôzne účely, od rôznych výrobcov, s nápaditým dizajnom, vysokou funkčnosťou a ľahkým ovládaním.


Najobľúbenejšie vodovodné batérie


AKCIA

Kód: 11920

61,60 €
Zľava   19 %
75,96 €
  ks
AKCIA

Kód: 100000648

35,38 €
Zľava   15 %
41,62 €
  ks
AKCIA

Kód: 100006379

64,02 €
Zľava   15 %
75,31 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov