ČAKAJTE PROSÍM...

Ohrievač do kúpeľne: Na čo nezabudnúť pri kúpe?

Ohrievač do kúpeľne je praktickým „spolubývajúcim“, ktorého funkcie oceníte najmä v zimnom období. Na trhu je dostupný v mnohých podobách, no najrozšírenejším typom je prenosný, nástenný alebo závesný ohrievač. Ktorý z nich je pre vás ideálny? Poradíme vám.


Aj napriek centrálnemu kúreniu, prípadne podlahovému kúreniu v celom byte alebo dome vám na vrchole zimného obdobia (keď teploty klesajú pod nulu) môže byť doma zima. A to najmä na severnej strane vašej domácnosti, ako aj vo väčších alebo vzdialenejších miestnostiach.

Zvýšené požiadavky na väčšie teplo zvykne mať práve kúpeľňa. Ak sa chcete cítiť vždy pohodlne a ako v bavlnke – po sprche, po kúpeli či každodennej hygiene, pomôžte si ohrievačom do kúpeľne.


Ako si vybrať ohrievač do kúpeľne?

Ohrievače do kúpeľne sú doplnkovým zdrojom tepla. Zohrievajú alebo sálajú teplý vzduch, sú malé, tiché a nenápadné, využívajú sa sezónne alebo príležitostne. Pri výbere sa zamerajte na parametre kúpeľňových ohrievačov, a to:

  • veľkosť,
  • typ,
  • výkon,
  • bezpečnosť,
  • dizajn
  • a doplnkové funkcie

Ešte pred kúpou si ujasnite, či ho budete používať pravidelne alebo príležitostne – lacnejšie typy ohrievačov zvyknú mať vysokú spotrebu energie, naopak, drahšie typy budú o niečo šetrnejšie.

Vybrať si môžete prenosný alebo nástenný ohrievač do kúpeľne:

  • Prenosný ohrievač - tento typ zariadenia je do kúpeľne maximálne praktický, ak nepotrebujete doplnkový zdroj tepla po celý rok, ale len príležitostne. Potrebuje byť v blízkosti napájania do elektrickej siete tak, aby teplo smerovalo do priestoru. Prenosný ohrievač môžete okrem kúpeľne využiť aj v suteréne, práčovni alebo v inej miestnosti či na chate.
  • Nástenný ohrievač - ohrievače v modernom dizajne, ktoré umiestnite na stenu – najlepšie pod okno s dostatočnou cirkuláciou vzduchu. Ohrievače do kúpeľne by mali pracovať na princípe sálajúceho tepla a nie parného, aby ste predišli vzniku plesní. Ich výhrevnosť reguluje termostat. Jedným zo šikovných infražiaričov s prepínateľným výkonom je aj Elíz EQH 150, ktorý sa o príjemné teplo postará tromi kremíkovými trubicami. Ohrievač Elíz EQH 150 je možné nastaviť aj do 45° sklonu.

Dôležité: Alergici, astmatici a ľudia, ktorým prekáža príliš suchý vzduch a prach, by sa mali vyvarovať ventilátorovým ohrievačom a radšej si vybrať medzi ohrievačmi s infra žiaričom, olejové radiátory alebo infrapanely


Elektrické a infra ohrievače do kúpeľne

Elektrické ohrievače do kúpeľne fungujú zapojením do elektrickej siete – jedným z typov sú ventilátorové ohrievače (konvektory), ktoré nasávajú chladný vzduch, zohrievajú ho a do priestoru cez ne prúdi teplejší vzduch. Ich nevýhodou je, že po vypnutí v momente prestane prúdiť teplý vzduch.

Do kúpeľne je tiež vhodný olejový radiátor, ktorý vo svojom vnútri zahrieva vykurovací olej. Aj po vypnutí teplo dlhšie vydrží a nevysušuje vzduch tak, ako konvektor. Taktiež sa zapája do elektrickej siete. 

Infra ohrievače do kúpeľne teplo sálajú cez infračervené žiarenie – vďaka žiareniu z ohrievača sála teplo, ktoré zohrieva steny i predmety. Infra ohrievačom nevadí vlhkosť, preto sú vhodné do kúpeľne. Okrem prenosných a nástenných infra ohrievačov sa stretnete aj so stropným typom. 

Kúpte si napríklad polohovateľný infražiarič Tesy QH 04 120 s prepínateľným tepelným výkonom a moderným dizajnom. Vyniká svojou tichou prevádzkou a jednoduchou inštaláciou.


Bezpečnosť a kúpeľňové ohrievače

Ohrievače do kúpeľne dávajú zvýšený dôraz na bezpečnosť. Sú prispôsobené na použitie v kúpeľni – miestnosti so zvýšeným rizikom stretu s vodou či vlhkosťou – takéto ohrievače okamžite zastavia elektrický prúd, keď prídu do styku s vodou.

Označujú sa aj ako IP 24 – ochrana voči striekajúcej vode. 

Ešte pred kúpou ohrievača sa ubezpečte, či je dané zariadenie vhodné do kúpeľne a pri používaní sa aj napriek jeho vodotesnosti a ochrane IP 24 snažte nevystavovať priamemu kontaktu s vodou. Na prenosných ani nástenných ohrievačoch nesušte uteráky a ohrievače ničím nezaťažujte. 

Navštívte e-shop PVM Systém a vyberte si z elektrických a infra ohrievačov do kúpeľne. Malý, ale účinný pomocník vám spríjemni chladné rána či momenty po sprche prúdením a sálaním teplého vzduchu.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov