ČAKAJTE PROSÍM...

Nožnice: Šikovná pomôcka, bez ktorej sa v záhrade nezaobídete

Aby bola záhrada miestom, kde je radosť odpočívať, je nutné sa o ňu dobre starať. Na to je potrebné kvalitné záhradné náradie, vďaka ktorému môžete udržiavať zeleň v krásnom stave. Bez nožníc to skrátka nejde v žiadnej záhrade. Preto je potrebné dbať na výber a hľadať také, ktoré ponúknu kvalitu a bezpečnosť.
nožnice

Výber záhradných nožníc nie je zďaleka len o farbách a materiáloch, ale existujú rôzne typy nožníc určených na konkrétne účely. Záhradné nožnice môžu byť mechanické aj motorové, elektrické, určené na stromy, kríky, na trávu, kvety. V článku vám poradíme, ktoré z nich sú pre vás tie pravé.

Cenné rady na úvod

Či už potrebujete nožnice na trávu, kríky alebo živý plot, hlavné parametre pri výbere sú totožné. V prvom rade sledujte celkové spracovanie – to by malo byť pevné a vyhovujúce z ergonomického hľadiska. Predtým, ako nožnice kúpite, si ich vždy vyskúšajte.
nožnice

Zamerajte sa na hmotnosť, ktorá sa výrazne podieľa na tom, ako sa s nimi bude pracovať. Nezabúdajte ani na veľkosť podľa rozmerov vašej ruky. Ak budú nožnice príliš veľké, prácu vám skôr pridajú. Obľube sa tešia nožnice s pogumovanou rúčkou, ktorá sa postará o vašu bezpečnosť a nožnice sa vám len tak ľahko z ruky nezošmyknú.

Pred samotnou kúpou zvážte, na čo všetko budete záhradné nožnice potrebovať. Zamerajte sa na priemer vetví, ktoré budete strihať najčastejšie. K rezu je dôležité používať vhodné náradie, teda dostatočne ostré nožnice. Len ostrými nástrojmi môžete docieliť čistý rez. Jednoručné záhradné nožnice sa v záhradách využívajú najviac.

Na silnejšie vetvy jednoručné nožnice nestačia

Ak máte na záhrade viac stromov alebo potrebujete preriediť prerastené húštiny, budú sa vám určite hodiť nožnice na konáre. Ovládajú sa oboma rukami a dokážete s nimi zastrihnúť aj silnejšie konáre. Môžu byť jednočepeľové a dvojčepeľové. Ponúkajú dokonalú ergonómiu, mäkké držanie a niektoré typy aj silné prevody, vďaka ktorým bude pre vás strihanie konárov hračka.

Na rebrík zabudnite

Teleskopické záhradné nožnice sú určené na strihanie vysokých stromov. Umožňujú strihať vetvy zo zeme bez použitia rebríka. S teleskopickými nožnicami dosiahnete až do výšky 6 metrov. Možno ich tiež využiť na strih vysokých kríkov.

Nožnice na živý plot aj na trávu

Ako sme spomenuli , poznáme množstvo typov na konkrétne účely. Medzi také patria aj nožnice na živý plot a na trávnik.

Nožnice na trávu využijete na miestach, kam sa nedostane kosačka – napríklad pri okrajoch záhrady alebo okolo záhonov. Živý plot by mal byť okrasou každej záhrady. Nestačí sa o neho len starať, ale musí sa aj pekne tvarovať. Pri jeho väčších rozmeroch je dobré zvážiť kúpu nožníc na živý plot, aby bola práca stále radosťou a netrvala celú večnosť.

Kľúčová je starostlivosť

Záhradné nožnice sú právom považované za súčasť nevyhnutného vybavenia, ktoré slúži na údržbu pozemku. Neexistuje však univerzálny typ, ktorý by vystačil pre akýkoľvek druh záhrady. Nezabúdajte na to, že aj o záhradné nožnice sa treba starať. Treba ich chrániť pred hrdzou a nedovoliť, aby sa zbytočne opotrebovali.

Ak si nie ste istí výberom správnych nožníc, kontaktujte nás. Náš ochotný personál vám veľmi rád s výberom poradí.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov