ČAKAJTE PROSÍM...

Nové obehové čerpadlo pre úsporu energie

Obehové čerpadlá slúžia na prenos vykurovacej vody v potrubných systémoch k vykurovacím telesám, radiátorom alebo do podlahového kúrenia. Ak uvažujete nad kúpou nového čerpadla a nemáte v tejto problematike prehľad, v článku sa dozviete niečo viac o ich vlastnostiach a možnostiach úspory energie.

Väčšina ľudí možno ani nevie, aké obehové čerpadlo má doma, keďže väčšinou býva už zabudované vo vnútri plynového kotla. V prípade starších kotlov to bývajú spravidla čerpadlá s troma stupňami otáčok. Takéto čerpadlá majú nízke obstarávacie náklady, ale vysokú energetickú náročnosť. Fungujú totiž s pevnými otáčkami neustále či už v noci alebo cez deň. Takýmto spôsobom prevádzky spotrebujú podstatne viac elektrickej energie, ako je potrebné.

Tento problém dokážu vyriešiť nové, elektronické obehové čerpadlá. Existuje veľa modelov s rôznym funkčným vybavením, ktoré dokážu nahradiť staré čerpadlo. Ak teda vlastníte napríklad stacionárny kotol na tuhé palivo a potrebujete vymeniť či už pokazené alebo staré čerpadlo, máme pre vás nasledujúce tipy.

Grundfos Alpha 2

Čerpadlo Grundfos Alpha 2 od nemeckého výrobcu Grundfos je energeticky nenáročné čerpadlo triedy A. Vďaka nočnému útlmu a funkcii Autoadapt, ktorá automaticky reguluje otáčky čerpadla v závislosti od aktuálnej potreby, čerpadlo pracuje v rozmedzí 5 – 22 W. Oproti starému trojstupňovému čerpadlu s príkonom okolo 80 – 90 W dokáže ušetriť 80 percent elektrickej energie.
grundfos alpha 2
Cena od 117,76 € v závislosti od modelu.

Wilo Yonos Pico

Wilo Yonos Pico je takisto elektronicky regulované čerpadlo triedy A. Pracuje v rozmedzí 4 – 20 W, takže úspora u tohto čerpadla oproti starému je takisto obrovská. Čerpadlo má ďalšie funkcie, ako automatický nočný útlm, voliteľné regulačné režimy, integrovanú ochranu motora, LCD displej s údajom o aktuálnej spotrebe a ďalšie.


wilo yonos pico

Cena od 114 € v závislosti od modelu.

Aquart elektronické čerpadlo

Ďalšie čerpadlo triedy A s elektronicky regulovanými otáčkami, ktoré je schopné ušetriť nemalé množstvo elektrickej energie. Oproti prvým dvom spomínaným čerpadlám je zaujímavé hlavne svojou dostupnou cenou.

aquart elektronické čerpadlo
Cena 112,75 €

Ďalšie modely obehových čerpadiel nájdete v našom e-shope. K dispozícii máme stále aj trojstupňové čerpadlá značky Aquart. Ak ste napríklad pred prerábkou kúrenia a potrebujete dočasne nahradiť pokazené čerpadlo, toto je pre vás vhodná voľba. Do nových systémov ale každopádne odporúčame elektronické čerpadlá.

Potrebujete ďalšie technické informácie alebo poradiť s výberom?
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov