ČAKAJTE PROSÍM...

Nečistoty vo vode zo studne. Čo všetko odstráni spoľahlivý filter?

Voda zo studne, čistá ako krištáľ? Dá sa to!Vlastné studne sa tešia čoraz väčšej obľube a využitiu. Využívať vodu z vlastných zdrojov nie je vôbec zložité, ak sa o ňu príkladne staráte a používate tie správne filtračné systémy pre váš konkrétny typ vody.
necistoty_vo_vode_zo_studne

Vlastná studňa má zlaté dno

Ak máte doma studňu, alebo ju plánujete realizovať, určite robíte dobre. Využívanie úžitkovej vody zo studne vám môže ušetriť nemalé náklady. Možností využitia vody zo studne je viacero. Môžete ju používať na polievanie záhradky či trávnika, na splachovanie WC, pranie, sprchovanie alebo v lete na napustenie bazéna. Aktuálny trend je mať v dome zavedený duálny systém potrubia a zbytočne neplytvať pitnou vodou pri činnostiach, ktoré si bohato vystačia aj s úžitkovou.

Aké zloženie má moja voda?

Voda zo studne bežne obsahuje v menšej či väčšej miere celý rad mechanických nečistôt, ako piesok, íl, hlina, hrdza či kal. Okrem toho sa v nej často môžu nachádzať zvýšené hodnoty baktérií a vírusov, ktoré sú nežiadúce aj pri obyčajnom polievaní. A takisto môže byť natoľko tvrdá, že by vám čochvíľa zlikvidovala potrubie. Preto je vhodné, pred samotným rozmýšľaním o investícii do čistiacich mechanizmov, nechať si pripraviť rozbor vody, aby ste vedeli, aké látky potrebujete odbúrať.

Nečistôt a nežiaducich látok sa treba zbaviť

Mechanická predfiltrácia, ktorá sa používa pri čerpaní vody zo studne, je jednoducho nutnosť. Zachytí všetky drobné mechanické nečistoty, a tak je vaše čerpadlo v bezpečí pred poškodením, pretože ak by ste ju nemali, mohlo by sa čerpadlo rýchlo zaniesť a znehodnotiť.

Ďalším „neduhom“ vody zo studne býva vodný kameň a zvýšený obsah železa a mangánu, ktoré pri ich ignorácii vedú k zaneseniu potrubí a následným k zvýšeným nákladom na ich opravu, preto je vhodné využívať filtrovanie aj týchto zložiek.

Nikto nechce vodu s vírusmi a baktériami, a preto je vhodné zvážiť aj UV dezinfekčnú lampu, ktorá je pre telo, zdravie človeka a prírodu vhodnejšia ako dezinfikovanie vody agresívnym chlórom.

Ak sa rozhodnete pre vodu zo studne, určite sa neoplatí šetriť na kvalitných filtroch, ktoré vodu očistia a ochránia tak nielen nás, ale aj naše potrubia, spotrebiče a v konečnom dôsledku aj našu peňaženku, pretože kvalitné filtre sú investícia, ktorá sa nám mnohonásobne vráti.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov