ČAKAJTE PROSÍM...

Návod, ako pripraviť kúpeľňu na inštaláciu odsávacieho ventilátora

Použitie odsávacieho ventilátora je najpoužívanejší spôsob výmeny vzduchu, pretože je najekonomickejší. Používa sa najmä tam, kde vzduch obsahuje patogénne mikroorganizmy – plesne a huby.
navod_na_pripravu_kupelne_na_instalaciu_ventilatora
Plesne a huby majú negatívny vplyv na ľudské zdravie. Preto chceme zamedziť ich šíreniu do okolitých priestorov. Takýto vzduch je z miestnosti odsávaný do vonkajšieho prostredia a nahradzovaný čerstvým vzduchom. Pri tomto spôsobe vetrania musia byť miesta odsávania a prívodu vzduchu umiestnené najlepšie tak, aby privádzaný čerstvý vzduch pokryl celú miestnosť.

Máme pre vás pár rád a tipov, na čo je potrebné dávať si pozor pred inštaláciou ventilátora.

Skontrolujte si obežné koleso

Pred montážou je nutné manuálne skontrolovať, že obehové koleso sa voľne pohybuje a skontrolovať, či obehové koleso medzi koncami lopatiek a telesom zachováva rovnaké vzdialenosti.

Dodržanie schémy zapojenia je kľúčové

Skontrolujte, či elektrické zapojenie zodpovedá schéme zapojenia uvedenej na veku káblovej koncovky. Pre pripojenie ventilátora je potrebný kábel s minimálne 2 vodičmi. Ak máte ventilátor s rozšírenou funkciou (časovač, snímač vlhkosti) sú nutné 3 vodiče – stála a prerušovaná fáza (vypínač a nula).

Keď ide vzduch von, potrebuje ísť aj dovnútra

Pri zapnutí odsávacieho ventilátora je vzduch z konkrétneho priestoru odvádzaný, tak že vzniká podtlak. Pre jeho vyrovnanie je teda potrebné zabezpečiť prívod vzduchu, ktorý bude nasávaný z vedľajších priestorov – napríklad z druhej miestnosti alebo z vonkajšieho čistého prostredia pomocou obvodového plášťa.

Chýbajúci vzduch je privádzaný z okolia napríklad netesnosťami (medzera pod dverami, medzera medzi rámom dverí a zárubňou bez tesnenia) alebo vytvorenými prívodovými prvkami.

Pre zvýšenie efektivity systému je vhodné umiestniť otvory nasávania naproti bodu odsávania (ventilátoru). Ich plocha by mala byť približne 1,5- až 2-krát väčšia, než je plocha otvoru pre ventilátor. V opačnom prípade nebude zabezpečená požadovaná výmena vzduchu. Efektívne umiestnenie a výkon ventilátora závisia od mnohých faktorov, ktoré ovplyvňujú vlhkosť a kvalitu vzduchu.

V našej ponuke ventilátorov si každá domácnosť nájde ten pravý typ. Ak potrebujete pomôcť s výberom, kontaktujte nás a radi vám poradíme.
kontakt

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov