ČAKAJTE PROSÍM...

Nákup záhradného náradia nepodceňte: Aká kosačka je pre vás pravá?

Konečne začína obľúbená jarná sezóna, počas ktorej si užívame čas na záhrade. S týmto obdobím prichádza aj potreba častejšie kosiť trávnik. Na to, aby bolo každý týždeň kosenie radosťou, si treba zaobstarať kvalitnú kosačku, ktorá urobí veľkú časť ťažkej roboty za vás.
kosačka
Na trhu nájdete veľa typov a druhov kosačiek na trávu, a tak jej výber môže mnohým z vás poriadne zamotať hlavu. My vám poradíme, na čo sa pri kúpe nového kúsku tejto záhradnej techniky zamerať, a podľa akých kritérií postupovať.

Na čo sa zamerať pred kúpou?

Veľkosť záhrady ovplyvní to, či budeme vyberať benzínovú kosačku alebo nám postačí kosačka elektrická, ktorá vyžaduje neustály prísun elektrického prúdu. Veľmi dôležitý je aj časový údaj o frekvencii kosenia trávy, pretože každá kosačka má rôzne nastaviteľnú výšku kosenia.

Ak viete, že kupujete kosačku na chatu, kam sa nedostanete častejšie ako raz za mesiac, potom určite hľadajte kosačku s vyššou nastaviteľnou výškou kosenia.

Častou otázkou pri kúpe kosačky je aj to, či treba kupovať kosačku s pojazdom alebo bez neho. Ak na kosenie nechcete vynaložiť veľké množstvo sily a energie, určite sa vám hodí tá s pojazdom, ktorá vám túto záhradnú aktivitu uľahčí.

Benzínová alebo elektrická kosačka?

Hlavné rozhodnutie pri výbere záhradnej kosačky spočíva vo voľbe pohonu stroja. Veľa ľudí sa pri výbereo typ motora v kosačke nezaujíma. Zabúdajú však, že , čím je plocha na kosenie väčšia a frekvencia používania častejšia, tým je silný a kvalitný motor dôležitejší.
kosačka
Elektrické kosačky majú pri kosení malých plôch trávnika mnoho výhod. Väčšinou nemajú vysoký výkon ani záber. Riziková je tiež možnosť preseknutia kábla pri pohybe po záhrade. Ich veľkou výhodou je tichý chod, ktorý ocenia najmä vaši susedia. Za spomenutie stojí aj minimálna údržba a nižšia cena v porovnaní s konkurenciou.

Benzínové kosačky sú naopak schopné dosiahnuť oveľa väčší výkon, majú dlhšiu životnosť a emisie sú pri moderných a kvalitných strojoch veľmi prísne limitované. Vďaka svojmu výkonu sa hodia na väčší a členitý terén.

Kvôli prítomnosti motora majú tieto kosačky väčšiu hmotnosť.Preto je vhodné zaobstarať si benzínovú kosačku s pojazdom. Pre jej pohon stačí občas doplniť olej a benzín a môžete vyraziť do boja s rýchlo rastúcim trávnikom. Nevýhodou benzínových kosačiek je ich vyššia hlučnosť a zvýšená starostlivosť o motor.

Súčasný trend na trhu: Robotická kosačka

Robotické kosačky pracujú úplne samostatne, bez nutnosti priamej obsluhy. Vďaka tomu sa hodia najmä pre ľudí, ktorí majú málo voľného času a chcú ho prežiť inak ako kosením trávy. Ďalšou početnou skupinou, ktorá ich ocení, sú starší ľudia alebo ľudia s telesným postihnutím či alergiou, ktorí jednoducho kosiť trávnik nemôžu.
robotická kosačka
Robotická kosačka pracuje podľa naplánovaného programu, sama kosí a sama sa nabíja. V porovnaní so štandardnou kosačkou je veľmi tichá. Veľkou výhodou je mulčovanie, vďaka ktorému sa do pôdy vracia vlhkosť a živiny a odpadá starosť o to, čo s pokosenou trávou. Nevýhodou sa môže zdať vyššia nákupná cena.

Ak ste sa ešte stále nerozhodli alebo si neviete rady s kúpou, neváhajte sa obrátiť na našich odborníkov, ktorí vám veľmi radi s výberom pomôžu a zároveň vám ho výrazne uľahčia.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov