ČAKAJTE PROSÍM...

Nákup čerpadla na vodu: Ako si vybrať správne?

Rozmýšľate nad kúpou nového čerpadla na vodu do domácnosti alebo na priemyselné účely? Poradíme vám, ako si vybrať a aké parametre sledovať.                                                                      

čerpadlo na vodu pri jazere

Na čo slúži čerpadlo na vodu? Ide obrazne o tzv. predĺženú ruku vášho zavlažovacieho systému a ideálny spôsob zužitkovania dažďovej vody či vody zo studne. Slúži na odčerpávanie vody z pivnice, bazéna či jazierka.

Čerpadlo na vodu má aj opačný efekt – ako prívod vody do vašej záhrady alebo na dopustenie vody.

 

Čo zvážiť pri výbere čerpadla na vodu?

Pri výbere vhodného zariadenia je dôležité myslieť na niekoľko dôležitých faktorov:

  • Účel - Hľadáte čerpadlo na závlahový systém do záhrady alebo na napúšťanie bazéna? Potrebujete čerpadlo na vodu na zásobovanie rodinného domu? Pravidelne odčerpávate znečistenú vodu?
  • Typ vody - Potrebujete čerpadlo na pitnú, čistú vodu alebo vodu zo studne? Chcete odčerpávať úžitkovú či jemne znečistenú vodu alebo vodu s prímesami až fekálnu vodu?
  • Hĺbka - Z akej hĺbky plánujete vodu čerpať a ako ďaleko je vzdialený zdroj?
  • Prietok vody a výtlak - Vyberte si čerpadlo podľa objemu čerpanej vody a výšky, z akej ju treba odčerpať.
  • Použitie - Ako často budete čerpadlo používať? Ak iba sporadicky, vyberte si lacnejšie zariadenie z plastu. Ak plánujete čerpadlo na vodu využívať pravidelne, investujte do nerezového alebo liatinového čerpadla s dlhou životnosťou.

Pri výbere čerpadla na vodu zvoľte tiež správnu hadicu, potrubie a jej priemer, aby ste sa vyhli tlakovým stratám a nižšiemu výkonu – priemer sacej hadice by mal mať minimálne rovnaký priemer ako výtlačné potrubie.

Vybrať si môžete čerpadlo z dvoch základných typov:


1. Ponorné čerpadlá

Ponorné čerpadlá na vodu fungujú na princípe celkového ponorenia čerpadla do kvapaliny. Vodu vytláčajú potrubím alebo hadicou. Ich konštrukcia je prispôsobená na prácu pod vodnou hladinou i vo väčšej hĺbke. Dôležité je myslieť na správny priemer hadice pre zamedzenie tlakových strát. 

Výhodou je aj nízka náročnosť na údržbu, trvalé ponorenie vo vode, a teda odolnosť voči mrazu i automatická prevádzka.

Vybrať si môžete z viacerých druhov ponorných čerpadiel, a to podľa účelu i typu vody:

Náš tip: Vyberte si ponorné čerpadlo na čistú alebo mierne znečistenú vodu s obsahom nečistôt o veľkosti 5 mm Gardena 9036-20, ktoré je vhodné najmä na čerpanie vody z pivníc, bazénov alebo nádrží.


2. Samonasávacie čerpadlá

Samonasávacie čerpadlá na vodu sa vyznačujú vysokou nasávacou schopnosťou a používajú sa najmä pri odčerpávaní vody z menších hĺbok. Sú umiestnené mimo čerpanej kvapaliny a vodu sajú cez hadicu. Samonasávacie čerpadlá treba chrániť pred mrazom i vlhkým prostredím. Vysokú odolnosť zabezpečí výrobný materiál, ako napríklad liatina alebo mosadz. 

Náš tip: Odčerpávajte vodu zo záhrady a zavlažujte Gardena 1734-20 záhradným čerpadlom 5000/5, ktoré je vhodné na vypúštanie vody z vodovodu, dažďovej vody alebo chlórovanej vody z bazéna.


Čerpadlo podľa typu vody

Vyberte si čerpadlo podľa typu vody, akú potrebujete odčerpávať alebo dopúšťať:

  • pitná/čistá voda - Na pitnú vodu, vodu zo studne či nádrže vám postačí tlakové ponorné čerpadlo alebo povrchové čerpadlo. Čo je pri čistej vode dôležité, vyberte si čerpadlo s jemnou sieťkou alebo sitkom, ktoré zachytí prípadné nečistoty, ktoré by ho mohli upchať.
  • úžitková/mierne znečistená voda - Úžitkovú vodu z jazierok, nádrží s dažďovou vodou alebo rybníkov možno považovať za mierne znečistenú. V tomto prípade je potrebné vybrať si zariadenie so špeciálnym sacím košom, ktorý zachytí všetky nečistoty. Ak čerpáte vodu z bazénov, vyberte si čerpadlo na vodu z materiálu, ktorý je odolný voči chlóru.
  • znečistená/kalová voda - Znečistená voda je voda s prímesou pevných častíc – septik, žumpa, zaplavená pivnica alebo znečistená vodná nádrž, voda kalová až fekálna. Na takúto vodu je potrebné uprednostniť kalové čerpadlo s konštrukciou z odolných materiálov so špeciálnou mriežkou na zachytávanie nečistôt.

Vyberte si zo širokého portfólia ponorných, povrchových a samonasávacích čerpadiel značky Ibo alebo Gardena pre domácnosť, záhradu či priemyselné využitie v e-shope PVM Systém


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov