ČAKAJTE PROSÍM...

Nákup batérie do kuchyne: Čo všetko by ste mali zvážiť?

Kuchynská batéria je nevyhnutnou súčasťou každej kuchyne. Či už ju kupujete spoločne s drezom, alebo len nahrádzate existujúcu batériu, mali by ste mať na pamäti estetické hľadisko – musí ladiť s drezom, s pracovnou doskou aj zvyškom kuchyne. To však nie je jediné kritérium. Čo by ste mali vedieť, aby ste neurobili pri výbere chybu?
kuchynská batéria
Pri kúpe by ste sa mali sústrediť na dôležité parametre. Jedným z nich je úspora vody, druhým možnosť pustiť vodu bez toho, aby ste kohútik zašpinili rukami od cesta alebo mletého mäsa, tretím dostatočný priestor pre veľký hrniec. Zvážiť môžete aj možnosť sprchovania.

Zvážte miesto umiestnenia

Podľa umiestnenia vodovodnej batérie je možné vybrať si batérie nástenné alebo stojankové. Tradičným riešením je stojanková drezová batéria inštalovaná priamo na drez, prípadne na kuchynskú linku.

Do rustikálnych kuchýň sa pomerne často používa nástenná drezová batéria, ktorá sa upevňuje na stenu do omietky. Jej prednosťou je, že nezaberá miesto na pracovnej doske.

Kohútik alebo páka?

Čo sa týka spôsobu ovládania, vybrať si môžete buď kohútikové, alebo pákové batérie.

Hoci si kohútikové batérie našli svojich obľúbencov, sú nepraktické v tom, že musia pomerne dlho nastavovať požadovanú teplotu vody. Oveľa jednoduchšia je práca s pákovými batériami, ktoré výrazne skrátia čas potrebný na nastavenie zvolenej teploty vody. Úspora vody je v porovnaní s klasickými kohútikmi nezanedbateľná. Regulácia vody je totiž otázkou niekoľkých sekúnd.

Do popredia sa postupne dostávajú termostatické batérie, ktoré umožňujú jednoduché nastavenie teploty a prietoku vody. Termostat vodu sám namieša a udržuje ju na požadovanej konštantnej teplote, čo tiež zvyšuje bezpečnosť. V porovnaní s bežnými pákovými batériami dokážu termostatické ušetriť až 50 percent vody.

Dostupné materiály

Batérie do kuchyne sú zväčša chrómové a nerezové. Nerez je známy hutnícky materiál preslávený tým, že vďaka obsahu chrómu úspešne odoláva korózii, a preto sa môžete spoľahnúť na jeho dlhú životnosť.

Pre keramický drez sú ideálne keramické batérie. Možnosťou je aj granitová batéria, ktorá perfektne ladí ku granitovému drezu. Batérie sa vyrábajú v rôznych tvaroch a farbách, ľahko ich preto zladíte s farebným prevedením kuchyne, nielen materiálovým zložením a tvarom drezu. Do retro kuchýň sa skvele hodia vodovodné batérie s medeným či bronzovým povrchom.

V kuchyni je dôležitá praktickosť

Na rozdiel od kúpeľňovej batérie musí byť kuchynská batéria multifunkčná a pohyblivá. Dôležité je, aby bola dostatočne vysoká, pretože potrebujete, aby sa pod ňu vošla aj väčšia misa alebo hrniec.

Najpraktickejším riešením sú batérie s výsuvnou spŕškou. Tá vám uľahčí oplachovanie hrncov, panvíc aj umývanie zeleniny a ovocia. Často sú vybavené prepínačom prúdu vody alebo integrovaným LED osvetlením, ktoré je ale skôr dekoratívne.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov