ČAKAJTE PROSÍM...

Moderná rekonštrukcia kúpeľne: 6 tipov pre každý dom či panelák

Rozhodli ste sa vašej kúpeľni vdýchnuť nový život? Nemusíte do nej investovať tisícky eur. Niekedy stačia aj nepatrné zmeny, ktoré vám prinesú veľký výsledok. Prečítajte si o aktuálnych trendoch v kúpeľňovom dizajne a pustite sa do rekonštrukcie.

rekonštrukcia kúpelne v paneláku

Rozsiahla alebo kompletná rekonštrukcia kúpeľne si vyžaduje precízne plánovanie – pripravte sa na istý stupeň nekomfortu a krízové riešenie osobnej hygieny, keďže budú vo vašej kúpeľni prebiehať stavebné práce. Ak bývate v paneláku, na stavebné práce, prípadný hluk alebo prach upozornite aj susedov.

Rekonštrukcia kúpeľne v paneláku môže byť zdĺhavý proces. Buďte preto pripravení!


Rekonštrukcia kúpeľne: pripravte si plán a rozpočet

Každá rekonštrukcia kúpeľne začína nápadom. Motívom pre prerábku je nielen staromódny dizajn, ale aj nefunkčnosť alebo opotrebovanie.

Ak ste nad rekonštrukciou vašej kúpeľne začali uvažovať, pripravte si podrobný plán, v ktorom si definujte:

  • vaše ciele,
  • čas
  • i potrebné financie.

Myslite na to, že na niektoré obklady, dlažbu alebo iné produkty môže byť čakacia lehota. Materiál si zaobstarajte vopred, čím sa vyhnete zbytočnému predlžovaniu rekonštrukcie.

Dohodnite si tiež odvoz zberného odpadu a pomoc odborníka pri zavádzaní elektrickej siete.


Aktuálny trend: minimalizmus v kúpeľni

Jedinečný štýl, moderná estetika a pritom stačí tak málo. Presnejšie, čo najmenej. Kúpeľňa zariadená v minimalistickom štýle vám ponúka účelovosť, komfort i atraktívny dizajn.

Obľúbené sú biele farby v kombinácii so zaujímavými materiálmi, ako drevo alebo prírodný kameň.

Ak ste sa rozhodli pre výmenu obloženia a vaším hlavným cieľom je optické zväčšenie priestoru, zvoľte biele, čisté tóny s jemným vzorom na podlahe. Rekonštrukcia malej kúpeľne aj bez búrania je možná práve vďaka malým úpravám a výberom vhodných doplnkov.


Oprava sprchového kúta alebo nová vaňa?

Vaňa alebo sprcha? Večná otázka, ktorá nemá správnu odpoveď. Niekto obľubuje sviežu sprchu a niekto zase relax v kúpeli. Vaňa v kúpeľni zaberá viac priestoru ako sprchový kút, obzvlášť, ak ide o rohovú vaňu.

Rozhodli ste sa kúpeľňu zmodernizovať?

Sprcha bez vaničky je atraktívnym prvkom v minimalistickom štýle, ktorý priestor opticky rozšíri a zároveň ponúka vysoký komfort. Čoraz viac obľúbenejší je aj variant sprchy bez sprchového kúta.

Ak sa predsa len neviete rozhodnúť medzi vaňou a sprchou, vyberte si zlatú strednú cestu a nainštalujte k vani vaňovú zástenu.


Samostatná toaleta 

Spoločná kúpeľňa s WC má svoje plusy aj mínusy – ak sa rozhodnete pre WC a kúpeľňu v jednej miestnosti, získavate výhodu jednotného dizajnu a väčšieho priestoru. Ak by ste chceli toaletu od kúpeľne oddeliť, môžete vybudovať priečku, ale musíte myslieť na to, že výrazne zmenšíte životný priestor.

Toaletu môžete od kúpeľne oddeliť aj usporiadaním zariadenia – vedľa wc postavte kúpeľňovú skrinku alebo iný dizajnový prvok, ktorý toaletu opticky oddelí.


Ako zväčšiť priestor aj bez búrania?

Pre optické zväčšenie priestoru sa rozhodnite pre biele farby – pôsobia čisto a priestranne. Perfektne sa k nim hodia bytové doplnky vo viacerých štýloch a inak to nie je ani s prírodnými materiálmi.

Obklad nepoložte až po strop a využite ilúziu väčšieho priestoru sofistikovane umiestnenými zrkadlami, zrkadlovými plochami alebo priehľadnou sanitouK optickému zväčšeniu vám pomôže aj vhodne umiestnené kúpeľňové osvetlenie.

Cena takejto rekonštrukcie kúpeľne nie je vysoká, stačí sa iba pohrať s priestorom a umiestniť správne doplnky.


Myslite na detaily!

Na detailoch záleží. Aj keď ste sa rozhodli vo vašej kúpeľni „opraviť” iba maličkosti, dajte si záležať na výbere produktov. Zožltol vám silikón alebo sa časom opotreboval? Nahraďte ho novou vrstvou! Ale pozor, najskôr starostlivo odstráňte starý silikón špeciálnou škrabkou až potom naneste nový silikón.

Silikónom ochránite špáry a medzery pred vlhkosťou a plesňou. Ak murujete, použite sadrokartónové priečky alebo ľahčené tvárnice, ktoré natriete penetračným náterom. Rekonštrukcia podlahy v paneláku si žiada aj zvukovú izoláciu.


Ste stratení? Pomôžeme vám

Ak vám chýbajú praktické skúsenosti s remeslom, zvážte pomoc profesionálnych majstrov alebo stavebnej firmy. Naše kúpeľňové štúdio vám pomôže sformovať vaše myšlienky do grafického návrhu, ktorý vypracujeme na základe konkrétne vybraných obkladov a dlažieb.

Kontaktujte nás a pustite sa do rekonštrukcie svojej kúpeľne!


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov