ČAKAJTE PROSÍM...

Kvalitné hlbinné čerpadlo do studne: Podľa čoho si vyberať?

Pokiaľ máte vlastnú studňu, potrebujete správny nástroj na odčerpanie vody. Na to skvele poslúži hlbinné čerpadlo do studne. Zháňate také? Poradíme vám, podľa ktorých parametrov si vyberať. Ako rozpoznať kvalitné riešenie od nekvalitného?


hlbinné čerpadlo vhodné do studne


Využitie čerpadiel na vodu

Rôzne druhy čerpadiel slúžia na čerpanie pitnej vody, tej úžitkovej na zavlažovanie záhrady, prečerpávanie vody pri záplavách či stavebných prácach. Na trhu nájdete široký výber čerpadiel. Líšia sa od seba konštrukciou, výkonom a účelom použitia.

Podľa čoho si zvoliť kvalitné ponorné čerpadlo do studne, nádrže či vrtu? Kedy vám bude stačiť aké?


Princíp fungovania hlbinného čerpadla do studne

Táto kategória ponorných čerpadiel funguje na princípe vytláčania vody nad seba. Aby mohli byť ponorené pod hladinou čerpanej kvapaliny, musí byť zabezpečené dostatočné utesnenie motora a elektrosúčiastok.

Tomu je prispôsobená konštrukcia s vhodným tesnením medzi hydraulickou a motorovou časťou. 

Motor je chladený čerpanou vodou, preto tie silnejšie ponorné čerpadlá musia byť úplne celé pod hladinou, aby nedošlo k prehriatiu. Plavákový spínač zaisťuje automatické zapnutie a vypnutie v závislosti od výšky hladiny vody.

Zároveň čerpadlá chráni proti chodu na sucho.


Podľa čoho si vyberať kvalitné hlbinné čerpadlo?

Pri výbere je potrebné zvážiť niekoľko základných faktorov:

 • Akú vodu budete čerpať? (pitnú, úžitkovú, splaškovú)
 • Odkiaľ chcete vodu čerpať? (rieka, vrt, studňa)
 • Ako často budete vodu čerpať? (Ak čerpáte vodu príliš často, investujte do čerpadla z kovu.)
 • Aké množstvo vody budete čerpať? (zvoliť vhodný maximálny prietok)
 • Do akej hĺbky sa potrebujete dostať? (zvoliť vhodný maximálny výtlak)
 • Má čerpadlo dostatočný výkon pre požadovaný účel?
 • Do ako veľmi agresívneho prostredia bude čerpadlo ponorené? (stačí plast alebo uprednostniť nerezový materiál)
 • Nachádza sa vo vode piesok alebo iné abrazívne látky? (potrebné zvoliť čerpadlá s odolným oceľovým hnacím ústrojenstvom)


Typy hlbinných čerpadiel na vodu

Poznáme niekoľko základných typov ponorných čerpadiel do hĺbky: 

 • Ponorné čerpadlá do studne – použijete ich takmer vždy, hĺbka vody vás nelimituje. Dostanete sa aj nad 8 metrov. Oceníte ich v prípade hlbokých studní a nádrží. Tento typ čerpadiel sa nemusí používať iba v studniach, ale vďaka silnému výkonu má svoje využitie aj pri čerpaní na dlhé vzdialenosti, môžete sa spoľahnúť, že zabezpečia potrebný tlak.
 • Ponorné čerpadlá do vrtu – vhodné pre úzke vrty (vŕtané studne) a pre dlhodobé ponorenie vo vode. Dosahujú vyššie výtlačné výšky a prietoky, takže vodu dokážu dopraviť aj z veľmi hlbokých vrtov.
 • Ponorné vibračné čerpadlá – membránové čerpadlá pre prečerpávanie čistej a mierne znečistenej vody. Využijete ich v prípade studní, jazierok či bazénov.
 • Ponorné kalové čerpadlá – hodia sa na čerpanie mierne znečistenej vody, sú vybavené mriežkou na zadržanie nečistôt. Využijete ich v prípade žúmp, splaškov, odpadových vôd, vôd s obsahom pevných látok.
 • Ponorné kalové čerpadlá s rezovým zariadením – používajú sa pri splaškovej vode. Hrubé nečistoty najprv rozdrvia a potom vyčerpajú.
 • Ponorné čerpadlá s odolným oceľovým hnacím ústrojenstvom – vďaka odolnému materiálu vydržia aj v agresívnom prostredí.
 • Ponorné vretenové čerpadlá – určené na čerpanie čistej a mierne zakalenej úžitkovej vody. Využívajú zostavu rotora a statora na vytváranie dočasných komôrok.

Potrebujete nejakú tú vodnú techniku? Čerpadlá, vodárničky, príslušenstvo? Vyberte si z ponuky PVM Systém a uľahčite si prácu s pitnou, úžitkovou i splaškovou vodou.


Najobľúbenejšie hlbinné čerpadlá


Kód: 128391

70,00 €
  ks

Kód: 700000672

102,29 €
  ks
AKCIA

Kód: 981004

326,03 €
Zľava   5 %
343,19 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov