ČAKAJTE PROSÍM...

Kúpeľňová zástena: Kompromis medzi sprchovým kútom a vaňou

Dlhé kúpele vo vani sú pre mnohých vytúženým relaxom po náročnom dni. Nevedia sa ich preto vzdať. Na kúpanie však nie je vždy čas, a preto kúpeľ nahradia sprchou – zväčša postojačky a s poriadnou potopou okolo. Riešením je kúpeľňová zástena, ktorá sa teší čoraz väčšej popularite. Viete, prečo by ste jej mali dať šancu?
vaňová zástena
Vaňová zástena sa hodí do malých kúpeľní, kde sa nezmestí sprchovací kút aj vaňa zároveň. Zásteny sa vyrábajú z prvotriednych materiálov s dlhou životnosťou, a preto sú efektívnym riešením do každej kúpeľne.

Základné rozdelenie zásten

Pri výbere kúpeľňovej zásteny vezmite do úvahy tri základné aspekty: rozmer a tvar vane, umiestnenie vaňovej batérie a spôsob otvárania zásteny. Vaňové zásteny možno umiestniť takmer na každú vaňu vrátane rohovej a asymetrickej. Pri voľbe zásteny pre rohové a asymetrické vane sa riaďte odporúčaním výrobcov. Vo všeobecnosti vaňové zásteny rozlišujeme rámové a bezrámové.

Rámové zásteny

Rámové vaňové zásteny tvoria zvislé a vodorovné profily.Delia sa na pevné alebo skladacie. Pevné rámové zásteny sa inštalujú na vane s rovnými okrajmi a fungujú podobne ako sprchové kúty, kde otváranie zaisťujú ložiskové pojazdy. Možno ich tiež kombinovať s bočnou stenou. Tým vzniká kompletne uzavretý priestor, podobný sprchovému kútu.

Nevýhodou je horný profil zásteny po celej dĺžke vane, čo môže sťažiť prístup do vane vyšším ľuďom. Náročnejšia je aj údržba. Môžu za to profily, v ktorých sa môžu veľmi ľahko tvoriť plesne.

Skladacie rámové zásteny majú tiež rám s jedným, dvoma alebo viacerými zvislými profilmi. Ich výhodou je skladnosť – jednoducho sa zložia ku stene a nebránia vo vstupe do vane alebo pri údržbe.

Pri výbere kúpeľňovej skladacej zásteny treba dávať pozor na umiestnenie batérie, prelis pre hlavu či výklenky, prípadne reliéfne obklady. To všetko môže skomplikovať úplné zloženie zásteny. Pozor tiež na staršie plechové vane s nerovným okrajom, kde zástena nemusí dobre tesniť.

Profily zásten ponúkajú výrobcovia v niekoľkých prevedeniach. Zvyčajne v bielej farbe, ale s väčšou možnosťou poškriabania, alebo v tzv. eloxovanom hliníku, čo je matná strieborná farba odolnejšia voči mechanickému poškodeniu.

Špecialitou medzi rámovými sklenenými zástenami sú otočné pneumatické zásteny. V otočnom stenovom profile, ktorým je zástena uchytená k múru, je teleskopický piest, vďaka ktorému zástena pevne dosadne na okraj vane. Zároveň zástenu zdvihne o 28 cm nad okraj vane a sklopí k stene nad vaňovú batériu. Niektoré typy majú aj posuvný diel pre zväčšenie priestoru na sprchovanie.

Výhodou rámových zásten, či už pevných, alebo skladacích, je pokrytie väčšej plochy okolo vane, čo ponúka pohodlnejšie sprchovanie. Zároveň to však prináša komplikovanejšiu údržbu. Vo viacerých profiloch a záhyboch sa totiž môžu držať nečistoty.

Bez rámu, no s eleganciou

Jednoduchú údržbu prevracajú vo svoj prospech bezrámové zásteny. Zodpovední výrobcovia sprchovacích kútov a vaní ich vyrábajú z minimálne 6 milimetrového bezpečnostného skla.

Bezrámové zásteny sú v súčasnosti trendom vďaka nadčasovej elegancii a čistému vzhľadu.

Pri nákupe sklenenej zásteny si overte, či bolo sklo opatrené nejakou ochrannou vrstvou.

Bezrámové zásteny môžu byť k stene uchytené buď napevno, a to kovovými držiakmi, alebo zvislým profilom. Niektorí výrobcovia ponúkajú aj otočný stĺpik s rozsahom až 180 stupňov. Treba dávať pozor ale na umývadlo, batériu či poličku, ktoré môžu otočeniu brániť.

Typy výplní

Možno sa zamerať na plast alebo na sklo. Zásteny s plastovou výplňou sú ľahšie, ale aj menej stabilné. Zásteny so sklenenou výplňou sú ťažšie, stabilnejšie a lepšie sa udržujú. Niektoré typy výplní majú povrchovú úpravu pre ľahšie čistenie.

Tipy na záver

Vaňové zásteny si vyberajte medzi stabilnými značkami na trhu, ktorých zamestnanci vám ochotne pomôžu zodpovedať na všetky otázky Samozrejmosťou je aj reklamačný servis. Pozornosť venujte tiež tvaru vane: tá, v ktorej sa chcete aj sprchovať, by mala mať širšie ploché dno a jej steny by sa mali blížiť čo najviac uhlu 90 stupňov. Sprchovanie bude pohodlnejšie aj bezpečnejšie.

Zástena, ktorá účinne zabráni striekaniu vody, má byť minimálne 80 cm široká a 133 až 150 cm vysoká.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov