ČAKAJTE PROSÍM...

Kreativita, ktorú oceníte: Stavte na moderné zrkadlá do kúpeľne

Zrkadlo je výrazný prvok, ktorý môže významne ovplyvniť vzhľad celej kúpeľne. Pri jeho výbere by ste preto nemali siahnuť po prvom kúsku, ktorý vás zaujme. Zrkadlo v kúpeľni totiž neslúži iba na kontrolu vizáže, ale používa sa aj na zväčšenie priestoru a vytvorenie príjemnejšej atmosféry.
responsive-img
V súčasnosti máte k dispozícii širokú škálu zrkadiel, z ktorých si môžete vyberať podľa svojho vkusu a štýlu kúpeľne, do ktorej ho chcete umiestniť. Ako však vybrať to správne zrkadlo, ktoré podčiarkne dizajn miestnosti a bude vyhovovať všetkým členom domácnosti?

Veľkosť zrkadla do kúpeľne

Prvé, čo musíte zvážiť pri výbere zrkadla, sú rozmery vašej kúpeľne. Je menšia s umývadlom prichyteným k stene alebo sa podobá tej z hotelov, s dlhou doskou a v nej vsadeným umývadlom? Keď pre vás platí druhý variant, môžete si kúpiť veľké zrkadlo, ktoré pokryje takmer celú stenu. Nepísané pravidlo ale hovorí, že by malo byť asi o desať centimetrov užšie ako doska, nad ktorou bude visieť. To platí aj pre menšie zrkadlo nad jedným umývadlom. Rozhodne to nevyzerá esteticky, keď je takéto zrkadlo z oboch strán omnoho širšie. Najpredávanejšie zrkadlá u nás sú tie s veľkosťou od 60 – 80 centimetrov.

Pri umiestnení zrkadla je dôležité zvážiť, kto bude zrkadlo používať. Zrkadlo musí byť umiestnené tak, aby sa pred ním ten najvyšší nemusel hrbiť a ten najnižší zas stáť na špičkách. Vidieť sa v ňom musia aj deti. Je preto lepšie ukotviť ho o niečo nižšie a zvoliť vyšší model.

Zrkadlo kupujte ako posledné

Pokiaľ ide o samotný nákup, zrkadlo by malo byť až akousi čerešničkou na torte vašej kúpeľne. Vyberať by ste ho mali až podľa celkovej atmosféry v miestnosti a po zabudovaní ďalšieho vybavenia – vrátane políc alebo doplnkov. Inak by sa totiž mohlo stať, že na vami vybraný kúsok nezostane dosť miesta alebo sa nebude dať vycentrovať nad umývadlo.

Materiál zrkadla

Moderné zrkadlá nájdete nielen v tradičnej striebornej a čiernej farbe, ale aj v dekore chrómu, duba, buka, brezy, mahagónu, orecha, čerešne, višne a wenge. Materiály môžete aj kombinovať. Myslite ale na pravidlo, že menej je niekedy viac.

Moderné trendy

Zrkadlo, samozrejme, nemusí byť len jednoliata sklenená tabuľa. V súčasnosti zoženiete mnoho kúskov, ktoré majú, napríklad, zabudované svetlo alebo zväčšovacie sklo. Iné zrkadlá dokážu premietať aktuálny čas alebo dokonca predpovedať počasie. Pokiaľ ale túžite ísť opačným smerom a chcete dodať vašej kúpeľni trochu vintage elegancie, určite nešliapnete vedľa s masívnym dreveným rámom.

Osvetlenie je dôležité

Aby ste zrkadlo mohli plne využívať, potrebujete mať pri ňom dobré svetlo. Svetlo vás nemá oslňovať, ale nesmie vašu tvár ani zatieňovať. Kompromisom je nepriame svetlo, ktoré môže byť skryté za lištou alebo hranou. Moderné je LED osvetlenie, ktoré sa najviac podobá dennému svetlu a vybrať si môžete aj z mnohých odtieňov.

Svetlo pri zrkadle by malo smerovať zhora nadol, aby pripomínalo slnečné osvetlenie a nevytváralo zbytočné tiene. Nemalo by však ísť o jediný zdroj svetla. Svetlá pri zrkadle dopĺňajú hlavné stropné osvetlenie. Keď máte v kúpeľni okno, zrkadlo ideálne zaveste oproti nemu. Keď je okno malé, bez umelého osvetlenia sa nezaobídete.

V súčasnosti sú praktické a moderné zrkadlá s osvetlením. Pozor si dajte však na to, že zrkadlá s integrovaným osvetlením sa vám pravdepodobne nepodarí zjednotiť s ostatnými svetlami v kúpeľni, čo v konečnom výsledku nemusí vyzerať dobre. Je preto lepšie zvoliť si také, ktoré má osvetlenie aj po stranách.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov