ČAKAJTE PROSÍM...

Kosačka s pojazdom alebo bez neho? Poradíme vám

Práve štartuje ďalšia záhradnícka sezóna a možno aj vy premýšľate nad výberom novej kosačky. Trh však ponúka mnoho rôznych typov. Najlacnejšie z nich však nemusia byť pre vás ideálnym riešením. Poradíme vám, čo všetko si treba všímať a ako si vybrať správne.
kosačka
Pre väčšie záhrady alebo pozemky s nerovným povrchom sú vhodné kosačky na trávu s pojazdom. Pohon uľahčuje pohyb kosačky na trávniku tým, že po stlačení madla sa kosačka pohybuje požadovaným smerom. Kosačky bez pojazdu sú vhodné pre menšie plochy alebo pre záhrady s rovným povrchom.

Elektrická alebo benzínová?

Pri výbere kosačky na trávu sa musíte v prvom rade rozhodnúť medzi elektrickou a benzínovou. Výhodou elektrických kosačiek je najmä nižšia váha a jednoduchá ovládateľnosť. Tiež sa ľahko udržujú a nie sú také hlučné. Elektrický kábel na trávniku vám ale pri kosení môže prekážať, nehovoriac o tom, že pri väčšej záhrade sa nezaobídete bez rozmerného predlžovania kábla.

Benzínová kosačka, naopak, ponúka slobodu pohybu a umožňuje pracovať aj na miestach bez elektrickej energie. Benzínové kosačky majú všeobecne vyšší výkon, no zároveň náročnejšiu údržbu.

Veľkosť noža

Druhým kľúčovým kritériom výberu kosačky je voľba záberu kosačky. Ten je priamo úmerný veľkosti noža a závisí najmä na rozlohe kosenej plochy. Medzi záberom a udržiavanou plochou sa odporúčajú nasledovné vzťahy:

  • záber 32 cm do 200 m2 plochy,
  • záber 40 cm do 350 m2 plochy,
  • záber 40 až 45 cm do 500 m2 plochy,
  • záber 45 až 53 cm do 1000 m2 plochy,
  • záber 53 cm a viac nad 1000 m2 plochy.

Malé a zle dostupné plochy

Na kosenie okolo stromov, kríkov alebo na zle dostupných miestach, je vhodnejšia strunová kosačka. Konštrukčne sú tieto kosačky menšie, preto sa dostanú takmer všade. Nevadí im pritom ani vyššia tráva, čo oceníte napríklad v rekreačných objektoch, ktoré nevyžadujú pravidelnú údržbu trávnika.

Podobne sú na tom bubnové kosačky, ktoré si poradia aj s trávou vyššou ako meter, a to aj na členitých plochách väčších rozmerov.

Rotačné kosačky po sebe aj upracú

Ak hľadáte všestranného pomocníka, ktorý vám pomôže trávnik nielen pokosiť, ale tiež upratať, siahnite po rotačnej kosačke so zberným košom. Takáto kosačka pokosí trávnik, a zároveň zozbiera pokosenú trávu do koša, ktorý následne vysypete (napríklad na kompost). Okrem trávy dokáže zobrať aj opadané lístie alebo nečistoty z trávnika.

Vretenová kosačka na hýčkanie trávnika

Keď hľadáte kosačku pre úpravu kvalitného trávnika na menšej až stredne veľkej ploche, zvoliť môžete vretenovú kosačku, ktorá je k tráve najšetrnejšia. Steblá trávy sú upravované nožom z tvrdenej ocele technikou bezdotykového rezu, pri ktorom nedochádza k štiepeniu trávy, takže nehrozí žltnutie ani poškodzovanie trávnika. Tento variant je preto vhodný najmä pre pestovaný trávnik v záhrade okolo domu.

Oddych = robotická kosačka

Robotické kosačky sú automatické riešenia na kosenie trávnikov. Tieto stroje pracujú za vás a vy tak získate dlhodobo krásnu záhradu bez námahy. Pokojne môžete byť v práci, ísť na dovolenku alebo sa venovať svojim záľubám. Moderná robotická kosačka je plne samostatná, programovateľná a vy si tak sami určíte, kedy a kde má pracovať.

Medzi ďalšie benefity určite patrí, že nemusíte vynášať kôš s trávou, Pracuje potichu, sama sa zaparkuje a dobije, má rada deti aj zvieratá. Automatickú kosačku v práci nezastaví ani dážď, automatická závlaha alebo tma.

Kosačka s pojazdom alebo bez?

Vďaka pojazdu si uľahčíte prácu najmä pri väčších, pravidelne kosených plochách. Pohon kosačky roztáča aj kolieska, takže nemusíte namáhavo tlačiť kosačku pred sebou, ale iba určujete smer jazdy. Niektoré modely kosačiek s pojazdom sú vybavené dokonca variátorom rýchlosti, ktorý jednoducho prispôsobí rýchlosť vašej chôdzi. Kosačky s pohonom majú tiež obvykle väčší kôš na zber trávy.

Nevýhodou kosačky s pojazdom je najmä väčšia hmotnosť. Môže za to nielen silnejší motor, ale aj väčší kôš. V členitom teréne sa s ňou horšie manipuluje, takže na malej záhradke s radom stromov a kríkov vám lepšie poslúži menšia kosačka bez pojazdu.

Na kosenie menších trávnych plôch aj v členitejšom teréne sa vám viac osvedčí kosačka bez pojazdu, ktorá má nižšiu hmotnosť a ľahšie sa s ňou manipuluje. V prípade kosačky bez pojazdu, pre terénne trávne úpravy, je výhodná benzínová alebo akumulačná kosačka, pri ktorých za sebou nemusíte ťahať elektrický kábel. Modely kosačiek bez pojazdu sú lacnejšie ako kosačky s pojazdom.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov