ČAKAJTE PROSÍM...

Kosačka s pojazdom: Ako funguje a kedy po nej siahnuť?

Ako si uľahčiť kosenie trávy? Vyberte si kosačku s pojazdom! Prezradíme vám, ako funguje pojazd na kosačke, ktorá kosačka s pojazdom je najvhodnejšia pre váš trávnik i to, aké benefity prináša v porovnaní s klasickou kosačkou.


Každý deň prichádza s neotrasiteľnou istotou. Zmenia sa čísla v kalendári, vyjde slnko a tráva opäť narastie. Váš trávnik sa každým dňom zelenie o niečo vyššie a skôr či neskôr príde moment, keď opäť vytiahnete kosačku a pustíte sa do práce.

Hľadáte najlepšiu kosačku pre váš trávnik? Predstavíme vám výhody kosačky s pojazdom. Prečítajte si, do akej kosačky s pojazdom sa oplatí investovať


Kosačka s pohonom alebo bez? Vyberte si tú správnu!

Vedeli ste, že trávnik by ste mali kosiť minimálne raz za týždeň alebo dokonca každých päť dní? Pravidelné skracovanie zarovnáva stebielka trávy a tiež pomáha proti rednutiu trávnika alebo vzniku nových burín.

Ak máte veľký trávnik alebo trávnatú záhradu, kosenie môže byť náročnou fyzickou a zdĺhavou aktivitou.

Práve pri veľkých trávnatých plochách si môžete pomôcť s kosačkou s pojazdom. Výkon motora s pohonom kolies vám uľahčí celé kosenie – nebudete sa toľko namáhať ako pri tlačení klasickej kosačky bez pojazdu a pokosíte celú plochu oveľa rýchlejšie.

Dostupných je niekoľko variantov kosačky s pojazdom. Vyberať si môžete medzi:

  • motorovými kosačkami na benzín,
  • elektrickými kosačkami,
  • akumulátorovými kosačkami či dokonca
  • automatickými robotickými kosačkami. 


Aké sú výhody benzínovej kosačky s pojazdom?

Kosačka s pojazdom na benzín patrí medzi najvýkonnejšie kosačky na trhu. Ako funguje pojazd na benzínovej kosačke? Benzínové kosačky majú vlastný pohon, a teda maximálne šetria vašu námahu, pretože ich po trávniku pred sebou nemusíte tlačiť, ale idú samé.

Tankuje sa do nich bežný benzín (napr. Natural 95 alebo podľa inštrukcií konkrétnej kosačky). 

Tieto kosačky nie sú závislé od elektrického pripojenia, preto s nimi jednoducho pokosíte aj odľahlejšie časti. Bez problémov a bez námahy rýchlo pokosíte aj veľké trávnaté plochy. Kosačky na benzín sú však väčšie, ťažšie a môžu byť hlučné i náročné pre životné prostredie. Patria do vyššej cenovej kategórie a vyžadujú si náročnejšiu údržbu.

Modernejšie kosačky s benzínovým pohonom sú vybavené viacrýchlostnými typmi podvozkov, ktoré vám prácu s kosením trávy ešte viac uľahčia. 


Elektrická alebo akumulátorová kosačka s pohonom?

Lacnejší variant kosačky s pojazdom je práve elektrická alebo akumulátorová kosačka s pohonom. Takéto kosačky sú dostatočne výkonné, tichšie a vhodnejšie na menšie rodinné trávniky. Pri elektrickej kosačke by ste mali myslieť na dostupnosť elektrického pripojenia i dostatočne dlhý prívodný kábel.

Zvoľte si pre svoj trávnik elektrickú kosačku Gardena 5032-20 so špeciálnymi kalenými nožmi, rukoväťou ErgoTec a možnosťou nastavenia výšky kosenia v 10 polohách

Akumulátorové kosačky s pohonom si žijú vlastným životom a na ich prevádzku nepotrebujete pripojenie do elektrickej siete. Vďaka zabudovanej batérii (ktorú je potrebné pravidelne nabíjať) môžete kosiť aj v odľahlejších častiach vášho pozemku.

Výkonnejší motor sa odráža aj na cene kosačky. Akumulátorová kosačka Gardena 5033-20 so zabudovanou batériou Li-Ion premení únavné kosenie na príjemnú aktivitu bez zbytočných stopiek.


Motorové kosačky bez pojazdu

Pre kosenie menších plôch sú vhodné kosačky bez pojazdu. Trávnik rýchlo pokosíte aj vlastnými silami a nepotrebujete investovať do kosačiek s pohonom. Ak je však váš pozemok zvlnený a kosiť budete aj na svahu, zvážte svoje fyzické sily i všetky možnosti kosačiek s pohonom.

Menšie motorové kosačky bez pojazdu sa vyznačujú ľahšou manipuláciou a obratnosťou a sú vhodné pre štruktúrované trávniky


Táto kosačka pokosí za vás! Robotická kosačka Gardena

Pre absolútny komfort si zvoľte automatickú robotickú kosačku, ktorá je určená na pravidelné udržiavanie a kosenie trávnika. Robotické kosačky si nevyžadujú vašu prítomnosť ani ovládanie a pracujú automaticky podľa nastaveného programu.

Najvhodnejšie sú na rovné trávnaté plochy. Vyskúšajte robotické kosačky značky GardenaVyberte si kosačku presne podľa vašich predstáv a spoľahnite sa na rokmi overené značky a pozitívne recenzie.

Ponúkame vám na výber:


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov