ČAKAJTE PROSÍM...

Kondenzačný kotol alebo tepelné čerpadlo? Spoznajte ich výhody

Pri voľbe spôsobu vykurovania ide nielen o vstupnú investíciu do vykurovacieho zariadenia, ale aj o celkový komfort a náklady na prevádzku domu do budúcnosti. Vybrať si môžete z dvoch obľúbených možností – - kondenzačného kotla alebo tepelného čerpadla. Spoznajte ich vstupné náklady a možnosti inštalácie. Viete, na čo si treba dať pozor?
kotol_tepelne_cerpadlo

Vysoká účinnosť tepelného čerpadla

Tepelné čerpadlo odoberá energiu z vonkajšieho prostredia a dodáva ju cez vykurovacie médium dovnútra do domu. Vyznačuje sa vysokou účinnosťou. Riešenie je vždy individuálne, závisí od veľkosti a typu domu aj na lokálnych podmienkach, ako je napríklad situácia na pozemku a geologické podložie.

Tepelné čerpadlo môže fungovať na troch systémoch – vzduch/voda, voda/zem a voda/voda. Najbežnejším typom je vzduch/voda, ktorý je zároveň finančne najvýhodnejší . Tento systém čerpadla je tiež nenáročný na inštaláciu. Vonkajšiu časť, ktorú tvorí skrinka podobná klimatizácii, stačí umiestniť vonku v tesnej blízkosti domu.

Vyššia vstupná investícia

Hoci sú vstupné náklady tepelných čerpadiel vyššie, niektoré modely čerpadiel ponúkajú úspory energie spotrebovanej na vykurovanie až okolo 70 percent hodnoty. Týka sa to nielen účtov za elektrickú energiu, vykurovanie a ohrev vody, ale aj chladenia.

Možnosti umiestnenia

Vnútorná jednotka tepelného čerpadla môže byť monobloková, prípadne sa kombinuje so zásobníkom teplej vody, respektíve s niektorým z hydraulických modulov s integrovaným zásobníkom. Pri niektorých typoch vykurovacích sústav sa navyše dopĺňa aj malá akumulačná nádoba, ktorá optimalizuje chod tepelného čerpadla. Takáto kombinácia dokáže v rodinnom dome zabezpečiť vykurovanie, prípravu teplej vody aj chladenie. Umiestňuje sa do vnútra budovy, obvykle do technickej miestnosti na prízemí alebo v pivnici.

Čo je ešte dobré vedieť

Tepelné čerpadlá fungujú najefektívnejšie v nízkoteplotnom režime, preto je výhodné kombinovať ich s podlahovým vykurovaním. Nemusia sa používať výhradne v novostavbách, ako si často ľudia myslia. Možno ich jednoducho pripojiť na vykurovaciu sústavu aj pri rekonštrukciách rodinných domov.

K niektorým druhom tepelných čerpadiel sa v súčasnosti zvykne inštalovať elektrokotol ako záložný zdroj tepla, ktorý sa využíva napríklad pri extrémnych mrazoch. Pri nízkoenergetických a pasívnych domoch sa tento typ čerpadla neodporúča, pretože majú veľmi nízku spotrebu a vyššia vstupná investícia sa nemusí oplatiť.

Kondenzačný kotol

Kondenzačný kotol, funguje zjednodušene tak, že čím menej tepla púšťame komínom, tým viac tepla zostane doma. Je ako stvorený na efektívne vykurovanie domácností, kancelárskych priestorov a iných objektov.

Inštalácii plynového vykurovania do rodinného domu musí predchádzať príprava. Vykurovanie sa dá zrealizovať iba vtedy, ak sa na pozemku nachádza prípojka plynu, ktorá je povolená od plynárov. Potrebná je tiež inštalácia plynovej skrinky pri rodinnom dome, ako aj realizácia rozvodov.

Vstupná investícia

Cena kondenzačného kotla sa obvykle odvíja od jeho výkonu a od toho, či má integrovaný aj zásobník na prípravu teplej vody. Výrobcovia zvyknú ponúkať aj výhodné balíčky, ktoré obsahujú kondenzačný kotol, regulátor a zásobník na prípravu teplej vody.

Všeobecne však môžeme konštatovať, že kondenzačný kotol je podstatne lacnejšie vykurovacie zariadenie než tepelné čerpadlo. Pri vstupnej investícii je potrebné pripočítať k cene kotla už spomínané náklady na prípojku na plyn a odvod spalín.

Možnosti umiestnenia

V zásade sa odvíjajú od toho, o aký typ a veľkosť kotla ide. Dnešné závesné stacionárne kotly mávajú príjemný dizajn a väčšinou sú priestorovo úsporné, takže ich môžete umiestniť prakticky kdekoľvek. Stacionárne kondenzačné kotly svojím vzhľadom pripomínajú chladničku a môžu mať integrovaný zásobník na prípravu teplej vody. Ich priestorové nároky teda bývajú v porovnaní so závesnými variantmi o niečo väčšie, čo limituje možnosti ich umiestnenia.

Čo by ste ešte mali vedieť?

Ak ste sa rozhodli pre kondenzačný kotol, je dobré myslieť na jeho každoročnú servisnú prehliadku. Tú je dobré urobiť ešte pred začiatkom vykurovacej sezóny. Ku kondenzačnému kotlu si zadovážte aj regulátor, s ktorým docielite vyššiu úsporu energie.

Ak ste sa po prečítaní tohto článku rozhodli, ktorú možnosť si vyberiete, neváhajte sa na nás obrátiť s vašimi otázkami a nezabudnite si pozrieť bohatú ponuku produktov z oblasti kúrenia, plynu a vody v e-shope PVM Systém.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov