ČAKAJTE PROSÍM...

Koľko metrov rúry potrebujete na podlahové kúrenie?

Kedysi prevrat v modernej architektúre, dnes absolútna samozrejmosť. Podlahové kúrenie je najpopulárnejším spôsobom vykurovania v bytoch, rodinných domoch alebo komerčných priestoroch. Rozhodli ste sa pre podlahové kúrenie aj vy?

Poradíme vám, ako si jednoducho vypočítať dĺžku rúrok na podlahové kúrenie.


Podlahové kúrenie predstavuje každodenný komfort z príjemného a rovnomerného vykúrenia vášho interiéru. Každý totiž ocení sofistikovanú estetiku, ktorú so sebou tento variant kúrenia prináša, pretože z interiéru odstraňuje nepekné radiátory, kachle či iné vykurovacie prostriedky.

Najvýraznejším plusom podlahového kúrenia je, že je v porovnaní s inými formami kúrenia lacnejšieTeplovodné rúrky sa pripájajú na zdroj vody, a teda majú nižšie prevádzkové náklady ako elektrický vykurovací systém.

Vedeli ste, že:

Podlahové kúrenie je podstatne zdravšie ako klasické ústredné kúrenie radiátormi? Teplo rovnomerne sála z podlahy a nevíri prach, čo ocenia najmä alergici.


Ako funguje podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie funguje na princípe vykurovania prúdením teplej vody cez položené rúrky – nezáleží, či ide o mokrý alebo suchý typ podlahového kúrenia. Trubky sa napĺňajú teplou vodou a sálajú teplo cez podlahu do interiéru. Rúrky sú položené v určitej hustote, a to v závislosti od typu vykurovanej miestnosti.

Čím hustejšie sú rúrky na podlahové kúrenie uložené, tým väčšie teplo bude prúdiť do priestoru. 

V súčasnosti sa podlahové kúrenie umiestňuje do všetkých interiérov – do obývačiek, chodieb, spální, kuchýň, ale aj kúpeľní či pod sprchový kút bez vaničky. Pri výpočte potrebných metrov rúrok na podlahové kúrenie je treba dbať na to, aby neboli príliš ďaleko od seba, ale ani príliš natesno.


Mokré alebo suché podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie je vždy teplovodné, no viete si vybrať mokré alebo suché, a to podľa toho, aký variant si zvolíte. Oba typy prinášajú svoje výhody i nevýhody a každému vyhovuje niečo iné.

Nech už sa rozhodnete pre akýkoľvek typ podlahového kúrenia, teplovodné rúrky alebo trubky sú základnou súčasťou. 


Aké faktory zohľadniť pri výpočte dĺžky rúrok na podlahové kúrenie?

Pri výpočte potrebnej dĺžky trubiek potrebujete zohľadniť niekoľko dôležitých faktov a informácií o vašich požiadavkách, ako aj parametre vášho bývania. Na základe týchto bodov vám profesionálny stavebný inžinier pomôže vypracovať projekt a vy sa na počiatočné náklady lepšie pripravíte.

Dĺžka rúrok na podlahové kúrenie závisí od komplexných informácií, ako napríklad:

  • Aké sú vaše požiadavky na interiérovú teplotu v konkrétnych miestnostiach?
  • Akú budete klásť podlahu?
  • Aký zdroj tepla budete využívať?
  • Aké dispozičné riešenie má váš interiér?


Ako vypočítať trubky na podlahové kúrenie?

Na základe vašich požiadaviek a všetkých údajov, ktoré ste projektantovi dodali, sa dá veľmi ľahko určiť, koľko tepla spotrebuje vaša nehnuteľnosť aj s rozdelením na konkrétne miestnosti. V projekte budú rozvrhnuté okruhy trubiek do jednotlivých interiérov – pri menších priestoroch ide o jeden okruh, pri väčších priestoroch môže byť okruhov niekoľko.

Pre výpočet trubiek pre podlahové kúrenie je preto dôležité určiť vykurovaciu plochu – a teda úžitkovú plochu. Túto plochu v metroch štvorcových vynásobíte koeficientom, ktorý určuje hustota pokládky rúrok.

Hustota pokládky rúrok sa líši od typu miestnosti. 

Hustejšie rúrky (10 cm od seba pri spotrebe 10 metrov rúrok na meter štvorcový) sa pokladajú napríklad v kúpeľni alebo starších budovách, do priestorov, kde požadujete vyššiu teplotu. Pre vykurovanie tepelným čerpadlom v bežných miestnostiach s plávajúcou podlahou sa rúrky kladú 15 cm od seba pri spotrebe rúrok cca 6 – 7 metrov na meter štvorcový.

Moderné nízkoenergetické domy zvládnu aj položenie rúrok 20 cm od seba so spotrebou 5,5 metra na meter štvorcový. 


Rozvody podlahového kúrenia, termostaty a rozdeľovače

Pri pokladaní rúrok podlahového kúrenia nezabúdajte aj na jeho ďalšie dôležité súčasti. Okrem rozvodov podlahového kúrenia z plastu, plastuhliníka alebo medi, ktoré sú v zmysle STN, si zaobstarajte aj moderné termostaty s výhodami úsporného vykurovania a vysokej úžitkovej hodnoty.

Myslite aj na rozdeľovače pre podlahové kúrenie, ktoré teplú vodu zohriatu kotlom rozdeľujú do jednotlivých vykurovacích okruhov, kde potom prostredníctvom rúrok odovzdáva teplo akumulačnej vrstve. Rozdeľovače pre podlahové vykurovanie môžu byť s prietokomermi alebo bez nich. 

Všetko pre vaše podlahové kúrenie nájdete aj v našom e-shope.

Vyberte si pre svoj domov kvalitné riešenia s dlhou životnosťou a vychutnajte si komfort a pohodlie moderného podlahového kúrenia. Vďaka výpočtu dĺžky rúrok pre podlahové kúrenie sa dopredu pripravíte na počiatočné náklady.


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov