ČAKAJTE PROSÍM...

Izolácia za radiátor vám ušetrí nemalé financie. Viete, prečo?

V každom dome existuje veľa miest, kde vznikajú energetické straty a zvyšujú sa náklady na vykurovanie. Okrem strechy, dverí a okien je to, napríklad, aj stena za radiátorom. Pre zníženie zbytočných nákladov je vhodné na takúto stenu nalepiť izoláciu v podobe odrazovej hliníkovej fólie. Teplo tak zostane vo vnútri v miestnosti, ktorá sa značne oteplí.

Čo je to odrazová fólia?

Ide o pomerne zaujímavý doplnok, ktorý má zabrániť tomu, aby časť tepla z radiátora nemierila zlým smerom. V podstate smeruje priamo do steny, vďaka čomu sa teplo nevyužíva tak,ako by malo. Riešením je odrazová fólia za radiátor, ktorá sa na stenu za radiátor nalepí a pomôže v efektívnom vykurovaní. Keď hľadíme na súčasné možnosti na trhu, môže sa daná fólia líšiť najmä:

  • veľkosťou (hrúbkou),
  • použitým povrchovým materiálom,
  • hrúbkou a kvalitou izolácie.

Základom každej fólie je hliník

Základom každej odrazovej fólie je hliník. Hliníková fólia je materiál, ktorý neabsorbuje tepelné žiarenie a, naopak, vyniká v jeho odrážaní. Sálavá zložka tepla je teda hliníkovou fóliou odrážaná späť do interiéru a stena za radiátorom sa toľko nezahrieva. To však neznamená, že sa inštaláciou odrazovej fólie zamedzí tepelným stratám. Aj napriek tomu, že bude za radiátorom namontovaná fólia, teplo sa bude aj naďalej strácať vedením cez konštrukciu. 

Aj tento problém sa dá z časti vyriešiť tým, že sa použije odrazová fólia s tepelnou izolačnou vrstvou. Hliníková fólia teda odrazí časť sálavej zložky tepla a tepelná izolácia zníži tepelné straty vedením cez obvodovú stenu za radiátorom.

V drevostavbe ju nepotrebujete

Nevýhodou tehlových a panelových múrov je to, že pohlcujú teplo. V drevostavbe tento problém riešiť nemusíte. 

Veľa výrobcov uvádza, že hliníková fólia dokáže odraziť až 90 % tepla, ktoré by inak skončilo v stene. Vďaka tomuto odrazenému teplu sa dokáže teplota v miestnosti zvýšiť o 0,5 až 1 stupeň. Náklady na fóliu za radiátor nie sú vôbec vysoké. Jednorazová investícia na jeden radiátor vychádza cca 2 až 3 eurá.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov