ČAKAJTE PROSÍM...

Hysterézia termostatu: Čo je to a aký je jej význam pri kúrení?

Existuje istý rozsah teplôt, pri ktorom sa termostat stále drží v činnosti, a to je práve odpoveď na otázku „čo je to hysterézia”. Vyjadruje rozdiel medzi teplotou, pri ktorej sa termostat zapne, a teplotou, pri ktorej sa termostat vypne. Prečo je dôležité si ju všímať?

termostat s nastavenou hysteréziou

Čo je hysteréza alebo hysterézia?

Hysterézia (staršie hysteréza) označuje jav, pri ktorom je oneskorená odozva na regulačný zásah termostatu. Konkrétne ide o zmenu teploty, pri ktorej termostat prepína z aktívnej vykurovacej (alebo chladiacej) funkcie na vypnutú funkciu a naopak.


Ako funguje proces hysterézie vo vykurovaní?

Vysvetlíme si to na príklade z praxe: Pokiaľ máte termostat nastavený na 20°C a ten má hysteréziu 1°C, začne vykurovať miestnosť, keď teplota klesne na 19,5°C a prestane, keď dosiahne 20,5°C.

Čiže rozsah medzi zapnutím a vypnutím termostatu v tomto prípade predstavuje hysteréziu 1°C.


Na akú hodnotu nastaviť hysteréziu pre jednotlivé typy vykurovania?

Hysterézia má vplyv na pohodlie a energetickú účinnosť systémov riadených termostatom. Avšak nemala by byť príliš veľká, pretože časté zapínanie a vypínanie systému by sa vám mohlo odraziť na účte za energie.

Na druhej strane primalá hysterézia môže spôsobiť nepríjemné nadmerné kolísanie teploty. 

Preto je dôležité pri voľbe termostatu zvážiť jeho hysteréziu a vybrať taký, ktorý najlepšie vyhovuje potrebám vášho systému kúrenia alebo chladenia. Mali by ste však vedieť, že ideálna hodnota, všeobecne platná pre všetky typy kúrenia, neexistuje.

Je to značne individuálne.


Výber termostatov pri jednotlivých typoch kúrenia

1. Kúrenie radiátormi

Pri tomto type kúrenia ide o udržiavanie požadovanej teploty miestnosti regulovaním tepla dodávaného do radiátorov. Pri výbere termostatu a nastavení jeho hysterézie je dôležité zvážiť špecifiká systému i požiadavky na teplotnú stabilitu v miestnosti.

Je vhodné riadiť sa odporúčaniami výrobcu a potrebami konkrétneho vykurovaného prostredia.

Pokiaľ budú nároky vás a vášho systému skromnejšie, možno vám postačí i manuálny digitálny termostat, určený k základnej regulácii teploty vo vykurovacom systéme a napojený na jedno zariadenie. 

manuálny digitálny termostat

Pokiaľ máte zvýšené požiadavky na svoje pohodlie, zvoľte si programovateľný termostat. Poskytuje možnosť voľby nastavenia rôznych údajov podľa požiadaviek užívateľa.

Naprogramujte si v nich rôzne režimy – požadovaná teplota v časovom rozlíšení (iná ráno, iná v priebehu dňa a iná večer), odlišné nastavenie môže byť aj v každom dni v týždni či počas dovolenky.

Vhodným riešením pre tento typ kúrenia môže byť aj termostatická hlavica situovaná priamo na radiátore.


2. Podlahové kúrenie

Hysterézia v prípade podlahového kúrenia sa týka rozdielu medzi teplotou vody, ktorá sa čerpá do podlahy na vykurovanie, a teplotou, pri ktorej sa kúrenie vypne. Pri tomto type kúrenia je ideálne dosiahnuť rovnomernú a stabilnú teplotu podlahy.

Termostat by mal mať nastavený určitý rozsah teplôt, pri ktorých sa kúrenie zapne a vypne.

Tým, že reguluje teplotu vody, ktorá cirkuluje v podlahovom systéme, udrží konštantnú teplotu v miestnosti. Pre podlahové kúrenie si viete zvoliť aj špeciálny termostat, prinášajúci výhody úsporného vykurovania a vysokej úžitkovej hodnoty. Úspora paliva môže byť až 35 V.

Môžete si vybrať spomedzi manuálnych, manuálnych digitálnych či programovateľných termostatov so všetkými funkciami.

programovateľný termostat

Rovnako tak sa dá v tomto prípade využiť termostat s predĺženým čidlom pre lepšie ovládanie teploty v zariadeniach, ktoré sú vo vzdialenejšej miestnosti.


Vhodné nastavenie hysterézie pre obehové čerpadlá

Hysterézia v tomto prípade určuje, ako veľmi sa teplota môže pohybovať predtým, ako obehové čerpadlo začne alebo prestane fungovať. Vhodné nastavenie hysterézie pre obehové čerpadlá závisí od viacerých faktorov:

  • typ čerpadla, 
  • model,
  • klimatické podmienky,
  • izolačné vlastnosti budovy,
  • preferencie pohodlia. 

Vhodnou voľbou pri obehovom alebo cirkulačnom čerpadle môže byť aj príložný termostat.

termostat salus

Hľadáte vhodný termostat aj pre vašu domácnosť? V ponuke e-shopu PVM Systém nájdete manuálne i programovateľné, bezdrôtové, príložné, s predĺženým čidlom aj špeciálne pre podlahové kúrenie.

V prípade, že si nie ste istí výberom, neváhajte nás kontaktovať, ochotne poradíme.


Najobľúbenejšie termostaty v ponuke


AKCIA

Kód: 27098

80,75 €
Zľava   5 %
85,00 €
  ks

Kód: 801054

52,50 €
  ks
AKCIA

Kód: 13515

44,64 €
Zľava   7 %
48,00 €
  ks


Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov