ČAKAJTE PROSÍM...

Filter na vodu zo studne: Akú potrebuje údržbu?

Viac ako 80 percent studní na Slovensku nespĺňa základné zdravotné kritériá. Preto je z hľadiska hygieny inštalovanie filtrov na vodu v studniach maximálne dôležité, ba až nevyhnutné. V dnešnom článku si povieme, ako tieto filtre meniť.
filter na vodu zo studne

Čas výmeny filtrov na vodu zo studní je veľmi individuálny a záleží na konkrétnej domácnosti a ich studniach.

Môžeme povedať, že máme týchto 5 základných filtrov, ktoré sa inštalujú priamo do potrubia, alebo na/pod pult.

Filtre s mechanickou vložkou

Nečistoty sa zachytia na vonkajšom okraji vložky a je teda jednoduché zistiť, že je zanesená a potrebuje výmenu. Pri zanesenej vložke tiež klesá tlak vody priamo úmerne k jej znečisteniu, a tak budete presne vedieť, kedy je potrebné vložku vymeniť alebo minimálne vyčistiť.

Filtre s chlórovou vložkou

Výrobcovia odporúčajú filter vymeniť buď raz za 6 až 12 mesiacov, alebo po pretečení cca 15 000 l vody. Nezabudnite na fakt, že chlór a jeho zlúčeniny môžu pôsobiť na váš organizmus karcinogénne, takže vložku skutočne pravidelne meňte.

Filtre s vložkou na baktérie

Čas výmeny závisí od stupňa bakteriologického znečistenia. Väčšinou je to raz za 6 až 12 mesiacov, keďže zachytáva najťažšie filtrovateľné prvky vody, ako sú napríklad pesticídy, insekticídy, e-coli baktérie, niektoré ťažké kovy a podobne. V prvých rokoch používania vám odporúčame vykonávať opakovaný rozbor vody pre overenie jej funkčnosti v daných podmienkach.

Filtre s vložkou na dusičnany

Dusičnany sú jednou z najnebezpečnejších možností znečistenia vody a ich odstraňovanie je asi aj najnáročnejšie. Filter určite vymeňte, ak sa hodnoty blížia k 50 ppm NaNO3, čo je limit pre dospelú a hlavne zdravú osobu. Pri deťoch alebo starších osobách je limit 20 ppm NaNO3. Ak máte dieťa do 3 rokov, nemala by byť u vás vo vode nameraná žiadna hodnota NaNO3!

Filtre na vodný kameň

Čas výmena filtra na vodný kameň je tiež veľmi individuálny a záleží na konkrétnom type filtra, zložení vody a podobne. Aj tu výrobcovia uvádzajú čas výmeny medzi 6 až 12 mesiacmi.

Nezabúdajte aj na pravidelný preplach

Okrem toho, najmenej každé 2 mesiace (záleží od miestnych podmienok) by ste mali vykonať preplach.

Ak chcete preplachovať do nádoby, potom podložte nádobu vhodnej veľkosti pod kombinovaný jemný filter, otvorte ventil, vykonajte preplach a ventil opäť zatvorte. Pri väčšom znečistení, čas preplachovania predĺžte.

Filtre na vodu môžete meniť sami podľa návodu, alebo uzavrieť zmluvu o údržbe s montážnou firmou.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov