ČAKAJTE PROSÍM...

Elektrický alebo plynový kotol? Porovnali sme ich benefity

Prevádzka plynového kotla je komfortná a ekologická. Elektrina je zase dostupná v každej domácnosti, ale je výrazne drahšia ako plyn. Preto neexistuje jednoznačná odpoveď na otázku, či je výhodnejšie kúriť plynom alebo elektrinou. Záleží totiž na mnohých faktoroch.

kotol
Pri výbere spôsobu vykurovania je potrebné vziať do úvahy napríklad to, o aký typ stavby ide, akú má energetickú náročnosť a aká je návratnosť investície. Čo je výhodného pre jedného, nemusí sa vyplatiť druhému.

Vykurovanie plynom je ekologické a lacné

V súčasnosti sa dáva veľký dôraz na ochranu životného prostredia. Vykurovanie plynom je tak stavané na piedestál. Je totiž nielen pohodlné, ale aj ekologické. Pre tých, ktorí majú prípojku na plyn, je to dobrá správa. Ostatní si musia vystačiť s možnosťami, ktoré majú. Nechať si vybudovať plynovú prípojku na vlastné náklady je totiž finančne nákladné.

Oproti vykurovaniu tuhými palivami je plyn čisté palivo. Plynové kotly sa ovládajú jednoducho, stačí otočiť gombíkom. Potrebné nie sú ani žiadne špeciálne skladovacie priestory, plyn k vám prúdi rúrkami. Nemusí pritom ísť len o vykurovanie, kondenzačný kotol zvládne vykúriť dom aj ohriať teplú vodu.

Plynový kotol je ideálny najmä do väčších nezateplených domov. Vykurovanie elektrinou by znamenalo veľkú spotrebu, a tým pádom aj vysoké náklady. Pri výbere plynového kotla sledujte emisnú triedu, ktorá odráža tvorbu škodlivých emisií, účinnosť, bezpečnosť i efektivitu vykurovania. Čím vyššia emisná trieda, tým lepší kotol ste si vybrali.

Výberom plynového kotla sa však cesta za nižšími nákladmi za vykurovanie nekončí. Pokračujte porovnaním dodávateľov plynu – nájdite si lacnejšieho dodávateľa so solídnymi podmienkami. Nezabúdajte na to, že plynový kotol potrebuje každoročnú revíziu a kontroly a taktiež je oproti elektrickému kotlu hlučnejší.

Elektrické kotly sú opäť v hre

O vykurovaní elektrinou sa hovorí, že je najdrahšia. Dnes to už jednoznačne neplatí. Vhodnosť zdroja tepla pre konkrétny dom záleží od úrovne zateplenia, na tepelných stratách aj životnom štýle domácnosti.

Elektrické kotly sú preto znova v hre, najmä vďaka jednoduchej obsluhe a dobrej účinnosti. Odborníci ich odporúčajú najmä v stavbách, ktoré sú kvalitne zateplené. To znamená, že majú nízke tepelné straty a nepotrebujú toľko energie na vykurovanie. K takýmto stavbám patria najmä nízkoenergetické alebo pasívne domy.

Elektrokotly sú ekologické zdroje tepla s čistou prevádzkou. Na rozdiel od kotlov na uhlie, do krbových kachlí nemusíte zháňať kurivo a riešiť jeho skladovanie. Elektrokotly nie sú hlučné a môžete ich inštalovať priamo v byte.

Elektrický kotol okrem toho nepotrebuje komín. Jeho montáž a obsluha je jednoduchá. V porovnaní s tepelnými čerpadlami, alebo automatickými kotlami na pevné palivá, je obstarávacia cena kotlov na elektrinu neporovnateľne nižšia.

Hlavnou nevýhodou elektrokotlov je cena elektriny. Tá síce v posledných niekoľkých rokoch stagnuje, ale ťažko sa predvída jej ďalší vývoj. Jej cenu ovplyvňuje ponuka a dopyt na trhu, zasahujú do nej regulácie zo strany štátov, odstávky jadrových elektrární aj výroba energie z obnoviteľných zdrojov. Preto odporúčame kúriť regulovane.

Ak ste sa už rozhodli pre konkrétny typ kotla, nezabudnite sa pozrieť na našu ponuku. Rovnako nás neváhajte kedykoľvek kontaktovať v prípade, ak máte akékoľvek otázky.

Zaujal vás tento článok? Prihláste sa na odber nášho newslettera a už vám nikdy neujde žiadna novinka


Spôsob spracovania osobných údajov